Domů     Půst nebolí a prospěje
Půst nebolí a prospěje
7.3.2024

Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody.

Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik:

– Oproti jaru jsme v mnohem lepší psychické kondici, takže snáze překonáme nepříjemná omezování během půstu. Je to díky zvýšenému množství slunečního svitu, který v mozku vyvolává příliv látek dobré nálady.

Delší doba denního světla totiž vede k vyšší produkci serototinu, takzvaného hormonu dobré nálady. Antidepresivně současně působí i vitamin D, který se v osluněné kůži tvoří.

– Teplé počasí láká k mnoha rozmanitým aktivitám venku, na zahradě, u vody i v přírodě, které dávají zapomenout na pocity hladu nebo chuť k jídlu snižují. Činorodost ostatně podporuje také už zmíněný serotonin.

– Za tropických teplot přirozeně klesá chuť k jídlu, navíc tíhneme spíš k lehčím jídlům s převahou zeleniny a ovoce, která osvěží.

– Pokud se pro půst rozhodnete, brzy zjistíte, že odlehčení jídelníčku usnadňuje snášení letních veder. Je to tím, že tělo nemusí vynakládat na trávení a využití živin tolik energie jako při běžné stravě, jinak řečeno, o něco méně se tím zahřívá.

Půst má více podob

Momentálně velmi populární je přerušovaný půst, a i ten má vícero variant. Ale pojďme se nejdříve podívat na méně známé postní metody. Každá má své výhody a slabiny.

Jaký si vybrat?

BUCHINGERŮV

Vyhovovat bude milovníkům smoothies a čerstvých ovocných šťáv. Jde o uznávanou metodu, kterou vytvořil někdy před sto lety německý lékař Otto Buchinger, a to především pro úlevu od revmatických potíží.

Jak na to: Půst trvá 5 až 7 dní, během nichž je povolena jen tekutá strava. Tu by měly tvořit bylinné čaje, minerálky s nízkým obsahem sodíku, zeleninový vývar (může být s kašovitou zeleninou) a ovocné šťávy.

Po ukončení postu se pak jen pomalu, během několika dnů, přidávají pevné potraviny. Přechod k běžnému jídelníčku v žádném případě nesmí být rázný.

Výhody: Úbytek váhy může být zajímavý, tělo přitom neztrácí vodu a nechybí mu ani minerály a vitaminy. Půst se dá dobře držet i na dovolené.

Slabiny: Je to skutečně hladový půst.

Ale pozor: Ani při tomto půstu není radno překračovat rozumné množství denní konzumace ovocných šťáv a smoothies. Mohli byste pocítit nepříjemné následky účinků ovocného cukru. Nejde jen o kalorie, ale především jeho stravitelnost.

Pro tělo je obtížněji využitelný než sacharóza čili řepný cukr, a tak se ho při větším množstvím zbavuje tím, že vyvolá žízeň a pak ovocný cukr „vyplavuje“ střevem.

Jinými slovy, nastane stejný efekt, jako když se přejíte třešněmi, rovněž bohatými na ovocný cukr.

MAYRŮV

Je opakem Buchingerova půstu, jeho základem je konzumace suchého pečiva. Vymyslel ho rovněž v minulém století karlovarský lékař Franz Xaver Mayr.

Jak na to: K jídlu si můžete dát pouze suché tvrdé housky a zapíjet je budete vodou nebo minerálkou, Mayr samozřejmě dával karlovarskou vodu. Benevolentnější alternativa povoluje mléko místo vody.

Důležité je pečivo důkladně rozžvýkat pro lepší trávení. Počet housek není určen, ale porce by měly být malé a několikrát denně.

Výhody: Pečivo přináší jistý pocit sytosti, který u pitné kúry Buchingera chybí. Omezení tuků a bílkovin příznivě působí na stav jater a slinivky i při potížích se střevem. Mayrův půst se využívá také jako detoxikační metoda.

Slabiny: Dieta v původní podobě bez mléka postrádá jakékoli živiny kromě sacharidů pro akutní doplnění energie. Ovšem ani s mlékem zdaleka nepokrývá nároky těla, takže je třeba ji omezit maximálně na týden.

PŘERUŠOVANÝ

Má několik variant, což je jeho výhodou, protože si lze vybrat způsob půstu, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Pro všechny obecně pak platí, že podporují odbourávání uložených tukových zásob, přispívají ke snížení cholesterolu a cukru v krvi, a tím i rizika diabetu.

Přerušovaný půst nijak neomezuje výběr potravin, a tak se dá na rozdíl od redukčních diet držet dlouhodobě, protože při rozumné skladbě jídelníčku nemusí docházet k žádnému nedostatku živin.

Varianty na výběr:

* Metoda 16/8

Je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější. Má také benevolentnější verzi 14/10, naopak mnohem přísnější je varianta 20/4, která se pro dlouhodobé dodržování nehodí.

Jak na to: Princip je jednoduchý – z 24 hodin dne je povoleno jíst jen v intervalu 8 hodin, tedy například od 10 ranní do 18 večerní. U benevolentní verze je to 10 hodin, zatímco u přísné jen 4 hodiny.

Po zbylých 16 hodin (u dalších verzí 14 nebo 20 hodin) se postíte, nicméně velká část této doby připadne na spánek.

Během postní části je povoleno pouze pít nápoje, které neobsahují žádnou energii, tedy čistou vodu, slabě a středně mineralizované vody nebo neslazený čaj.

Výhody: Začátek a konec postního intervalu si můžete naplánovat podle svých potřeb, aby co nejméně bolel. Tato metoda je také velmi blízká lidem, kteří mají sklon jíst nárazově a dlouho přes den hladovět. Jejich stravovací styl se moc nezmění, jen dostane pevný rámec.

Slabiny: Metoda má 16/8 výsledky, týdenní úbytek na váze může být 1 až 2 kg, což ovšem může svádět ke hřešení při výběru potravin.

Lehce zjistíte, že ani mlsání sladkostí a dopřávání si tučných jídel nebo uzenin se na váze neprojeví, jenže neblahý vliv na zdraví nezůstane.

* Metoda 5:2

Zde se na čas pro jídlo a hladovění nedělí den, ale vyčleňují se dny týdne.

Jak na to: Během pěti po sobě jdoucích dnů můžete jíst, jak jste zvyklí.

Následují dva dny přísné diety, kdy denní energetický příjem nesmí přesáhnout 500 – 600 kcal, to je asi 2500 kJ. Pod tím si podle podle Lucie Růžičkové, vedoucí nutriční terapeutky ve VFN v Praze a odborné konzultantky AquaLife Institutu, můžete jako denní jídelníček představit malý kousek chleba s nízkotučným tvarohem a pažitkou, malou porci dušených krůtích prsou se zeleninovou rýží nebo pečená rajčata s cuketou a kouskem nízkotučného čerstvého sýra. Nápoje samozřejmě musí být bez cukru.

Výhody: Dva postní dny se při předem naplánované letní aktivitě dají obvykle zvládnout bez pocitu tíživého hladu.

Slabiny: Pětidenní interval mezi posty může svádět ke kompenzaci hladovění naopak přejídáním. Problematický může být také odhad kalorické vydatnosti jídla při postní fázi.

Uvedených 500–600 kcal mohou představovat i např. 3 rohlíky namazané máslem, což jsou vysoce energetické potraviny, po kterých bude pravděpodobně docházet k hladu a chutím, varuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

* Střídavý přerušovaný půst

Označuje se také 10 ve 2, což je jeho nejčastější verze, která znamená, že se půst dodržuje každý druhý den, ostatní dny se jí běžným způsobem.

Jak na to: Ve dnech půstu se zcela nehladoví (i když i tato varianta je možná), ale dodržuje přísná redukční dieta. Celková kalorická hodnota pokrmů a nápojů nemá přesáhnout 500 kcal/ cca 2100 kJ.

Výhody: Je to nejúčinnější metoda přerušovaného půstu, pokud je vaším cílem shazování kil. Týdenní úbytek může být až 2,5 kg.

Slabiny: Jde o metodu velmi náročnou, kterou organizmus nemusí dobře snášet. Dochází při ní k častému hladovění, a tím i k velmi nepravidelnému příjmu stravy.

Dlouhodobě se tento režim nedá dodržovat, upozorňuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

Jak dlouho půst držet?

Doporučuje se 1 až 4 týdny. Konkrétní doba záleží nejen na vašem odhodlání, ale také na zátěži, kterou bude představovat metoda, pro niž se rozhodnete. Půst by měl být šikovným spojením výhod hubnutí v letním období a odlehčeného jídelníčku.

Pokud povede ke zvýšenému psychickému napětí a podráždění, přestává být užitečný a bude lépe ho ukončit. Omezení nanejvýš na 4 týdny je na místě i v opačném případě, že vám postní režim nebude činit potíže.

Ani pak ale není vhodné hladovět celé léto, příliš dlouhý půst by mohl vést k vyčerpání, bolestem hlavy, potížím se spánkem či zhoršení stavu kůže.

Než začnete…

Ujistěte se, že na půst můžete zdravotně dovolit. Ačkoli přiměřený půst obvykle prospívá, neplatí to vždy. Hladovění a nepravidelnost v jídle může zhoršit určité zdravotní potíže.

Vyhnout by se mu měli diabetici, lidé trpící migrénami, nízkým krevním tlakem, srdečně-oběhovými problémy a vážně nemocní lidé.

Foto: Shutterstock

Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný