Hledáte snadnější způsob čištění podlah, protože vás už nebaví ždímat hadr v kbelíku? Pořiďte si mop. S těmi moderními vyčistíte podlahu snadno a šetrně a navíc se přitom nemusíte ohýbat.
Pro inspiraci jsme vám připravili několik tipů, u nichž ruce nikdy nepřijdou do kontaktu s vodou. Vybírat můžete například z rotačních, ždímacích i sprejových.
Při volbě mopu si všímejte, jestli jde snadno ovládat, zda má otočnou hlavici, aby dokázal zajet i do nejvzdálenějších koutů. Všímejte si, na jaký druh podlah je určený – dlažba, dřevo, laminát.
Vhodné je také zjistit materiál, ze kterého je návlek (nejlepší je mikrovlákno, které pohlcuje nečistoty), a kolik stojí. Čas od času ho budete muset vyměnit.
SYSTÉMY
Rotační – Čím je podlaha citlivější na kontakt s vodou, tím lepší ždímací mechanismus musí mop mít. Namáčet se nesmějí dřevěné podlahy – parkety, prkna, korek a všechny plovoucí podlahy. Máte-li takové doma, kupte si mop rotační.
Umožňuje ždímat tak dlouho, dokud není skoro suchý. Buď je na baterie, nebo má šlapací pedál.
Samoždímací – U něj hodně záleží na tom, jak se ovládá a nakolik je schopný z mopu dostat vodu. Podle toho ho pak můžete použít na různé druhy podlah.
Ty na principu houby většinou vyžadují větší sílu a opakované ždímání, a i tak v nich zůstane hodně vody, takže se hodí jen na dlažbu, a to ještě musíte hodně dlouho čekat, než uschne.
I třásňové či ploché mopy se ždímacím nerotačním systémem vyžadují větší ruční sílu, přesto některé z nich zůstávají ještě poměrně dost vlhké, takže se pro citlivé povrchy moc nehodí.
Sprejové – Představují moderní a šetrný způsob čištění podlah. Nepotřebují vodu, přímo v náhradní náplni je už připravený roztok – čisticí přípravek speciálně určený na dřevěné nebo laminátové podlahy.
Některé typy mají znovuplnitelnou nádobku. Čisticí roztok si dávkujete, jak je třeba. Ušpiněnou utěrku vyperete v pračce (bez aviváže), nebo propláchnete pod tekoucí vodou. Před stíráním se doporučuje podlahu zamést nebo vysát.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock a archiv firem