Domů     Otužování, nebo sauna?
Otužování, nebo sauna?
13.6.2023

V obou případech se jedná o zdravý způsob posílení obranyschopnosti organismu. Zatímco u otužování je pomocníkem studená voda, v sauně účinně zasahuje horký vzduch.

Který způsob tedy zvolit? Vlastně můžete propojit a kombinovat oba. Ale na začátku si vyzkoušejte ten, který je vám příjemnější. Někdo se děsí pomyšlení, že se bude sprchovat studenou vodou, a jiný si neumí představit, že by se potil v přetopené sauně.

Dobrou zprávou je, že když budete své tělo zvykat postupně, není to vůbec nepříjemné a nakonec vás to bude i bavit.

OTUŽOVÁNÍ

Víte, že otužilcem se stáváte až po dvou letech pravidelného praktikování? Alespoň to tvrdí odborníci. Ale nebojte se, nemusíte se hned vrhat do ledové řeky. Vlastně se to ani nedoporučuje. Začít s otužováním byste měli doma.

A ani studená sprcha nemusí být na startovní čáře. Kromě toho, že otužování posiluje imunitu, dokáže pomoci také se snížením krevního tlaku a pozitivně působí proti alergiím.

Tak s čím tedy začít?

To záleží na tom, jaký máte vztah k chladu. Pokud se s ním moc nekamarádíte, začněte se otužovat vzduchem.

* Pro začátek vypněte topení v ložnici.

* Pak pootevřete okno.

* Po ránu si dejte sprchu, klidně teplou, ale ne horkou.

* Postupně ubírejte teplotu vody a přejděte na vlažnou.

* Nakonec zkuste lehce studenou… ale nemusíte si hned sprchovat celé tělo. Pro začátek si opláchněte jen chodidla a ruce.

* Později přidejte celé nohy, pak břicho, záda… Až nakonec se osprchujte celí. V zimě by nemělo být sprchování studenou vodou delší než 1–3 minuty. Ale to pro váš cíl úplně stačí.

* A jestli chcete jít ještě dál, pak už pomalu můžete vyjít k řece nebo rybníku. Ale tam nejlépe po poradě s lékařem a za doprovodu někoho zkušeného.

Tip Paní domu: Při sprchování vynechejte hlavu. Ta pod studenou vodu nepatří.

Důležité je vědět, že tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen omezenou dobu. Takže když například 14 dnů studenou sprchu vynecháte, můžete proces začít zase od začátku.

A jak dál?

Jestli se vám podaří pravidelně se ráno sprchovat, byť jen odraženou vodou, máte vyhráno. Sami se přesvědčíte, že po sprše budete mít lepší náladu a dobrý pocit. Tělo totiž vyplaví přirozené opiáty – endorfiny, nosiče radosti a euforie.

Postupně volte stále studenější vodu a přidejte si studenou sprchu i večer. Po sprchování je velmi důležité se pořádně otřít, nejlépe froté ručníkem. Nejen že se osušíte, ale ručník zároveň působí jako masážní nástroj a pokožku vám krásně prokrví.

Připravte se na to, že po studené sprše vaše tělo ožije. Perfektně vás nastartuje do nového dne. Budete mít hodně energie a elánu. A ještě něčeho vám přibude, totiž bílých krvinek.

Leukocyty – bojovníci proti nemocem

Naše těla jsou navržena tak, aby byla co nejodolnější vůči všelijakým vetřelcům, kterým jsme denně vystaveni. V boji proti infekcím v těle pomáhají například leukocyty. Když se nějaká infekce objeví, počet bílých krvinek (leukocytů) se zvýší.

Dokážou rozpoznat, co do těla nepatří a co mu škodí, a takové vetřelce doslova pohltí. A je prokázáno, že šok studené vody leukocyty v krevním řečišti stimuluje. Vybudování účinné obranyschopnosti organismu trvá asi 2 měsíce od první pravidelné studené sprchy.

Pro koho není vhodné

Sprchování studenou vodou je sice zdravé, přesto má i svá omezení. Jestli trpíte oběhovými či srdečními potížemi, určitě se o svém záměru nejdříve poraďte s lékařem.

Také při akutní fázi nachlazení, virózy nebo jiného respiračního onemocnění tělo pod studenou vodu nepatří. Stejně tak se nesprchujte studenou vodou při požití alkoholu.

SAUNA

Pro mnoho z nás je to příjemná relaxace, ale pro někoho je sedět v horké místnosti a potit se velkým utrpením. Dobrou zprávou je, že existují i sauny, ve kterých není teplota tak vysoká. Proto si jejich blahodárný účinek může dopřát opravdu každý.

A jedno pravidlo, které platí po celém světě – do sauny vstupujte nazí. U nás je ale zavedeno pravidlo, že z hygienických důvodů používáme ručník, na který si sedneme. Bude-li dostatečně velký, můžete se jím i zahalit, nechcete-li zůstat úplně nazí.

Účinky sauny

Milovníci saunování dosvědčí, že ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu může být velmi příjemné. Ale je i zdravé. Stejně jako otužování má pozitivní vliv na imunitní systém. Při pobytu v sauně se navíc uvolňují unavené svaly a zklidní se mozek.

Sauna funguje na principu termoterapie, kdy se mírné přehřátí organismu příznivě odrazí na zdraví. Chrání tělo před civilizačními chorobami, posiluje jeho odolnost, a dokonce prý saunování zpomaluje stárnutí.

Další pomocníci

V sauně nemusíte jen tak nečinně sedět nebo ležet. Po způsobu Finů se můžete šlehat březovými větvičkami. Jednak si tím prokrvíte tělo a také vdechujete vonné esence z čerstvých březových větví. Nebo místo nich použijte masážní žínky a kartáče.

Studená voda

I při saunování na vás čeká ochlazení v podobě studené vody. Ti méně otužilí mohou použít sprchu, ostatní mají většinou k dispozici ochlazovací bazének.

Střídání tepla a studené vody je vhodné opakovat (počet opakování není stanoven a záleží jen na vás, co je vám příjemné). Vždy ale do sauny vstupujte až poté, co si ručníkem dokonale vysušíte pokožku. I tady ručník působí zároveň jako masážní nástroj.

Příjemná relaxace

Na závěr saunování je dobré si lehnout nebo sednout na lehátko (zahaleni do velkého prostěradla, případně přikryti dekou) a dopřát si chvilku relaxace a zklidnění.

Pro koho není vhodná

Vyhnout sauně (alespoň té klasické) byste se měli, pokud máte vysoký krevní tlak a migrénu. Vhodná není ani pro lidi se závažnými srdečními problémy. Pokud byste ji přece jen i v těchto případech chtěli vyzkoušet, poraďte se s lékařem.

A vybírejte takový typ sauny, který má nižší teplotu a tím také mnohem pomalejší postup pocení. Ohleduplní byste měli být, pokud trpíte kožním onemocněním. Sauna v takovém případě není zapovězena, ale určitě byste neměli vstupovat do té pro veřejnost.

Druhy sauny

Nepsaným pravidlem je, že jakýkoli typ sauny je postaven z dřevěných obkladů, uvnitř jsou dřevěné lavice a kamna.

Finská:Teplota se pohybuje kolem 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu je v rozmezí od 20 do 35 %. Kamna jsou opatřena lávovými kameny, která se během saunování polévají vodou, čímž se vlhkost vzduchu zvyšuje.

Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování a dodá tu pravou atmosféru.

Klasická: Teplota se pohybuje kolem 100 °C. Většinou se ale v této sauně nepolévají kamna vodou. Proto je v ní také vlhkost vzduchu jen 5 až 10 %.

Je třeba připomenout, že tento typ sauny je pro organismus velkou zátěží (mnohde se proto od těchto saun ustupuje). Kvůli nízké vlhkosti se v ní člověk hůř potí a také se tady hůř dýchá.

Určitě není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatem a se srdečními nemocemi.

Pára:Teplota není tak vysoká jako u klasické sauny, ale vlhkost je stoprocentní. Je přínosná pro lidi s dýchacími potížemi a usnadňuje vykašlávání. Umí také krásně pročistit pokožku a působení páry odstraní škodlivé látky z těla.

Doporučuje se při léčbě revmatismu. Jako jediná nemá parní sauna obložení ze dřeva, ale většinou z dlaždiček nebo mozaiky.

Biosauna: Teplota se pohybuje kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozsahu 30–50 %. Jedná se o kombinaci finské a parní sauny. Ideální je pro lidi, kterým vysoké teploty nedělají dobře. Proto se doporučuje kardiakům. Pobyt v této sauně dokáže zmírnit psychické napětí.

Infrasauna: Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60 °C. Tato sauna má ale úplně jiný zdroj tepla, vyhřívaná je speciálními infrazářiči, které jsou umístěné na stěnách. Produkují infračervené záření, které tělo prohřívá hloubkově.

Ovšem tělo se nepotí. Proto není třeba saunovacího cyklu s ochlazováním. Protože v infrasauně se pouze sedí, bývá její kabina menší.

Připravila: Dana Pešková

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během