Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech?
Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou.
Kam s nimi
Jednou z důležitých věcí je místo, kam si své klenoty ukládáte. Optimální je pro ně šperkovnice nebo sáček z mikrovlákna. Dobře jim dělá suché a tmavé místo. A teď už se podívejte, co vše šperkům škodí.
Při sportu
Jestli sportujete, měli byste si svůj šperk vždy sundat. Pokožka se při sportu potí a tím se mění její kyselost. Každý člověk má navíc lehce odlišné pH, takže různým lidem stejná ozdoba reaguje jinak.
Někomu může vydržet zářit léta, dalšímu už během pár týdnů ztratí lesk. Předejít tomu lze tím, že si řetízek, prsten i cokoli jiného prostě sundáte.
Další omezení
* Šperky nepatří do bazénu s chlorovanou vodou.
* Nechoďte s nimi do sauny.
* Ani při sprchování byste je mít neměli, protože tady reagují s mýdlem, šamponem, pěnou…
* Své klenoty nevystavujte přímému kontaktu s parfémy, tělovými krémy ani dlouhodobě slunečnímu záření.
* Pozor také na mechanické poškození. Jestli na jedné ruce nosíte více náramků, mohou se o sebe třít a vzájemně se poškrábat. Totéž se může stát při práci na počítači.
Jak o šperky pečovat
Čas od času je dobré nechat si je odborně vyčistit ultrazvukem. Zvládnou to v každém dobrém klenotnictví. O šperky se šetrně postaráte i sami doma.
Ptejte se na čisticí kosmetiku na šperky, sehnat se dají čisticí roztoky i speciální leštidla a další praktické produkty.
* Stříbrné šperky při běžném nošení oxidují, což způsobuje jejich začernání.
Pro čištění stříbrných šperků, které nemají vložený kámen či speciální zušlechtění, jako je např. antická patina, je ideální čisticí roztok s praktickým zásobníkem, do kterého se šperky jednoduše vloží a následně ponoří na dno lázně s roztokem.
Šperky stačí ponořit na 10 vteřin, omýt vlažnou vodou a otřít měkkým hadříkem. Jestli potřebujete vyčistit pouze část šperku, zkuste místo roztoku použít speciální suché utěrky, které mají dvě vrstvy. Bílá odstraní nečistoty, fialová navrací lesk.
Tyto speciální utěrky jsou na více použití, ale nesmíte je nikdy vyprat. Pak svou účinnost ztratí.
* Zlaté šperky mohou podobně jako ty stříbrné běžným nošením ztratit lesk a usazují se na nich nečistoty. Použijte speciální roztok na šperky z drahých kovů. Funguje na stejném principu jako ten na stříbro.
Šperk se položí do zásobníku, ponoří na dno roztoku na 30 vteřin, pak ho omyjete vlažnou vodou a osušíte měkkým hadříkem.
Tento roztok můžete použít i na platinové šperky nebo na ty, které mají vložený drahokam (diamant, safír a další, jež nejsou přichycené lepidlem). Další možností jsou již zmíněné speciální utěrky – bílá čistí a fialová leští – prsteny stejně jako zlaté hodinky.
* Náhrdelníky, prsteny nebo náramky s minerály a perlami patří do zvláštní kategorie, které se říká delikátní šperky. Tyto přírodní materiály jsou mnohem křehčí než kovy, je proto potřeba s nimi zacházet opatrně.
Čisticí roztok speciálně určený na šperky s perlami má šetrnější složení. Je speciálně navržený přímo na jemné šperky, které hloubkově vyčistí a zároveň se postará o to, aby křehké přírodní materiály zůstaly nepoškozené.
* Šperky s diamantem nejsou dnes již neobvyklé.
Často mezi ně patří zásnubní prsten, který ženy nerady sundávají.
To je ale chyba. Například při koupeli by ho na prstě mít neměly. Důležitá je i pravidelná péče, aby neztratil svůj lesk. Skvěle poslouží čisticí pero.
To je nejen praktické, protože se vejde i do kabelky, ale snadno se s ním vyčistí kromě diamantu i celý prsten. Pero funguje na bázi modrého roztoku a štětečku s mikrovlákny, který se dostane i do úzkých záhybů na prstenu, jako jsou spáry v lůžku.
Štěteček stačí nejprve ponořit do vody a poté otočit uzávěrem na spodní straně, dokud se na něm neobjeví modrý roztok. Tím se poté otírá šperk i diamant nebo jiný drahokam, dokud se nevytvoří lehká pěna.
Důležité je potřít i spodní část prstenu pod lůžkem a vnitřek, který se nejvíce dotýká kůže, a je tak nejvíce vystaven oxidaci.
Když nevíte, z jakého kovu váš klenot je
Existuje univerzální přípravek – čisticí pěna, která je vhodná pro všechny druhy šperků a drahých kamenů. Hodí se v případě, kdy máte šperk (často děděný z generace na generaci), u kterého nevíte, z jakého kovu je vyrobený.
Tato pěna se používá přímo na šperk, a pokud je třeba vetřít ji do záhybů, slouží k tomu speciální štěteček. Po 30 až 60 vteřinách stačí šperk omýt vlažnou vodou a osušit měkkým hadříkem. Pěna šperk hloubkově vyčistí a navrátí mu ztracený lesk.
Materiál byl vytvořen s pomocí Martina Stibora, zakladatele společnosti Korálky.cz.
Zdroj: Martin Stibor (koralky.cz)
Foto: Shutterstock