Právě vyšlo letošní páté číslo vašeho oblíbeného časopisu Můj čas na kafíčko pro vaše hobby a volný čas.
A i tentokrát je plné zajímavých článků ze světa hobby, kreativity a zahradničení. Nyní jsme se zaměřili na pěstování bylinek a domácí přírodní lékárnu. Mít léčivé zázraky přírody celý rok po ruce se totiž opravdu vyplatí. Poradíme vám, jaké druhy vysadit a jak neudělat při pěstování chyby. Také vám ukážeme, jak bylinky zpracovat a co všechno z nich lze vykouzlit. Zaměříme se také na košťáloviny, které jsou na pěstování poněkud náročné. Pokud chcete, aby vaše zahrada hrála na jaře barvami, vsaďte na nádherné jarní trvalky, které ji dokonale rozzáří. Chybí-li vám pořádná dávka kreativity, můžete vyzkoušet látkovou dekupáž nebo nádherné mozaikové obrázky z toho, co najdete v kuchyni. A jelikož je před námi kouzelný květen, přinášíme vám tipy na výlety plné romantiky a rozkvetlé krásy.
Pěstování bylinek není rozhodně žádná věda. Většina z nich je nenáročná. Jen si dopředu promyslete, co všechno z nich chcete vyrábět. Budou to hlavně léčivé čaje, masti, nebo se na bylinky díváte především jako na součást zdravého jídelníčku?
Návštěva z teplých krajů
Bylinky nechyběly ve spíži ani generacím před námi. Spousta z nich už před mnoha desítkami let pocházela ze zahraničí. Některé přicestovaly z daleké Asie, jiné zase ze středomořské oblasti. Jestliže už máte s pěstováním bylinek nějaké zkušenosti, určitě víte, že spousta z nich pochází například z volné přírody přímořských států. Z teplomilných bylinek určitě stojí za zmínku saturejka, yzop, šalvěj lékařská, levandule, tymián, rozmarýn nebo vavřín známý jako bobkový list. Zatímco některé z těchto bylinek můžete po celý rok pěstovat na zahradě i ve vyšší nadmořské výšce, rozmarýn a bobkový list bude třeba v květináči na zimu přenést do světlé a chladné místnosti, kde přečkají do května. Některé z těchto bylin se používají hlavně jako koření, jiné využijete při přípravě čajových směsí nebo na výrobu kosmetiky. Šalvěj lékařská a levandule jsou skvělé na výrobu domácích kloktadel, které poslouží při bolesti v krku. Yzop, saturejka a rozmarýn dobře zafungují spolu s levandulí v kořenicích směsích. Dobrou zprávou je, že tyto bylinky dokážou vypěstovat i ti, kteří nemají zahradu. Výborně totiž prospívají i v květináč na balkonu nebo terase.
Tak trochu neznámé novinky
Jestliže se nespokojíte se zaběhnutou bylinkovou klasikou, určitě můžete rok co rok zkoušet nové druhy, které se neustále objevují na trhu jako zajímavé novinky. Kromě houbového koření vás určitě budou bavit slanorožec, kterým díky slané chuti nahradíte sůl, dále česneková tráva nebo wasabi, které se hodí do salátů nebo na přípravu pálivé pasty. U těchto méně známých bylinek ale počítejte s tím, že nemusejí být ve všech podmínkách plně mrazuvzdorné, proto se některé pěstují hlavně v květináči, ve kterém se snadno na zimu přemístí do místnosti, kde nepodlehnou nízkým teplotám.
Osvědčená klasika
Ačkoli jen málokdo nepodlehne široké nabídce neznámých a neokoukaných bylinek, základ vaší bylinkové lékárny jistě vytvoří stará dobrá klasika, která se na našich zahradách zabydlela mnohdy už před několika stovkami let. Sázkou na jistotu je například heřmánek pravý. Ten se vám bude hodit na protizánětlivé obklady, do olejových macerátů i do léčivých čajů. Jakmile ho jednou vysejete, už se na zahradě zabydlí, protože se sám přesévá. Tradiční bylinou jsou ale také pažitka, dobromysl obecná, majoránka nebo bazalka. Zatímco pažitku použijete hlavně do salátu nebo na chleba s máslem, dobromysl vynikne nejen v italských pokrmech a kuřecím masu, ale také v bylinném čaji proti nachlazení a únavě. Majoránka se stane hvězdou všech tučných pokrmů, má totiž blahodárné účinky na trávení. Stejně tak se s ní ale můžete setkat v léčivých mastech nebo v čaji na podporu kvalitního spánku. Ani na bazalku se nedívejte jen jako na koření, které dodá tu správnou chuť rybám nebo kuřecímu masu. Najdete ji totiž v čajích na uklidnění nervů i ve směsích pro čerstvé matky.
V aktuálním vydání se však dozvíte mnohem více. Vyrobit si s námi můžete úžasná stínítka na lampy a lustry. Také vám poradíme, jak si udělat na zahradě či balkonu odpočinkový koutek jako z pohádky, či jak během chvilky přetvořit starý kousek oblečení v nový. A pokud si chcete pořídit čtyřnohého parťáka, přinášíme vám seznam psích plemen, která jsou ideální pro začátečníky. Časopis můžete koupit za pouhých 39,90 Kč.
Titul zakoupíte ve vašich trafikách, či si ho můžete předplatit ZDE