Domů     Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
Vyplázni jazyk, podívám se, co ti je
19.11.2021

Sdělit diagnózu za pomoci jazyka… Je to šarlatánství, nebo zajímavá metoda pro zjišťování i dosud skrytých nemocí?

Otevřít pusu a vypláznout jazyk po nás chce i náš ošetřující lékař. Ten se ale dívá, jestli nemáme červený krk nebo čepy na mandlích. Zato v tradiční čínské medicíně jazyk slouží lékaři jako mapa vnitřních orgánů.

Umění jeho diagnostiky se na školách čínské medicíny považuje za jednu ze základních technik. Ti, kdo tajemství jazyka rozumí, mohou odhalit prvotní signály nemoci i disharmonie duše či těla ještě dřív, než propukne samotný problém.

Nač ho potřebujeme?

Zamysleli jste se někdy nad tím červeným hadím kouskem ve svých ústech? Víte, že je to sval? Dokonce se tvrdí, že nejsilnější v těle. Ovšem podloženo to nikterak není a navíc těch svalů máme v jazyku vícero. Co však podloženo je, je jeho úkol.

Umožňuje nám vyluzování celé škály zvuků, díky němu mluvíme a hlavně… díky němu si můžeme pochutnávat na všech dobrotách. Chuťové pohárky rozlišují tolik božských chutí, kolik vás jen napadne.

Ba ne – zatím je jich popsáno jen pět (sladká, slaná, kyselá, umami, a máme i hořkou – zaplaťpánbůh). Ale už se šušká, že budou i další.

Popelka v našem těle

Přestože je takovým pomocníkem, ruku na srdce, moc péče mu nedáváme. Pravda, existují lidé, kteří ho po ránu čistí zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou, ale moc jich asi nebude.

Někdy ho popálíme, když se napijeme horké kávy, někdy nám na něm naskočí pupínky, to když sníme něco kyselého nebo vedeme kyselé řeči. A pak už nic… Jazyk je tím nejskromnějším, co v těle máme. Nejspíš.

Poznej ten svůj

Ale zpátky k té diagnostice. Už jste se někdy dívali do zrcadla, jak vypadá právě váš jazyk? Jestli ne, udělejte to. A ne jen jednou. Poznáte, že nevypadá vždycky stejně. Pravda, tvar se nejspíš měnit nebude, ale barva ano.

A pak povlak… Při virových onemocněních bude viditelnější a silnější. Po uzdravení by měl zmizet. Jazyk se opravdu mění. To proto, že skutečně odráží stav našeho těla. Je opravdu věrnou mapou našich vnitřních orgánů. Orgánových mapek jazyka je více druhů. Vedle čínského pojetí existuje například i evropské a další.

Trávicí ústrojí na jazyku

Dejte si za úkol určitý čas pravidelně pozorovat v zrcadle svůj jazyk. Možná se po čase vytrénujete natolik, že si začnete všímat i jemných změn, které se na něm promítají. Poproste přátele, ať na vás také vypláznou… A porovnávejte rozdíly.

Co si můžete „přečíst“? Především, že „normální“ jazyk je růžový a prakticky bez povlaku. Nebo má povlak jen tenký a bělavě zbarvený. Povrch má vlhký a nejsou zde výraznější rýhy ani jiné nápadné odchylky. Takový jazyk signalizuje, že máme zdravý zažívací trakt.

Odchylky…

Bez předchozích zkušeností a praxe určitě nevyvozujte žádné unáhlené závěry a vždy svůj „objev“ raději konzultujte s lékařem. A co můžete na jazyku pozorovat? Například:

* Stejnoměrný silnější bílý povlak hřbetu může ukazovat na špatnou funkci slinivky břišní.

* Silný bílý povlak v zadní polovině jazyka mluví pro zhoršenou funkci tlustého střeva.

* Žlutavý až nahnědlý povlak hovoří pro postižení okruhu jater a žlučníku. Náhodný laboratorní test může eventuálně potvrdit odchylnou funkci těchto orgánů, o níž nemusíte vůbec vědět.

* Na černavý povlak se narazí zřídka a jeho intenzita je různá, jako příčina se udává cukrovka, opakovaná léčba antibiotiky, dlouholeté kouření, nízká imunita a následně plísně na jazyku.

* Viditelné otisky zubů po stranách jazyka. Vpravo mluví pro slabší funkci jater, vlevo pro oslabení slinivky/žaludku.

* Zarudlá špička jazyka je spolehlivým znamením čerstvě podrážděné žaludeční sliznice, odborně gastritidy.

* Malé červené tečky na hřbetu jazyka, tzv. jahodový jazyk, jsou často vidět u dětí, ale mívají je i dospělí. Je to spolehlivé znamení nedostatku vitaminů B a svědčí pro konzumaci sladkostí.

* Rýhy na hřbetu jazyka „prezentují“ poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše orgánové/nevratné.

* Zarudlé skvrny na hřbetu jazyka, které se (u žen) stěhují z místa na místo, můžou být známkou menstruačních/gynekologických potíží, nebo také sklonu k nervozitě.

* Bílé skvrny, které lze setřít, jsou většinou plísňovým onemocněním, tzv. slizniční mykózou. Ty, které setřít nelze, je třeba brát vážně. Nazývají se leukoplakie a je radno konzultovat je s lékařem.

Žádné šarlatánství, ale…

Diagnóza z jazyka má v medicíně určitě svoje místo. Ovšem, kdo má jasně definovanou standardně léčitelnou chorobu zažívacího ústrojí, měl by ji léčit podle rady lékařů. Může léčbu určitě kombinovat s alternativními přístupy.

Ale přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými/alternativními diagnostickými metodami. A jedna skvělá zpráva na závěr:

„Znamení“ na jazyku jsou většinou vratná a někdy se mění i v průběhu několika dní. Záleží jen na nás, jestli jim k tomu dáme příležitost změnou životosprávy.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: dr. Rudolf Zemek (www.dr-rudolf-zemek.cz) Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi