Všichni, kterým bylo více než 25 let, by měli pravidelně procvičovat své mozkové závity. V tomto období se totiž začíná zhoršovat paměť.
S kabelkou v ruce vykročíte na ulici a pospícháte na autobus. Po cestě ale najednou znejistíte. Vypnuli jste žehličku, kterou jste ráno narychlo použili? A sporák? Nezapomněli jste zamknout? Kolikrát se vám to již stalo?
Možná máte problém vzpomenout si na jméno svého kolegy z práce. Nebo marně v paměti lovíte název knížky, kterou jste nedávno přečetli. Je to opravdu tak, s věkem jako kdyby se paměť rozhodla stávkovat.
Cvičení pomáhá i hlavě
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti… Jinak řečeno – trénujte. Procvičujte si své mozkové závity. Není to tak složité a těžké a navíc může být procvičování i zábava.
Nemusíte nikam docházet a dokonce můžete cvičit nejen doma s tužkou v ruce, ale i venku při chůzi nebo před spaním v posteli. Hlavní je být aktivní, a to v každém věku, a nepoddávat se malým výpadkům paměti.
Pravidelný trénink paměti a myšlení je právě tak důležitý jako trénink tělesný! Protože tady jako jinde platí známe pořekadlo: co nepoužíváš, o to přijdeš. A je to jako spojené nádoby.
Věnujte se duševní činnosti a udržujte svůj mozek v bdělém stavu a budete mít i méně zdravotních potíží. To je lékaři dokázáno.
Proč zapomínáte?
Máte pocit, že všechno, co slyšíte, zapomenete? Vězte, že to není pravda. Informaci v 99,9 procentech nezapomenete. Nikdy ji totiž nedostanete. Nevěnujete jí dostatečnou pozornost, prosvištěla kolem vás, aniž se vám zakódovala do krátkodobé paměti.
Největší a prvotní problém „ztráty paměti“ je totiž neschopnost koncentrovat se na vstupní informaci.
Trénujte paměť
Jedním z kouzel ke cvičení paměti jsou mnemotechniky. Vymysleli je již staří Řekové před třemi tisíci lety a usnadňují zpracování informací našemu mozku. Informace se stávají více stravitelné pro mozek a on si s nimi lépe poradí.
Když se je naučíte používat, zjistíte, že je to obrovská zábava. Úplně nejlepší na tom je, že máte pocit, že vás to nestálo vůbec žádnou námahu.
Příklad: Jedna kytka se jmenuje hořec. Druhá koniklec. A zahradnice ne a ne si zapamatovat ten koniklec, vždy se jí vybavil hořec. Mnemotechnická pomůcka: Kůň v kleci hoří! A na koniklec si od té chvíle vždy hned vzpomene…
* Když se snažíte o něco nového a je to informace malého rozsahu, snažte se vždy tu novou malou informaci spojit s nějakou předešlou, kterou už jste měli uloženu v paměťové bance.
* Jestli se chcete naučit něco úplně nového a velkého, co jste nikdy nedělali, bez motivace a disciplíny to nepůjde. Nesmíte utéci při prvním neúspěchu. Všichni denně dostáváme tisíce informací a jsou jedna jako druhá.
Protože se od sebe nijak neodlišují, máme problém si je zapamatovat. Naučte se najít si cestu, jak odlišit v té změti tu pro vás důležitou. Přetransformujte ji na atraktivní.
Víte, jak se učit rychleji a pamatovat si více? Je to jednoduché. Používejte svůj mozek. Čím více jej zapojujete, tím pomaleji stárnete.
*Zapojujte se aktivně do dění kolem sebe.
* Luštěte křížovky.
* Čtěte knihy a odborné časopisy.
* Pěstujte koníčky, díky nim se můžete dostat ke spoustě informací, o kterých byste jinak nevěděli.
* Setkávejte se s přáteli.
* Navštěvujte zajímavé přednášky.
* Přihlaste se na poznávací výlety a turistické vycházky s výkladem.
* Jestli už jste v seniorském věku, jděte studovat (U3V je univerzita 3. věku a je určena právě lidem zralého věku a je pro ně zadarmo).
Jednoduché cviky při čekání na autobus
1. Všímejte si projíždějících aut a zpaměti co nejrychleji sčítejte čísla na SPZ.
2. Spočítejte, kolik lidí stojí na zastávce. Kolik z nich je ženského pohlaví? Kolik z nich má blond vlasy? O kolik je „blonďáků“ méně/více než žen? Kolik procent všech čekajících tvoří muži?
3. Najděte v okolí alespoň 5 rostlin a zkuste je pojmenovat.
4. Vzpomeňte si na 5 ovocných stromů a 5 listnatých stromů.
5. Vyjmenujte 10 domácích zvířat, pojmenujte samce, samici a mládě.
Jednoduché cviky před spaním (přeříkávejte si v duchu a se zavřenýma očima)
1. Představte si duhu a pojmenujte aspoň čtyři barvy z ní.
2. Vzpomeňte si, jaké povlečení máte na přikrývce.
3. Řekněte názvy alespoň 5 českých komedií.
4. Zkuste zpaměti přednést jakoukoli báseň.
5. Zahrajte si na „vláček“:
Představte si lokomotivu (vymyslete, jak bude barevná), která táhne vagony (i u nich si představte zbarvení)… a počítejte, kolik vagonů je za lokomotivou (v každém vagónu je jedna… vymyslete si, co v něm je, a každý večer obměňujte – třeba opera, zelenina, země, písnička,…).
Rámeček
Za zapomínání může pozvolné ubývání počtu mozkových buněk, ale v poměru k celkovému počtu buněk v mozku jde o zanedbatelný úbytek. Daleko důležitější je tzv. plasticita mozku. V mozkové tkáni je nepředstavitelně složitá nervová síť.
Informace neprocházejí jediným spojem, jak je tomu například v drátové telefonní síti, ale mnoha různými cestami.
Plasticitou mozku se rozumí právě tato schopnost mozku zachovat při oslabení či porušení jednoho „vedení“ díky této nervové síti fungující jiné spojení.
Text: Dana Pešková