Domů     Vybíráme sušičku
Vybíráme sušičku
15.12.2021

Možná i ve vaší rodině dozrál čas a rozhodli jste se koupit sušičku. Tím ovšem hned nastala první starost: Jakou vybrat? Poradíme vám.

Ale než se podíváme na možnosti, zkuste si ujasnit, proč ji vlastně chcete. Důvodů může být více. Jste rozvětvená rodina a nemáte kam prádlo pověsit, nehledě na to, že v bytě překáží. Nebo máte koupelnu jak dlaň a sušák se vám tam nevejde.

Potřebujete ušetřit čas a nebaví vás žehlit. Pokud vás všechny tahle důvody vedou k uvažování o nákupu, je to logické. A ještě můžeme dodat, že prádlo bude nadýchanější, i když u některých druhů se žehlení bohužel nevyhnete. Bude ale snadnější.

Pokud máte doma alergika, je sušička také dobrou volbou.

Kam s ní?

Důležitá otázka, kterou musíte vyřešit předem. Někteří lidé ji mají v koupelně společně s pračkou, dává se do různých komor, někteří lidé mají v domě místnost určenou k praní a žehlení. V menších bytech může být i zabudovaná v kuchyňské lince.

Musíte hlavně myslet na to, že přístroj budete chtít připojit na odpad. V umístění hraje roli i to, zda se jedná o sušičku s předním nebo horním plněním. Tu s předním totiž můžete například umístit na pračku. Rozdíl je i v kapacitě.

Sušičky s předním plněním mají větší buben. Vejde se do nich až 10,5 kg prádla, kdežto do sušičky s horním plněním pouze 6 kg.

Vhodná kapacita

Malé domácnosti 6–7 kg

Čtyřčlenná rodina 8–9 kg

Velká domácnost 10 kg

Pokud máte místa opravdu málo, můžete zvážit nákup kombinované sušičky s pračkou. Vyjde to asi i levněji, ale počítejte s tím, že budete míst vyšší spotřebu energie a také to, že se může lišit kapacita praní od kapacity sušení.

Například vyperete 6 kg prádla, ale usušíte jenom 5. Takže část prádla stejně skončí na šňůře.

Kondenzační, nebo ventilační?

To jsou dva základní typy, se kterými se můžete setkat. A jaký je mezi nimi rozdíl? Liší se způsobem odvádění horkého vzduchu, ale i dalšími drobnostmi.

Ventilační

Pořizuje si je málo lidí, protože vyžadují stavební úpravy. Páru musíte vyvést mimo dům potrubím.

+ Bývají levnější.

– Nehodí se do bytu.

Kondenzační

Suší prádlo horkým vzduchem a voda je odváděna buď do odpadu, nebo do zvláštní nádobky, odkud ji musíme po sušení vylévat. Kondenzační sušičky jsou dvojí.

S topným tělesem – mají teplý a studený okruh a k ochlazení využívají chladný vzduch z okolí.

+ Suší rychle.

– Jsou energeticky náročnější.

S tepelným čerpadlem – horký vzduch se neochlazuje vzduchem z místnosti, ale nějakým chladivem, což může být i voda, ale většinou jde o plyn.

+ Využívá zbytkového tepla, a proto je energeticky úspornější.

+ Díky nižší teplotě vháněného vzduchu suší šetrněji.

– Je dražší.

– Musí se čistit filtry.

– Musí mít kolem sebe dostatek prostoru, protože když se okolní vzduch příliš oteplí, může se snížit výkon sušičky a provoz bude dražší.

Energetický štítek

Má ho každý elektrický přístroj a sušička není výjimkou. Můžete z něj získat spoustu informací.

Obr. Štítek s vysvětlivkami

Asi nejdůležitější informace pro vás bude energetická třída. Je jasné, že nejúspornější jsou A+++. Spotřebič třídy A+ obvykle spotřebuje na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují i 3 a více kWh.

Ale ani další informace nejsou zanedbatelné. Dalším důležitým údajem je i roční spotřeba energie udávaná v kilowatthodinách za 1 rok. Rozdíly mohou být velké. Pokud víte, že budete mít přístroj třeba v kuchyni, bude pro vás podstatný i údaj o hlučnosti.

Běžná úroveň hlučnosti je kolem 64 dB, skvělá je 40 dB. Podívejte se i na účinnost odstřeďování. Udává se ve třídách A až G. Jestliže chcete mít jistotu, že prádlo nebude vlhké, volte třídu A.

Funkce a programy

Sušičky jsou stále dokonalejší, a tak programů nabízejí čím dál více. Už nestačí běžné programy, které známe z praček, jako syntetika, bavlna, vlna… Možná si říkáte, že všechny nebudete potřebovat, ale mnohé z nich se naopak hodí. Samozřejmě každý výrobce to má trochu jiné, ale vyjmenujme alespoň některé.

Odložený start – přístroj se zapne, kdy se vám to hodí. Třeba tak, že sušení ukončí, až přijdete z práce.

Osvětlení bubnu – šikovné všude, kde není dostatek světla, u některých typů můžete sledovat proces sušení.

Fuzzy Logic nebo Easy Logic – sušička sama pozná množství prádla a nastaví sušicí cyklus.

ECO – nízká spotřeba

Sensitive Drying – velmi šetrné sušení.

FlexySense – senzor nastaví vlhkost i optimální teplotu.

Mix – můžete sušit oděvy z různých látek pohromadě.

Noční program – je až o 50 % tišší.

BabyProtect – ideální pro sušení dětského oblečení a oblečení pro alergiky. Zbaví prádlo všech mikroorganismů, prachu a chlupů.

TwinAir – obousměrné foukání vzduchu vysuší i nejtěžší kusy prádla.

Buben WaveActive – mají ho jen některé přístroje. Jeho povrch je zvlněný a usuší i to nejjemnější prádlo.

Steam Refresh – používá se pára, která prádlo zjemní. Takže nemusíte žehlit.

Náš tip

Program košile – většina výrobců s tímto programem tvrdí, že odpadne žehlení košil. Není to tak docela pravda. Hodně záleží na materiálu, ze kterého je košile vyrobená.

Navíc většina výrobců nedoporučuje košile sušit, pokud není možné manuálně nastavit teplotu. Mohou se totiž srazit.

Takže pokud chcete košili přece jen sušit, nastavte maximálně 40 °C. Nejvíc se této teplotě blíží program syntetika.

Co se ještě hodí

Sušicí koš – vložíte do bubnu a můžete sušit i hračky, boty, vlněné deky. Koš se totiž nepohybuje, takže se nezničí ani věci, ani buben.

Mezikus – musíte ho mít, pokud plánujete sušičku postavit na pračku. V podstatě jde o díl, do kterého se spotřebiče usadí. Může mít i vysouvací poličku, což se hodí.

Balonky do sušičky – vyrábějí se v mnoha variantách a jejich úkolem je načechrávat prádlo, takže je měkké i bez chemie. Zkrátí i dobu sušení.

I sušička potřebuje péči

Není sice nijak náročná, ale důležitá je pravidelnost.

Filtry – udržujte je čisté, čili po každém sušení byste je měli zbavit vláken a usazenin.

Kondenzační nádoba – po každém sušení ji vysušte, aby nevznikala plíseň a přístroj nezapáchal. Zápach by se přenesl na prádlo.

Co do sušičky nepatří?

Řiďte se symboly na oblečení. Na cedulce prádla je mimo dalších symbolů kruh ve čtverci. Tečky značí teplotu sušení. Čím méně teček, tím nižší teplotu při sušení je třeba použít. Pokud je kruh přeškrtnutý, prádlo se sušit nemá.

Není vhodné sušit prádlo prané s aviváží, protože zanáší filtr.

Problematická mohou být trička s potiskem. Záleží na kvalitě. Pokud je chcete přece jen sušit, obraťte je naruby. Podobné je to s flitry a korálky.

Náš tip: Nezapomeňte zatáhnout zipy, zapnout knoflíky.

Není vhodné sušit obuv s lepenou podrážkou.

Foto: Unsplash, Freepik

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během