Domů     Zdraví začíná ve střevech
Zdraví začíná ve střevech
9.11.2021

Titulek je sice nadsázka, ale jen mírná. Střevo skutečně rozhoduje značnou měrou o naší zdravotní kondici. Proč ho v tom tedy nepodpořit.

Většinou si střevo spojujeme jen s benefity, které má přinést zdravé stravování. Předpokládáme, že střevo je tu od toho, aby porci vitaminů, minerálů, prospěšných tuků a dalších živin z jídla získalo a poslalo dále do těla. To je samozřejmě pravda.

Jde ale jen o část toho, čím střevo ovlivňuje zdraví. Další dílem totiž přispívá střevní mikroflóra, novějším názvem mikrobiom. A nemylte se, nestará se jen o dobře fungující imunitu.

Co umí mikroby

Střevo je osídlené opravdu vydatně. Udává se, že celkové množství střevních mikrobů, škodlivých i prospěšných, trojnásobně až desetinásobně převyšujícím počet vlastních buněk našeho těla. Tyto mikroby samozřejmě produkují řadu rozmanitých látek.

Ty pak mohou ovlivňovat tělesné, ale i psychické pochody v těle.

Jak potvrdily výzkumy na toto téma, mikroby se mohou podílet na vyvolání deprese, poruch soustředění a paměti, mohou podpořit rozvoj obezity, osteoporózy, cukrovky, astmatu nebo třeba Parkinsonovy nemoci.

Také u hodně diskutovaného autismu se stále výrazněji ukazuje, že toto vrozené postižení může souviset se střevním zánětem u matky během těhotenství.

Výhoda pro zdraví

Pokud jste začali přemýšlet, jak upravit složení vlastní střevní mikroflóry ke svému prospěchu, pak se vaše uvažování ubírá správným směrem. Ano, lze to udělat.

Musíte ovšem počítat s tím, že základ bakteriálního osídlení střev je v zásadě stabilní a pro každého z nás typický podobně jako otisk prstů. Přesto lze složení bakterií v jisté míře ovlivnit, a to jídelníčkem a obecně životním stylem.

Pokusit se o to můžeme kdykoli během života, ovšem ideální je k tomuto účelu období raného dětství. Právě ve věku do tří let se vytváří skladba střevních bakterií, jak bude v základních rysech přetrvávat celý život.

Roli při tom hraje jednak dědičnost a pak to, co dítě jí a jak „ochutnává“ svět, když si dává různé předměty do úst. Proto je vhodné v tom dítě příliš striktně neomezovat, aby získalo pestřejší složení střevní mikroflóry, což mu bude v dalším životě k užitku.

Bakterie a tloustnutí

Nadváha může mít různé příčiny, jak zdravotní, tak i ve ztrátě míry v jídle. Jednou z nich – a bohužel špatně ovlivnitelnou – je nepříznivé složení střevní mikroflóry. Problematické jsou především bakterie rodu Firmicutes.

Ty jsou sice neškodnou a přirozenou součástí osídlení střev, ale pokud se přemnoží, začnete nabývat na váze. Je to tím, že tyto bakterie pomáhají získat maximum energie i z chudé stravy.

V dřívějších dobách bývalo jejich bohaté zastoupení předností, protože pomáhalo přežít období hladu. Pozůstatkem je dědičný sklon u potomků k bohatému osídlení těmito bakteriemi. Ovšem jejich efekt je v dnešní době přebytku spíše přítěží.

Když chcete zhubnout

Populaci nežádoucích bakterií podporujících tloustnutí lze naštěstí omezit jídelníčkem, zejména zařazením přirozených probiotik.

Obranou jsou především mléčně kvašené potraviny jako kefír, jogurt, kysané zelí a další kvašená zelenina, kromě toho obecně ovoce, zelenina, ořechy, semínka, ovesné vločky a luštěniny. Tyto potraviny totiž podporují množení dalšího běžného kmene střevních bakterií (Bacteroidetes), které mají na hospodaření s energií z jídla opačný efekt.

Příjem energie omezují, dokonce mají bránit plnému vstřebávání sacharidů, které zčásti odvádějí střevem ven z těla. Proto také převažují nad bakteriemi Firmicutes u štíhlých lidí.

Jak živit žádoucí bakterie

* Zelenina a luštěniny

Nevybírejte si jen to, co vám nejvíce chutná, důležitá je pestrost. Každý z nás má své více a méně oblíbené potraviny.

Rozmanité preference ale mají i bakterie v našich střevech, proto je důležité jíst různé druhy rostlinných potravin a na jídelníček zařadit i méně tradiční zeleninu.

Luštěniny můžete zkusit i ve formě domácích pomazánek, pro řadu lidí jsou tak chutnější, a někdy i lépe stravitelné.

* Vláknina

Kromě zeleniny a luštěnin vlákninu bohatě obsahují také obiloviny, ovoce a ořechy. A jak už bylo řečeno, střevní bakterie mají rozmanité preference, takže i vlákninu dodávejte na jídelníček v co nejpestřejší skladbě.

* Kysané potraviny

Kysané mléčné produkty a zelenina jsou obecně nejznámější potraviny na podporu žádoucího složení střevní mikroflóry. Důležité je jíst tyto potraviny pravidelně, nikoli jen nárazově při potížích s nadýmáním nebo po léčbě antibiotiky.

Zapomínáme hlavně na kysané zelí, které bývalo pro naše předky jedním z hlavních zdrojů příznivě působících střevních bakterií. Ze současného jídelníčku prakticky zmizelo. Zkuste ho tam vrátit syrové, chutné bude v míchaných salátech.

* Čerstvé obilné a luštěninové výhonky

Není třeba je jíst ve velkém množství, stačí jimi posypat jídlo. Důležitá je spíš pravidelnost, aby se na stůl dostaly několikrát do týdne.

* Rostlinné oleje

Kvalitní za studena lisované oleje jsou kromě jiných svých předností zdrojem látek, kterým se říká polyfenoly. Ty mají obecně příznivé účinky na zdraví v prevenci degenerativních onemocnění a svědčí i některým střevním bakteriím.

Co naopak škodí

* Průmyslově vyráběná jídla a polotovary

Oproti domácí kuchyni mají obdobná, ale průmyslově připravená jídla nejen nižší obsah vitaminů, minerálů a dalších cenných látek, ale současně představují také problematickou výživu pro střevní mikroflóru.

Mnohdy proto podporují nárůst škodlivých typů bakterií a snižují populace prospěšných. Navíc se sterilizací a dalšími metodami konzervace důsledně likvidují mikroby v jídle.

To vede časem k tomu, že rozmanitost bakteriálního osídlení ve střevech klesá – což je zdravotní riziko.

* Nedostatek vlákniny

Typický český jídelníček tíhne k malému podílu vlákniny na talíři. Omáčka s masem a knedlíky nebo rýží, bílé pečivo s párkem, salámem nebo marmeládou, koláče a sušenky, to vše jsou velmi špatné zdroje vlákniny. Pak střevní mikroflóře chybí dostatečná výživa.

* Očistné klystýry

Časté výplachy střev ničí střevní osídlení podobně jako léčba antibiotiky. Střevo pak potřebuje určitý čas, aby se mohlo vrátit k žádoucímu stavu bakteriálního osídlení.

* Léky proti překyselení

Z hlediska zdravého střevního osídlení představují problém. Agresivní působení žaludeční šťávy je jedním z obranných mechanismů, aby se do střev nedostaly nežádoucí mikrorganismy. Pokud tuto obranu vyřadíme, pak se následně i dramaticky mění střevní osídlení.

Zhorší se i využití živin, trápení neprobíhá tak, jak by mělo. Pokud si léky proti překyselení kupujete sami, pak je používejte jen nárazově. Větší potíže je vhodné řešit s lékařem.

Svědčí i pohyb

Sport zvyšuje efekt vhodného jídelníčku a vede k větší rozmanitosti mikrobů ve střevě. Naopak u lidí se sedavým způsobem života výzkumy prokázaly horší skladbu střevní mikroflóry, chyběly některé bakterie důležité pro funkci imunitního systému.

Jak vydatná by pohybová aktivita měla být? Důležitá je pravidelnost, stačí například 30 minut mírného běhu 3x až 4x týdně.

Když je střevo nemocné

Jedním ze zdravotních problémů, který může špatné složení střevních bakterií podpořit, jsou chronické záněty střeva imunitního původu, jako je Crohnova choroba.

Jakmile propuknou, ohled na správnou výživu musí jít překvapivě stranou, důležité je zklidnit zánět. Proto musí být jídelníček šetrný i za tu cenu, že nedodává dostatek rozmanitých živin. Chybí zejména bílkoviny, nebezpečně nízký je příjem vitaminu B12.

– Potíže působí potraviny jinak prospěšné, hlavně luštěniny, syrová zelenina, zeleninové a ovocné šťávy, citrusové ovoce, kyselé zelí, cibule, tučné a kyselé pokrmy.

– Problematická je i vláknina, protože podporuje pohyb střeva a tím ho dráždí. To znamená další důvod k omezení zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a luštěnin.

– Užitečná jsou probiotika. Brání přemnožení patogenních bakterií při léčbě antibiotiky a v klidovém období zase podporují růst prospěšné střevní mikroflóry a tím předcházejí bolestem.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale