Platby za vytápění, které představují nejméně polovinu nákladů za bydlení, se stále zvyšují, a tak přinášíme několik tipů, které pomohou naší peněžence ušetřit stovky, možná až tisíce korun ročně.
Zaměříme se především na drobné úpravy, kterými lze teplo udržet doma prakticky ihned.
Okenní fólie
V zimních měsících je schopna zadržet třetinu energie, která uniká okny. Naopak v létě zadrží více jak 50 % slunečního záření, a tak zabraňuje přehřátí interiéru. Díky svým vlastnostem působí jako pasivní klimatizace.
Avšak na rozdíl od klasické klimatizace není nutné vynakládat další prostředky na její provoz.
Venkovní žaluzie
Pořízení venkovních rolet představuje sice poněkud větší investici, ale určitě se vyplatí. Jde o vynikající izolaci, žaluzie dokážou zabránit úniku 10 % až 30 % tepla, které by jinak okna propouštěly.
Velmi užitečné jsou za nočních mrazů, kdy sníží pokles teploty v místnosti asi o 3 °C oproti srovnatelnému prostoru bez předokenní žaluzie. Jejich výhody si připomeneme i v létě, kdy chceme pro změnu, aby se teplo nedostalo dovnitř.
Některé typy venkovních rolet se vyrábějí se tzv. mikro-ventilací, která zajišťuje cirkulaci a osvěžení vzduchu v místnosti, a dokáže tak nahradit služby klimatizace. Krom toho představují venkovní rolety i důležitý bezpečností prvek při ochraně objektu. A plní mnohdy též estetickou funkci.
Cena: Je výrazně vyšší než u okenních fólií a určuje se na míru. Orientačně počítejte u okna běžných rozměrů s výdaji kolem 4500 Kč a výše za roletu s mechanickým ovládáním.
Ještě nákladnější, ale užitečnější jsou systémy ovládané motorem a řízené čidlem. Díky senzoru mohou reagovat i bez vašeho dohledu na počasí a pomoci využívat sluneční svit nebo naopak chránit za vánice.
Když topíte kotlem
Pak byste měli jednou ročně pozvat technika na údržbu, aby zkontroloval kotel, vyčistil ho a prověřil, zda je v pořádku komín. V případě, že máme ještě starý typ přístroje, zauvažujeme o výměně za moderní, tzv. kondenzační.
Kapitolou samou pro sebe jsou topné systémy na elektřinu, zde se určitě vyplatí přejít na vytápění plynem. Za pár let se investice vrátí.
Důležité je plynový kotel vhodné naprogramovat čili nastavit termostat podle toho, za jaké teploty se má zapnout, a kdy naopak vypnout kotel. K úsporám současně napomáhá také správná regulace teplot v jednotlivých místnostech.
Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a tak i účet za topení je nižší.
Tip: U kombinovaných kotlů na topení i teplou vodu ušetříte hlavně v koupelně, když budete dávat přednost krátkému sprchování před koupelemi v napuštěné vaně plné vody.
Užitečné pomůcky
Termostatické ventily: Udržují nastavení teploty v místnosti lze s přesností na 1 °C. Ventil rychle reaguje na změnu teploty vzduchu ve svém okolí. Jestliže je tato teplota vyšší než nastavená, ventil sám přivírá přívod vody do radiátoru, a naopak.
Termostatické ventily a hlavice tak dokážou ušetřit 5 %až 10% tepla. Investice do ventilů či hlavic se pohybují v řádech několika stokorun, náklady by se měly vrátit nejdéle do dvou let.
Venkovní čidlo: Je možné pořídit si tzv. ekvitermní regulaci s venkovním čidlem (nejjednodušší stojí zhruba 2000 Kč) – vytápění je pak optimálně regulováno také na základě reakcí na změnu teploty venku.
Foto: PX FUEL