Domů     9 triků, kterými vyzrajete na nachlazení
9 triků, kterými vyzrajete na nachlazení
6.1.2022

Bolí vás celé tělo, máte ucpaný nos, hlava je jako střep, trápí vás kašel. Jak to, že to na vás letos zase dolehlo? Příčin může být několik, a když je poznáte, příště se jim vyhnete. Nejlepším lékem proti nachlazení je totiž prevence.

Proč v lednu?

Prosinec bývá hektický, finišujeme v práci, plníme termíny, doma pečeme, gruntujeme, nakupujeme… Není divu, že je náš imunitní systém oslabený. Ale jede setrvačností stále kupředu.

Po Vánocích své tempo zvolníme a psychicky i fyzicky podlomený organismus se zhroutí.

Silvestr je nutné oslavit. Tak to pořádně roztočíme. Naše hlasivky dostanou zabrat zpěvem. Trpí i tělo. Z divokého pohybu je zpocené a na to, aby prochladlo, mu stačí chvilka pobytu na balkoně nebo u otevřeného okna při sledování poutavých obrazců ohňostroje.

Ještě více dostane zabrat, když nalehko oblečení rachejtle odpalujeme venku sami.

Dorazíme se alkoholem. Při pití se nám rozproudí krev v těle, rozšíří se cévy a prochladneme o to rychleji. Alkohol navíc znecitliví naše vnímání chladu.

Novoroční bilancování nás dokáže přivést k nostalgii, lítosti a pesimismu. To také imunitnímu systému moc neprospěje.

Prožíváte konec starého a začátek nového roku podobně? Zkuste to letos jinak, a když už teď víte, co vám může uškodit a jak, prostě to nedělejte. A když se i přesto nachlazení nevyhnete? Pak vyzkoušejte devět triků, které nemoc nakonec z těla vyženou:

Pijte čajové směsi

Bylinky se k potírání viróz používaly odnepaměti. Čaje jsou lahodné, teplé vám udělají příjemně v krku i žaludku a navíc podpoří pitný režim, který je k léčbě hodně důležitý.

Z bylinek na čaj vybírejte lipový květ (snižuje teplotu a usnadňuje vykašlávání, odhleňuje), šípek (je plný vitaminu C), třapatku nachovou (účinně ničí viry i bakterie), květ černého bezu (snižuje horečku), heřmánek (působí protizánětlivě a dezinfekčně, mírně tiší bolest), šalvěj (působí proti bolesti v krku), mátu (má protizánětlivé a osvěžující účinky), meduňku (tiší záchvaty kašle, uvolňuje dýchací cesty a celkově zklidňuje), prvosenku – petrklíč (slouží k vykašlávání hlenu, 1 lžíci rozdrobeného sušeného kořene vařte 10 minut ve čtvrt litru vody, nechte vyluhovat, pak sceďte a každé dvě hodiny užijte 1 lžíci;

květy a listy přidávejte do čajových směsí).

Vedle bylinek využijte i sílu zázvoru. Nastrouhejte si ho do šálku a zalijte horkou vodou. Nechte vyluhovat.

Čaje pijte teplé, neslazené nebo si je oslaďte medem, nemáte-li na něj alergii. Dochuťte si je citronem.

Med je plný prospěšných enzymů. Proto nepatří do horkého nápoje, který ho znehodnotí.

Neužívejte stejné bylinky dlouhodobě, střídejte je.

Užívejte domácí sirupy a šťávy

Osvědčenou klasikou je jitrocelový sirup.

Výborná je rakytníková 100% šťáva, lisovaná zastudena. Rakytník je cenným antioxidantem a obsahuje vitamin C.

Sirup z cibule: čerstvou, oloupanou cibuli nakrájejte na tenká kolečka, naskládejte je na talíř a zasypte cukrem. Cibule po chvíli pustí šťávu, kterou užívejte po lžičkách.

Postupně můžete kolečka cibule přidávat a tím budete mít stále čerstvý cibulový sirup.

Skvělá je také šťáva z červené řepy nebo z kysaného zelí.

Kustovnice čínská (goji) je nositelem beta-karotenu. Pomáhá při oslabení organismu. Sušené plody goji zamíchejte do jogurtu.

Sáhněte po aromaterapii

Vhodné éterické oleje jsou nejen léčivé, ale také příjemně provoní pokoj, v němž je budete používat. Nakapejte si je do difuséru, a to přesně podle návodu. Raději dejte kapek méně a přikápněte. Větším množstvím byste si naopak zdravotně uškodili.

Jestli nemáte difuzér, můžete použít misku, do které napusťte vodu, nebo ještě lépe do ní nasypejte sůl. Ta se bude do prostoru vypařovat spolu s olejíčkem.

Na nachlazení se z éterických olejů hodí všechny jehličnany – borovice, smrk, jedle a modřín. Mají antibakteriální a protiinfekční účinky, zmírňují dýchací potíže vzniklé od běžného nachlazení, poradí si se zahleněnými dutinami a posilují proti únavě.

Použít můžete i tea-tree olej, eukalyptus nebo mátu, ale s těmi opatrně. Někoho dráždí ke kašli, protože vysušují sliznice. Obzvláště eukalyptus je proti nachlazení účinný.

Působí protiinfekčně na dýchací cesty, napomáhá vykašlávání a je silně protivirový, zejména v oblasti nosu a krku.

Inhalujte

Do hrnce dejte vařit vodu. Až bude vroucí, přidejte léčivou bylinku. V sedu skloňte obličej nad hrnec, přikryjte si ho celý ručníkem a vdechujte horkou páru. Do inhalačního roztoku použijte:

lžičku soli a pár kuliček jalovce, jalovec má silné účinky proti virům a uvolňuje dýchací cesty

hrst tymiánu, má protiinfekční účinky, posiluje organismus, pozor však musíte dát, jestli máte vysoký krevní tlak.

lžíci sušené mateřídoušky, která je antibakteriální a výborná na zklidnění. dýchacích potíží, proti zánětům dutin, na dráždivý kašel a proti bolestem hlavy.

lžičku fenyklu, je výborný proti rýmě.

lžíci heřmánku, krásně uvolní ucpané dutiny

Kloktejte

Kloktadlo na pálení v krku: Ve čtvrtlitrové sklenici s teplou vodou rozpusťte lžičku soli. Sůl dokáže z těla vyhnat záněty, přirozeně vyčistí nemocná místa a zbaví je nežádoucích mikrobů.

Příliš slaná voda ale může poškodit sliznici, proto raději dávejte soli do vody méně.

Na bolest v krku a na anginu: Do 1 litru teplé vody vsypte pouhé 1 zrníčko hypermanganu. Roztok musí být jen narůžovělý.

Výplachy úst roztokem z pelyňku působí nejen proti nachlazení, ale i proti chřipce. Roztok připravíte přidáním 2 lžiček pelyňku v šálku horké vody. Nepoužívejte déle než 1 týden.

Připravte si zábaly a obklady

Obklady se hodí zejména na bolavé průdušky, zábaly zase na bolavý krk.

Priesnitzův obklad na bolest v krku: Plenu namočte do studené vody. Vyždímejte ji a dejte si ji kolem krku. Na ni vložte igelit a vše překryjte šálou nebo šátkem.

Na nahřátou plenu dejte teplé rozpuštěné vepřové sádlo, plenu si položte na prsa, překryjte igelitem a suchým ručníkem. Nechte působit asi 15 minut, po tuto dobu ležte. Tento obklad je vhodný na zánět průdušek.

V začátku nachlazení pomůže horká koupel nohou, do které můžete přidat levandulovou koupelovou sůl. Stejně si připravte i koupel loktů.

Dejte si to správné jídlo

V boji s virovou infekcí tělo posílí silný vývar, nejlépe se v tomto případě hodí slepičí. Ale opravdu slepičí, ne z kuřete! Je vhodný i na rekonvalescenci.

Čerstvý zeleninový salát s jogurtovou zálivkou odlehčí vašemu zažívání, dodá vitaminy a také zdraví prospěšná probiotika, kterými posílíte svá střeva, v nichž sídlí imunita.

Anýzové sušenky zlepší náladu. Anýz navíc podporuje vykašlávání a ničí virus chřipky.

Udělejte si vyprošťováky

Jsou zaručeně účinné, ale užívat byste je měli, jen když už je opravdu zle, a to doma v posteli a po velmi omezenou dobu.

Česnekový: rozetřete větší stroužek česneku se lžičkou medu, můžete rozmíchat v trošce vody. Tento vyprošťovák není určen lidem s citlivým zažíváním.

Zázvorový s chilli: do menší skleničky vymačkejte celý citron, přidejte nastrouhaný zázvor nebo ještě lépe vylisovanou čerstvou šťávu z něj, lžičku medu a malinký kousek chilli. Zamíchejte a vypijte.

Vyspěte se

Jestliže vás napadla infekce, je zřejmé, že vaše tělo je oslabené. Tímto vám to dává jasně najevo. Potřebujete proto určitě pár dnů klid na lůžku.

Protože když si ho nedopřejete, váš organismus vám narafičí ještě horší situace, abyste konečně pochopili, že si potřebuje dát chvíli pohov a jen odpočívat.

Mýty o nachlazení

Zaberou antibiotika: Omyl. Antibiotika ničí bakterie. Nachlazení ale způsobují viry, které jsou proti antibiotikům úplně imunní.

Pomůže sauna: Omyl. Pomoci může jen jako prevence, když už nemoc propukla, naopak pobyt v ní spojený se sprchováním ledovou vodou dává vaší imunitě pořádně zabrat.

Od rýmy odpomohou nosní kapky: Na začátku ano, ale mohou být návykové a při delším užívání vám nosní sliznice zduří ještě víc. A můžete se na kapkách stát závislými.

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej