Ačkoli nepatří k potížím, s nimiž se rádi svěřujeme, nejsou bolesti v prsou nic neobvyklého a mnohé z nás trápí během života opakovaně. A to nejen ženy: Zkušenosti s nimi má i polovina mužů.
Nejčastější příčiny bolestivosti prsou: Vlevo mnohočetné malé cysty v dolní části prsu, v horní pak zmožení vaziva. Vpravo je otok mléčné žlázy.
Bolesti v prsou mají dokonce svůj odborný název: mastalgie. Příčiny naštěstí bývají obvykle neškodné. Nejčastěji jde o hormonální vlivy, především o nerovnováhu estrogenu a progesteronu, u mužů pak o příliš vysokou hladinu estrogenu.
U žen se na jejich vyvolání podílí i stres. Podporuje totiž tvorbu hormonu prolaktinu, který podněcuje růst mléčné žlázy a tvorbu mléka. Normální je tedy jeho zvýšená hladina v období kojení, mimo něj pak způsobuje značnou citlivost a bolestivost prsů.
S hormonálními změnami a výkyvy se ovšem nepotýkají jen ženy v plodném věku. Naopak, přebytek estrogenů je typický pro období přechodu. Estrogen pak podporuje růst tkáně, čemuž nedostatek progesteronu nedokáže účinně bránit.
Proto je důležité nevynechávat v tomto věku pravidelné gynekologické prohlídky. Totéž platí i při hormonální léčbě, i ta může u některých žen vést k nežádoucím změnám mléčné žlázy, zatímco jiné naopak před nimi chrání.
Když jsou to jen hormony
Pak bolesti typicky postihují obě prsa a samy od sebe zase ustoupí. Intenzita bývá různá, od mírného tlaku a pocitu tíže, až po tahavé napětí a skutečnou bolest. U mnohých žen se objevují pravidelně takřka přesně 14 dní před menstruací.
Útěchou může být vyhlídka, že s menopauzou potíže skončí. To se ale týká jen tohoto typu bolestí v prsu.
Proč vlastně prsa bolí?
Měkká tkáň mléčné žlázy snadno podléhá změnám, diktovaným hormonálními vlivy. S každým cyklem se znovu připravuje na růst a produkci mléka, zvětšuje se a otéká, což pociťujeme bolestivě.
Někdy nezůstane jen u otoků a tkáň reaguje na opakované změny tvorbou vaziva. Pak už se s posunem cyklu bolestivost nezmírňuje automaticky, v prsou zůstávají uzlíky, způsobující trvalé potíže.
Zpočátku jde skutečně jen o zmnožené vazivo, tedy zpravidla o neškodnou, byť bolestivou příčinu. Přesto je nutné změny sledovat, neboť růst může pokračovat.
Cysty a spol.
Změny ve tkáni prsu mohou vést ke vzniku cyst. Není to nic neobvyklého, někdy jde jen o nevstřebanou tekutinu, jindy o neškodné nahlučení vazivové tkáně nebo záněty uvnitř vazivové dutiny.
Vznikají tak drobné útvary, často tak malé, že se vůbec nedají nahmatat, přesto tlak na postižené místo způsobuje výraznou bolest. Cysty se vždy histologicky vyšetřují, aby se vyloučilo, že jde o zhoubné bujení.
Takže se odebírá vzorek tkáně, obvykle během chirurgického odstraňování cysty nebo při odsávání jehlou, pokud jde o cystu naplněnou tekutinou, což je nejčastější případ.
Pokud se potvrdí nepříznivá diagnóza, pak dobrou zprávou přitom je, že léčba rakoviny začne už v počátečním stadiu a tím dává lepší perspektivu uzdravení. Proto není rozumné se vyšetření bulky vyhýbat.
Pro uklidnění: Bolest není typickým projevem rakoviny prsu.
Když za to nemůže cyklus
Pak obvykle nejde o potíže symetrické, mnohdy bolí jen jeden prs. Bolest může být značná, ostrá a palčivá. Zpravidla se tak ozývá zánět prsu při kojení. K zánětu ale může dojít i v jiné životní etapě, i když vzácněji.
Jeho rozvoj mohou podpořit nežádoucí účinky některých léků na uklidnění nebo antidepresiv, ale může vzniknout i jako následek poranění.
Akutní zánět je bolestivý, takže se doporučuje dávat na prsa studené obklady. Odkládat návštěvu lékaře není rozumné, pokud prs bolí ještě druhý nebo třetí den, určitě potřebujete léčbu.
A pokud se zánět vrací, pak nemoc pravděpodobně přechází do chronické fáze, která hrozí tím, že se mohou vytvářet abscesy s píštěly pro odtok hnisu.
Pro uklidnění: Zatvrdlé zánětlivé ložisko v prsu, které reaguje na pohmat velmi citlivě a bolestivě, ukazuje na neškodný zánětlivý proces. Obvykle se řeší chirurgickým odstraněním ložiska. Mrzuté je, že má sklon objevit se po čase znovu na jiném místě.
Je dobré vědět: Infekční zánět prsu na rozdíl od neinfekčního při kojení navíc může ukazovat na poruchu imunity, zvlášť při chronickém průběhu.
Bolest zad
Příčina bolestí nemusí být přímo v prsou. Mohou se tak projevovat rovněž potíže s páteří, velmi vzácně i se srdcem. Příčina může být i čistě mechanická: Bolest zad dokáže vyvolat špatně padnoucí podprsenka, a to zejména u objemnějších ňader.
Není to nic neobvyklého. Zádové svalstvo se pak musí každodenně vyrovnávat se zátěží, která vede k zatuhlosti a křečím svalstva. Zda jde o tento případ, si lze ale lehce vyzkoušet. Pořiďte si kvalitní podprsenku dobrého střihu, která prsa udrží i bez ramínek.
Ta odlehčí zádům. Jakmile podprsenka „visí“ na ramínkách a ta se bolestivě zařezávají, znamená to, že košíčky nenadlehčují tíži prsou.
Co trápí muže
Bolesti prsou se u nich často vyskytují současně se zvětšením mléčné žlázy, která dostává téměř ženskou podobu. Může to být problém oboustranný, ale i asymetricky postihující jen jeden prs.
Někdy jde o následek vrozené dispozice a celý problém je jen estetická odchylka. Jindy je ale zvětšení prsou projevem zdravotní poruchy. Nejčastěji k tomu dochází následkem hormonálních změn ve věku kolem padesátky.
Klesá produkce testosteronu a tím se u části mužů vytváří relativní nadbytek estrogenu. Ten pak podporuje zvětšování prsou, což je sice pro muže nemilé, ale ze zdravotního hlediska neškodné. Existují ale i závažnější příčiny poruch v produkci hormonů.
Především to bývá jaterní selhávání a jaterní cirhóza nebo nádory zasahující do tvorby hormonů. Vliv mohou mít také nežádoucí následky léků, což se týká i některých přípravků proti rakovině prostaty nebo proti depresi.
Pozor: I obezita může zvýšit hladinu ženských hormonů u mužů a tím vést ke zvětšení mléčné žlázy a bolestem vyvolaným estrogeny.
Foto: Shutterstock