Domů     Manžel nemá čas? Vyměňte si kohoutky sama!
Manžel nemá čas? Vyměňte si kohoutky sama!
29.11.2019

Kape vám kohoutek a manžel opravu pořád odkládá? Anebo je vaše baterie rezavá a pokrytá vodním kamenem? Nezoufejte, vodovodní baterii si klidně vyměníte sama!

Ale jak na to? Je to lehčí, než se může zdát. Stačí si ve specializovaném obchodu se „sanitou“ pořídit za přijatelnou cenu novou vodovodní baterii, přesně podle vašich představ.

A přestože si nevěříte, její instalaci klidně zvládnete podle podrobného návodu a instrukcí sama.

Určitě si vyberete

Místo starých vodovodních armatur se dvěma šroubovacími kohoutky jsou dnes zcela běžné baterie pákové. Rychle nastaví intenzitu proudu a míchání vody na potřebnou teplotu (ušetříte tak až 30 % nákladů). I vzhled baterií je hodně rozmanitý.

Můžete si koupit jak klasickou kohoutkovou baterii, tak i pákovou, či komfortnější termostatickou baterii. Kvalitní baterie dodá vaší koupelně větší „lesk“, a bude se při mytí a sprchování líp ovládat.

Poraďte se

Před nákupem se v obchodě poraďte s prodavačem, zda se armatura, kterou jste vybrala, pro vaši koupelnu hodí. Nejde totiž jen o design a funkci. Záleží, k čemu budete vodovodní kohoutky připojovat. Boilery a karmy totiž vyžadují speciální armaturu.

Pokud budete baterii montovat přímo na zeď, dejte pozor na ochranu proti hluku. Na stěny sousedící s jinými byty, s vaší ložnicí či obývákem použijte nejtišší baterii s hlučností 1.

Jak na instalaci

Nejprve shromážděte nářadí a pomůcky, které budete k práci potřebovat, abyste vše měli po ruce. Před vlastní montáží nezapomeňte zavřít hlavní přívod vody! Aby se nestalo, že místo zkrášlené koupelny budete řešit pojistku s vytopenými sousedy.

U bytových domů bývá lokální uzávěr nejčastěji na stoupačkách v bytě či na patře, hlavní pak ve sklepě.

Co budete potřebovat: těsnicí vlákno (koudel), plochý klíč nebo siko kleště, metr, vodováhu, vrtačku, vrtáky a šroubovák. A hlavně hodně odvahy a elánu!

1. Připojte „etážky“. Aby šla vzdálenost mezi trubkami s teplou a studenou vodou přizpůsobit rozměru nové baterie, je nutné na ně namontovat etážky (krátké esovitě zahnuté trubky). Etážky utěsněte těsnicím vláknem (koudel) a našroubujte je do zdi.

Musí být přišroubované nadoraz do zdi do stejné vzdálenosti. Změřte vnitřní vzdálenost přípojek na baterii (zpravidla 15 cm) a etážky na stěně natočte tak, aby na ně baterie „sedla“. Obě etážky musí být zrcadlově obrácené ve stejném úhlu ve vodorovné pozici. Správné usazení můžete překontrolovat pomocí vodováhy (libely).

Tip Paní domu: U nových baterií jsou etážky v balení. Standardně se vyrábějí rozteče (vzdálenosti kohoutků) 15 cm. Je-li vzdálenost trubek ve zdi vetší nebo menší, kupte speciální etážky. Stačí vzdálenost trubek změřit a koupit etážky pro danou rozteč.

2. Našroubujte rozety. Na obě etážky našroubujte chromované rozety. Zakryjí spojovací trubky i celou spáru mezi potrubím a stěnou. Mají přiléhat na stěnu tak těsně, aby se za nimi nemohly usazovat zbytky mýdla, prach ani zatékat voda.

3. Připojte baterii. Na každou etážku nasaďte těsnicí kroužek se sítkem, na přípojky nasuňte armaturu s matkami. Matky nejprve našroubujte ručně a poté přitáhněte klíčem nebo siko kleštěmi bez zoubků.

Šířka klíče či kleští nesmí přesahovat přes matice, jinak mohou poškrábat povrch baterie či rozet, navíc matice nedosednou dostatečně přesně na etážky. Z netěsného spoje by pak mohla odkapávat voda.

Tip Paní domu: Při práci chraňte matice hadrem proti poškrábání povrchu.

4. Připojte hadici a hlavici sprchy. Na závit vyčnívající z baterie vložte těsnicí kroužek, hadici našroubujte volně rukou a přitáhněte kleštěmi. Než přiložíte na závit kleště, opět povrch materiálu chraňte hadrem.

Na konec hadice našroubujte sprchovou hlavici, opět s využitím těsnění. Pak zkuste otevřít hlavní kohout vody, abyste zkontrolovala, jestli je všechno těsné, voda se v baterii správně míchá a teče pod vhodným tlakem.

Tip Paní domu: Některé typy baterií se prodávají už se sprchovou hlavicí a držákem na sprchu. Na obalu baterie je vždy označeno, zda je příslušenství součástí balení či nikoliv.

Pokud si vyberete jinou sprchovou hlavici, nemějte strach, jednotlivé díly mají stejné závity a dají se různě kombinovat.

5. Namontujte držák sprchy. Držák umístěte tak, aby na něj šlo snadno dosáhnout, když sedíte ve vaně a myjete si vlasy. Jde pravděpodobně o nejobtížnější krok, ale ani vrtačky se bát nemusíte.

Do dlaždic nejprve vyvrtejte otvory vrtákem do zdi bez příklepu, jakmile projde vrták obkladačkou, vrtačku přepnete na příklep. Do vzniklého otvoru nasuňte hmoždinku a do ní držák pevně přišroubujte.

Tip Paní domu: Chcete-li mít jistotu, že kachlík nepraskne, udělejte do něj důlek vrtákem do kamene, a až projde glazurou, vyměňte ho za vrták do zdi.

6. Přidejte perlátor. Úsporné perlátory mísí vodu se vzduchem, mění tvrdě padající vodu na měkký proud vody a snižují spotřebu vody o 30–40 %. Perlátor jednoduše našroubujte zepředu na vodovodní kohoutek. Oceníte ho zejména u umyvadlových baterií. Vedou-li přímo ze zdi, můžete k jejich instalaci použít stejný postup.

Pokud se obáváte, jak se odšroubuje současnou, už poškozenou baterii, použijte stejný postup, ale pozpátku.

Jak vybrat baterii?

Při výběru vodovodní baterie je potřeba zvážit několik hledisek. První otázkou je funkce (zda páková, kohoutková či termostatická) baterie, další roli hraje design (měl by zohlednit tvar sanitární techniky) a cena (čím lepší kvalita, tím vyšší cena).

Páková baterie nabízí funkční, ekonomickou a při manipulaci jednoduchou variantu řešení. Využívají tzv. směšovací kartuše, které umožňují jedním pohybem ovládat jak teplotu, tak množství protékající vody.

Kohoutková baterie je návratem ke klasickému, ale proti minulosti designově propracovanějšímu stylu. K posunu dochází v kvalitě zpracování a v systému vnitřního ventilu. Keramické sedlo uvnitř zaručuje těsnost kohoutků proti kapání.

Termostatické baterie nabízejí komfort a nízkou spotřebu vody. Od ostatních typů se liší tím, že mají regulátor nastavení teploty vody. Jakmile do baterie nateče studená a teplá voda, smísí se na nastavenou teplotu, která pak zůstává konstantní.

Dalším kritériem pro rozlišení baterií je místo umístění. Existují baterie umyvadlové, bidetové, dřezové kuchyňské, vanové i sprchové. Podle způsobu umístění pak rozlišujeme baterie stojánkové, nástěnné a zápustné, či bezdotykové na fotobuňku.

Mezi důležité faktory patří i rozteč baterie, a to zejména v případě, pokud nechcete dělat větší konstrukční změny vodovodu. Baterie se vyrábí ve dvou variantách rozteče – 10 cm a 15 cm.

Text: Marie Šrámková, foto: BAUHAUS

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale