Znáte to z reklamy. Koupíte zubní pastu a je po problému. Jenže takhle jednoduché to opravdu není.
Smutné je, že nemocemi závěsného aparátu zubů, parodontitidou, trpí velká část populace a bohužel i děti. Otok a krvácení dásní nemusejí být výrazné, přesto už znamenají problém.
Pozor: Málokdo ví, že parodontitida je chronické infekční onemocnění celého organismu vyvolané bakteriemi. Ty nepotřebují ke svému životu kyslík, žijí v hloubce tkání a dostávají se krevním oběhem do celého těla. Tam mohou způsobit srdeční a cévní onemocnění, zvyšují riziko infarktu.
Jak vzniká onemocnění?
Pokud zanedbáváme zubní a ústní hygienu, nahromadí se zubní povlak a kámen na krčku zubu a mezi zuby. Totéž se přihodí, když máme špatnou techniku čištění. Objeví se zánět dásně, který se projevuje zduřením, překrvením a zarudnutím tkáně.
Jeho hlavním příznakem je pak krvácení dásní. Dáseň ustupuje a odhalují se krčky a kořeny zubů. V této fázi vznikají mezi dásní a kořenem zubu různě hluboké kapsy – choboty, které obsahují množství mikrobů, zubního kamene, hnisu a odumřelé tkáně.
Když se objeví chobot
To je už stav vážný, ale ne nevratný. Hloubku zubního chobotu lékař vyšetří parodontální sondou, kterou zavede do chobotu nebo u zdravé dásně do dásňového žlábku. U každého zubu se měří na čtyřech místech. Normální hloubka je do 3,5 mm. Je-li chobot hlubší, je to už chorobný stav.
Pro budoucnost chrupu je důležité, jestli chobot vzniká a prohlubuje se jen v části, nebo po celém obvodu zubu a kolik zubů je postiženo. Na rentgenovém snímku je pak u pokročilé parodontitidy vidět, že ubývá kost v zubním lůžku. Zuby se viklají a někdy i rozestupují či naklánějí.
Vyhledejte lékaře
Postup onemocnění lze zpomalit až zastavit pečlivým čištěním zubů správnou technikou a pravidelným odstraňováním zubního kamene, nejlépe u hygienistky. Pokud to nepomůže, je možný chirurgický zákrok.
Lékař v místním znecitlivění odklopí pomocí skalpelu dásně a vyčistí zanícené prostory. Úspěch je i tady závislý hlavně na vaší pečlivosti.
Musíte důsledně dbát na dokonalou hygienu ústní dutiny a využít při ní všechny způsoby likvidace plaku ulpívajícího na zubech a dásních.
Prevence je nejúčinnější
A také nejlacinější řešení. My sami jsme totiž nejsilnějším článkem péče o dutinu ústní a z velké části rozhodujeme o jejím zdraví. Čím můžeme přispět?
Pravidelné čištění zubů by mělo být samozřejmostí.
Zubní kartáček používejte měkký s větším množstvím vláken. U kvalitních kartáčků, které můžete koupit v lékárnách nebo u svého zubního lékaře, je počet vláken přímo napsaný.
Velikost by měla odpovídat dutině ústní, tedy volte spíš menší, abyste se jím dostali do všech zákoutí.
Měňte ho zhruba každé tři měsíce.
Pokud jste trpěli nějakým virovým nebo bakteriálním onemocněním, vyměňte jej hned po doléčení.
Dobrými pomocníky v prevenci zánětů v ústní dutině jsou například mezizubní kartáčky, které se vybírají podle šířky mezer. S tím vám pomůže zubní hygienistka.
Pokud máte malé mezery mezi zuby, používejte mezizubní nitě.
Doplňkem k čištění může být také výplach buď sprchou, nebo alespoň vykloktání vodou s účinnou látkou.
Nezapomeňte na jazyk. I ten je někdy třeba čistit, také na něm totiž ulpívají bakterie, které se mohou množit a šířit po celé ústní dutině. Existují speciální kartáčky a škrabky, v případě nouze lze použít kávovou lžičku.
Nezapomeňte navštívit svého lékaře 2x ročně, preventivní prohlídka je zdarma.
I zubní hygienistku byste měli navštívit alespoň 1x, raději však 2x ročně. Za její služby sice musíte platit, ale profesionální čištění vám může ušetřit spoustu budoucích problémů.
Foto: PX FUEL, Shutterstock