Jsou všude kolem a občas si je přineseme domů, ani nevíme jak: blechy, vši nebo dokonce štěnice či švábi. Nejvyšší čas vytáhnout do boje!
Blecha, věrný přítel člověka
Kdo na vlastní kůži vyzkoušel, jak omezeně platí notoricky známý výrok o blechách psích, které na člověka nejdou, určitě ví, že mít doma blechy je všechno, jen ne legrace.
Což o to, jedna blecha v psím kožiše není žádné drama, stačí na ni obojem proti blechám a klíšťatům nebo postřik do chlupů. Když vám ale domácí mazlíček přinese v kožiše blech víc a vy na to nepřijdete včas, máte se na co těšit.
Na několik etap
Blechy se totiž nejen velmi rychle množí, ale boj s nimi je někdy na dlouhé lokte. Nezůstávají bohužel celý život věrné svému nositeli, ale mohou se porůznu skrývat v pelíšcích vašich mazlíčků, a nejen tam. Nebudete si před nimi jistí ani ve vlastní posteli.
Navíc některá vývojová stádia blech jsou odolná proti chemickým postřikům, takže se budete muset ke spreji po krátkém intervalu vrátit, abyste vyhubili další generaci.
Nasaďte chemii
První pomoc při zablešení vašeho mazlíčka je jednoduchá a všichni ji známe: pochytat, co se dá, a posléze aplikovat do kožichu některý z insekticidních prostředků. Prodávají se ve spreji (stačí několik vstřiků ke kůži podle návodu) nebo jako tzv.
spot-on, jediná kapka, kterou aplikujeme tam, kde se zvířátko nemůže olíznout. Někomu se osvědčuje i speciální obojek. Každopádně pozor, někteří mazlíčci mohou být na určité chemické látky alergičtí. V takovém případě rychle k veterináři.
A teď úklid
Vyhubit obyvatele psího nebo kočičího kožicha ale nestačí. Teď budeme muset pečlivě vyluxovat celý byt (včetně matrací, míst pod nábytkem, pod koberečky a zvířecích pelechů), a samozřejmě vyprat pelíšky a deky, ve kterých zvířátko spí.
Proti opravdu silnému „zablešení“ bytu pomůže speciální dýmovnice, kterou dostaneme u veterináře, ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. Je velice účinná, ale nebezpečná pro všechny ostatní živočichy, takže si pečlivě nastudujte návod.
Tip: Jestli máte pocit, že se nevítaný příživník skryl někde na vašem těle nebo v oblečení, napusťte si vodu do vany a sedněte si do ní tak, jak jste, v šatech (samozřejmě nezapomenout v kapse mobil a peněženku!). Ve vodě se svlékněte a osprchujte. Jinak by vám blecha mohla uprchnout a po bytě už byste ji nenašli.
Tip Paní domu:
Osvědčenou metodou našich předků je „lov“ blech na svíčku.
Máte-li blechy v bytě, vezměte hluboký talíř (nebo širší misku apod.), doprostřed upevněte svíčku, do talíře nalijte vodu s několika kapkami jaru, talíř umístěte do míst, kde je blech nejvíc, a svíčku zapalte.
Blechy láká teplo, takže se budou snažit dostat ke svíčce. Ale nedoskočí a ve vodě s jarem se utopí. Takových pastí můžete doma umístit i několik, jen pozor na požáry a zvědavá zvířata.
Veš dětská si nevybírá
Hlavně rodiče dětí školou povinných mívají s těmito nesympatickým potvůrkami své zkušenosti. Přesto, že si představu hlavy plné vší spojujeme s nedostatkem hygieny, postižení v tom bývají úplně nevinně. Stačí, když děti dají při hře hlavy k sobě a je to.
Stejně ochotně se veš přestěhuje i na vaši pěstěnou a dennodenně mytou hlavu. Není to žádná ostuda, ale nepříjemné to je.
Stříhat nebo nestříhat?
Ostříhat vlasy je rada sice populární, ale málokdo je ochotný něco takové udělat (a málokterá malá princezna by něco takového přežila). Je pravda, že vši se na krátkém ježkovi neudrží, ale tahle varianta je průchozí jen u kluků. Ostatní budou muset zabojovat víc.
Jdeme pro munici
Naše první kroky by měly směřovat do drogerie nebo do lékárny. Do boje se pustíme vyzbrojeni malým hřebínkem s hustě osázenými zoubky (ano, populární „všiváček“), a případně některým z postřiků proti vši dětské.
Pozor, ne všechny přípravky, které jsou na trhu, jsou ještě účinné. Vši jsou přizpůsobivé a proti některým už si vytvořily odolnost. V lékárně by vám měli poradit, který prostředek zabírá. K dostání jsou i šetrnější přípravky na olejovém základě.
Češeme a vyčesáváme
Opatrně hlavu vystříkat (opatrně proto, že jde o chemii, které může dráždit oči, kůži i dýchací cesty) a česat a česat, dokud se vší nezbavíme.
Při česání si pod pramenem vlasů přidržujeme papír, do kterého budou nachytané vešky padat – budeme mít přehled o tom, jak jsme úspěšní. Kdo má doma žehličku na vlasy, může ji zapojit do boje – horko by mělo vši také zahubit. Tuhle variantu si pochvalují hlavně maminky dlouhovlasých holčiček.
Zbývá zapojit pračku…
A teď nastává další část boje: pečlivě vyprat a vyžehlit všechno oblečení a ložní prádlo. Protože i vši se mohou „držet“ ještě několik dní, měníme povlečení denně po několik následujících dní. Preventivně můžeme do vlasů vtírat několik kapek tea tree oleje (pozor na oči).
Tip Paní domu:
Nechcete-li sahat po chemii, můžete osvědčený recept: vši nesnáší listy ořešáku. Listy natrháme a čerstvé je pokrájíme. Spaříme je horkou vodou. Silným odvarem si denně myjeme hlavu, a můžeme si udělat na chvíli i zábal. Výluh z ořešáku zároveň hojí boláky, které vznikly poštípáním.
Jinou možností je smíchat kapku rozmarýnové, mátové, hřebíčkové nebo skořicové silice s polévkovou lžící oleje, namazat na vlasy a kůži hlavy a nechat čtvrt hodiny působit.
Štěnice a švábi
Možná si ani nedokážeme představit, že bychom v našem čistém bytě mohli někdy bojovat s něčím takovým, jako jsou štěnice nebo švábi. Ale to je velký omyl.
Tyhle potvůrky žijí i na místech, kde bychom je nečekali, a my si je navíc můžeme přivézt třeba z dovolené. Zápas s takovým nechtěným suvenýrem bývá vysilující a mnohdy nerovný.
Samozřejmě to můžeme zkusit na vlastní pěst pomocí prostředků, volně dostupných ve specializovaných prodejnách, ale jednoznačně lepší variantou je obrátit se na firmu, která rázně zakročí.
Tip Paní domu:
Máte-li jen podezření, že se k vám nastěhovalo něco, co vypadá jako štěnice nebo šváb, kupte si nejdříve lepové lapače na lezoucí hmyz (můžete je koupit jako známé lepové destičky, nebo ve formě tuby, ze které mazlavé lepidlo nanesete tam, kam potřebujete, třeba do spíže).
Druhý den pasti zkontrolujte a to, co se tam nachytalo, můžete rovnou odnést ukázat firmě, která se zabývá deratizací a desinsekcí.