Je to technika, kterou zkušené pletařky, ať už maminky nebo spíš babičky, okouzlí hlavně děti. Těm se budou líbit barevné motivy s pletenými obrázky nejvíce.
Intarzie je metoda vkládání drobných plošek barevných motivů, známá hlavně z nábytkářství. Při pletení funguje úplně stejně – do žerzejové pleteniny vkládáme barevné vzory, pletené rovněž hladce.
Správný výběr příze
Vhodná je příze z přírodní vlny. Má totiž důležitou vlastnost – očka se neposouvají a nekloužou po sobě jako u některých materiálů směsových či syntetických. Měkká vlna dá úpletu s intarzií tvarovou stabilitu.
Výpočet spotřeby
Abyste zjistili, kolik příze bude zapotřebí na určitou barevnou plochu, udělejte si rozkres a pak spočítejte množství políček pro určitou barvu. Oviňte přízi desetkrát kolem pletací jehlice, kterou budete používat, pak ji rozmotejte a délku změřte.
To je základ na 10 ok. Znásobte počtem stejných ok v rozkresu a máte představu o přibližné spotřebě.
Pleteme podle rozkresu
I jednoduché motivy si vždy rozkreslete do mřížky s barevným rozlišením políček, bude se vám tak snáz pracovat. Přesně si tak spočítáte počet ok, který je třeba pro obrázek vyčlenit v základním úpletu.
Ukázkový pracovní postup
1. Vzor obvykle začínáme vypracovávat v lícové řadě, kterou pleteme hladce. Pleteme až k místu, kde začíná barevná plocha rozkresu.
Toto místo si na pravé jehlici označíme, nejlépe plastovým markerem, což je drobný barevný kroužek, který se k tomuto účelu prodává. Můžete ho nahradit tradičně kouskem příze odlišné barvy. Dále pokračujeme první řadou rozkresu:
8 ok zelenou, pak 3 oranžovou a znovu 8 zelenou. Oranžovou přízi napojíme tak, že vložíme pravou jehlici do dalšího oka obvyklým způsobem a asi 15 cm dlouhý volný konec příze vedeme doleva.
Ovineme proti směru hodinových ručiček okolo pravé jehlice a konec přehodíme přes přízi, kterou pleteme, aby první oko bylo pevnější.
2. Protáhneme smyčku, čímž vznikne oko, a potom touto barvou upleteme potřebný počet ok. Pak stejným způsobem napojíme další barvu a dokončíme první řadu vzoru. Na jehlici navlékneme marker a pokračujeme v řadě.
3. V další řadě pleteme obrace k prvnímu markeru, přendáme na druhou jehlici a spočítáme oka v rozkresu. V místě, kde se mění barvy, pustíme původní přízi a druhou barvu vedeme nahoru za první. Překřížení přízí brání vzniku mezer v pletenině.
Pevně vypracujeme první oko novou barvou. Dokončíme oka podle rozkresu, marker přendejte na druhou jehlici a dopleteme řadu.
4. V další řadě pleteme hladce k prvnímu markeru a opět vypracujeme oka vzoru podle rozkresu. V místě, kde se mění barvy, pustíme původní přízi a novou barvu vedeme nahoru za první, aby se překřížily na rubové straně. Okrajové oko nové barvy upleteme vždy pevně.
5. Stejným způsobem pokračujeme dál, dokud není motiv kompletní. Volné příze na rubové straně vplétáme, vetkáme nebo křížíme jako u norského vzoru, aby se pletenina nevytahovala.
Někdy je ale vhodnější ponechat je volně, jako ve 4. a 5. řadě květinového motivu.
6. Po vypracování vzoru povytahujeme volné konce přízí, aby se očka zarovnala. Volné příze pak zapošijeme smyčkovým stehem podél okraje barevné plochy. Zbytky odstřihneme.
Obdobně se dá vytvořit motiv žáby, ten je ale navíc zdobený výšivkou. Zadním stehem jsou přízí v barvě podkladu zvýrazněny nohy a černou přízí ústa. Očka vytvoříme francouzskými uzly, lemovanými oranžovým řetízkem. Jak na francouzský uzel?
Navléknete jehlu a protáhnete ji pleteninou ze spodní, tedy rubové strany. Pak jehlu obtočte dvakrát volným koncem příze a veďte ji zpět do stejného oka, kterým jste ji na lícovou stranu protáhli.
Současně přízi nad lícovou stranou přidržujte, aby se protahovala opatrně obtočením a vytvořila z něj na povrchu úhledný uzlík.
Doporučujeme: Tento a mnoho dalších šikovných návodů najdete v publikaci nakladatelství Metafora Pletení – jak na to.
Text a foto: podle publikace nakladatelství Metafora Pletení – jak na to, upravila Lenka Korandová