I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí.
Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich účelu.
Podle toho je třeba také vybírat a nejdříve si upřesnit, co konkrétně od folie očekáváte. Má chánit před vedrem? Před zloději a střepy? Před ztrátami tepla v zimě? Má vykouzlit soukromí zneprůhledněním okenních skel?
Kam ji dát?
I to je zásadní krok rozhodnutí, protože umístění na vnější nebo vnitřní část okna se významně spolupodílí na efektu folie.
Venkovní reflexní folie jsou účinnější, protože odrážejí světlo a teplo ze slunečního svitu ještě dříve, než se dostane na skleněnou plochu. Zabrání tedy prohřátí okna, které pak ohřívá interiér. Snižuje také oslnění.
Ve folii je reflexní kovová vrstva, která odrazí až 80 % tepelné energie dopadající na okno. Slabinou umístění na vnější stranu okna je kratší životnost daná tím, že folie musí odolávat působení povětrnostních vlivů.
Další výhody
Blokováním UV záření folie chrání bytové textílie, koberce, nábytek a další vybavení před blednutím v místech, kam oknem dopadá sluneční světlo.
Dá se nanést i na dvojitá a trojitá okna, což u interiérové folie nejde. Folie totiž sklo zahřívá a zimě by pak mohlo dojít k tomu, že by rozdíl mezi vnitřním zahřátým sklem a vnějším o mrazivé teplotě byl tak veliký, že by hrozilo prasknutí.
Vnitřní reflexní folie mají sice při ochraně před slunenčím světlem nižší účinnost, tu ale vyvažuje delší životnost. I u tohoto typu folie pomáhá kovová vrstva odrážet sluneční záření, ale až po průchodu sklem, takže se okno ohřeje.
Ve srovnání s venkovní folii má asi o třetinu nižší efekt, zachytí asi 50 % sluneční energie. Kovová reflexní vrstva ale funguje i směrem do místnosti, takže odráží zpět teplo, které by jinak dopadalo na sklo a uniklo ven.
Další výhody
Stejně jako exteriérová folie brání i vnitřní pronikání škodlivého UV záření, zadrží až 99 % paprsků.
Může zabránit rosení skla v zimě, neboť ho zahřívá, tím snižuje srážení vlhkosti.
Folie omezují blednutí bytového textilu a dalších materiálů na místech, kam dopadá oknem slunce.
Zrcadlový efekt
Kovová reflexní vrstva samozřejmě vytváří zrcadlový efekt, ale při pohledu z vnitřní strany je průsvitná. Podle úpravy folie může být tento efekt snížený nebo naopak zesílený tak, až vytváří při vnějším pohledu na okna skutečně dojem zrcadla.
Je to ale jen optický vjem, závislý na dopadu světla. Jinak řečeno, zrcadlové folie na oknech vykouzlí pocit soukromí a budou chránit před cizimi pohledy, ale jen za dne. V noci je tato fólie i při pohledu z ulice stejně průhledná jako samotné sklo.
Pozor: Zrcadlová folie může odrazem výrazně obtěžovat obyvatele okolích domů, i to je třeba vzít v úvahu při rozhodování o jejím pořízení na okna.
Průsvitná, nikoli čirá
Reflexní folie se mohou zásadně lišit množstvím světla, které propouštějí dovnitř, čili tím, nakolik stíní. Kovová vrstva jim současně dává lehké zabarvení, které může mít stříbřité, bronzové nebo šedavé tónování.
Navíc platí, že čím výraznější je zrcadlový efekt a tedy silnější kovová vrstva, tím současně do místnosti prochází méně světla.
Tip: Nevýhody reflexních vrstev, které omezují průchod světla, řeší nová generace okenních folií vyráběných nanotechnologií. Ta umožňuje odrážet teplo, které sluneční paprsky přinášejí, ale nechat prostupovat ve vysoké míře světlo.
U střešních okem mohou folie znamenat skutečnou úlevu od letního vedra a oslnění.
Máte doma vedro?
Pokud se byt v létě příliš přehřívá, pak jsou vhodnější termoizolační folie než reflexní. Ty jsou vytvořené speciálně pro omezení průchodu tepla oknem – a to v obou směrech, takže pomáhají i v zimě, kdy udrží teplo v místnosti a snižují jeho ztráty oknem.
Přirozeného denního světla propouštějí více, neboť ho neblokuje reflexní vrstva. To může být výhoda i slabina, záleží na konkrétních podmínkách bytu i představách uživatele.
V některých případech se dají s užitkem kombinovat vlastnosti termoizolační folie s vnější reflexní folií, například na velkých jižně orientovaných oknech nezastíněných stromy nebo zástavbou.
Bezpečnostní folie
To je další typ okenních folií. S reflexní a termoizolační folií sdílí schopnost zachytit až 99 %
UV záření, snižují i přehřívání interiéru a oslnění, ale jjich hlavním účelem je maximální zpevnění skla. Chrání před poškozením a proražením údery, při prudkém zabouchnutí okna větrem, ale i při krupobití.
Pokud už dojde k roztříštění skla, folie ho udrží pohromadě a zabrání vysypání střepů. Vzhledově může být tato folie zcela nenápadná, pak propouští maximum světla, ale jsou i varianty tónované a zrcadlové.
Foto: Shutterstock