V dnešní době narůstá počet očních onemocnění v důsledku používání počítačů v práci i doma. Aby k poškození zraku nedocházelo, existují brýle na počítač, které jsou na předpis.
Počítače, televizory a mobilní telefony – to vše září modrým – pro naše oči – nepříznivým světlem. V zaměstnání při práci na počítači neděláme obvykle doporučené přestávky a večer sledujeme televizi.
Následkem tohoto dochází k tomu, že cítíme oční únavu, oči jsou zarudlé a suché. Výhodou brýlí na počítač je především to, že redukují toto modré vyzařované světlo.
S přibývajícím věkem se jinak tyto problémy s únavou zraku zhoršují a oči přestávají správně zaostřovat. Tyto brýle vám po prohlídce u očního lékaře každý z nich rád napíše.
Slouží také dobře těm, kteří se současně s psaním na počítači dívají do papírových podkladů na stole.
Jaké oční problémy nám počítače způsobují?
– únavu očí
– zhoršení zraku
– zarudlé, až červené oči
– dvojité vidění
– škubání v očích
– nadměrnou suchost oka
– rozmazané, až skvrnité vidění
– pálící oči
– světloplachost
– bolení hlavy
– mohou nastat i problémy s krční páteří
– napětí ve svalech kolem krčních obratlů 1,2,3,4
– špatné usínání
Jaké jsou příčiny „komputerových očí„?
Brýle na počítač mají totiž mírně zabarvené čočky, které napomáhají snížit množství pronikajícího modrého světla. Pokud už máte dioptrickou vadu (krátkozrakost, dalekozrakost), pak to vše spolu se zářícím světlem představuje značnou oční únavu. Příčinou suchých a unavených očí mohou být i problémy se štítnou žlázou.
Syndromem „komputerových„ očí netrpí jen dospělí, ale týká se už i dětí, které také tráví mnoho času před obrazovkami a displeji (tablety a počítačové hry).
Naše oči nemají problém se zaostřováním a čtením z papíru, což je obvykle kombinace bílé a černé (tiskařské) barvy, ale písmena na počítači nemají stejnou úroveň kontrastu barev a rozlišení.
Slova a obrázky na obrazovce počítače jsou tvořeny kombinacemi bodů světla (pixelů), které jsou nejjasnější v centru, avšak do stran jejich intenzita klesá. To je příčina toho, že se vaše oči hůře zaostřují a oční svaly jsou více namáhány.
S počítačovými brýlemi ochráníte zrak
Pokud je budete používat, mnohé zrakové problémy ustoupí a vaše práce na počítači bude usnadněná. Tyto speciální brýle obsahují filtry, které odstraňují záření a reflexe.
Počítačové brýle mohou mít jemně zabarvená skla, která snižují právě množství zářícího světla dopadajícího do vašich očí. Je však třeba vědět, že pouhé zbarvení skel nemůže zcela odstranit napětí v očích, způsobující jejich únavu.
Příčin může být více, včetně dioptrických vad. A pokud ještě těmito příznaky netrpíte, používání brýlí na počítač vám rozhodně neuškodí, výhledově spíše naopak.
Pro zvolení pro vás vhodného typu počítačových brýlí se poraďte především s očním lékařem nebo alespoň s optometrikem. Lékař posoudí váš věk a stav vašeho vidění a poté vám je předepíše. S nimi pak uvidíte obraz na počítači přesněji a ostřeji.
Obvykle se jedná o lidi ve věku od 40 let, tedy ve věku, kdy se již začínají objevovat refrakční změny- odborně presbyopia.
Nemůžete usnout?
I zde by mohla být příčina v modrém záření, protože modré světlo snižuje koncentraci hormonu melatoninu, který je zodpovědný za navození spánku.
K odstranění nepříjemných pocitů v oku:
Můžete si zakoupit i oční lázeň v podobě umělých slz. Přípravků pro zvlhčení bulvy oka je v lékárnách dostatečný výběr, ale bohužel nejsou na lékařský předpis. Také je dobré si občas zamrkat, čímž se oko zvlhčí.
Je také nutné vzít v úvahu doporučenou vzdálenost očí od počítače. Není vhodné dívat se na obrazovku počítače příliš blízko. Optimální vzdálenost je nejméně 30 – 50 cm.
Závěrem doporučujeme navštěvovat očního lékaře jako prevenci. Předejdete tak možným problémům se zrakem způsobeným počítači, a možná se odhalí i další příčiny zhoršeného zraku.
4 příznaky, které vás varují před zhoršením zraku:
– Stárnoucí oči dobře nevidí v málo osvětlené místnosti na text.
– Máte tzv. „ dlouhé ruce“, když si chcete něco přečíst.
– Používáte-li už čtecí brýle, které chvíli pomohou, ale dlouhodobě ne, vždy jen na chvíli
a zase je odložíte.
– Vidíte objekty rozmazaně.
Foto: PX FUEL, Shutterstock