Domů     Nohy jsou obrazem naší duše aneb barefoot z pohledu ženy
Nohy jsou obrazem naší duše aneb barefoot z pohledu ženy
26.9.2022

Kdysi dávno jsem si koupila boty, které se mi líbily, ale zdeformovaly mi nohy. Měly širokou špičku, ale problém byl podpatek. Způsobil mi podivné výrůstky. Ortoped řekl, že mám boty vyhodit nebo že mi tu vyčnívající kost usekne. A mé mladé a nezkušené já zvolilo bohužel druhou variantu.

Rok jsem nohu dávala do kupy a neblahé následky nesu dodnes. Naštěstí zásah na druhé noze už jsem odmítla. Boty pak šly stejně do koše, bolely mě z nich holeně i záda. A přitom stačilo tak málo. Nosit boty, které nohám dělají dobře.

Snažila jsem se vždy vybírat alespoň ty se širokou špičkou, ale vadilo mi, že jsou buď těžké, mají neohebnou podrážku nebo jsou moc úzké, prostě to pořád nějak nebylo ono.

Uběhlo pár let, narodila se mi dcera a nohy se začaly více ozývat. Zná to určitě každá maminka, že se nohy po porodu mění, zvětší se někdy i o číslo a kvůli běhání kolem dětí je potřeba hlavně pohodlné obutí.

Pak chcete jít po letech na ples a zjistíte, že se do špičatých lodiček, co jste nosila před porodem, neobujete. Mezitím dítě začne chodit a když vidíte tu roztomilou dětskou nožku, nechcete ji zkazit nevhodnou obuví.

Děti jsou instinktivně nejradši bosy, a tak se často stane, že právě ony dovedou maminky k barefoot neboli bosým botám.

První krůčky dcerka odchodila v běžných sandálkách s pevným kotníkem, držela jsem se ještě tradičních názorů na styl dětských bot. Babičky zkušeně přizvukovaly. Další dětské boty jsme dostali od našeho známého, který prodává obuv s přízviskem „„zdravá””.

Měly tvrdou neohebnou podrážku, ušité byly z tvrdé kůže, měla jsem pocit, že mám dítě s kopýtky. Začala jsem pochybovat a více si všímat, co nosí jiné děti. Moje bolavé nohy už také volaly po změně.

Zjistila jsem, že některé mé kamarádky i jejich děti si obouvají barefoot. Najednou jsem měla pocit, že je to to, co jsem hledala.

Podobným procesem prošla i moje kamarádka i Eva Hrušková, produkční na rodičovské dovolené. „K barefoot obuvi mě tak nějak přirozeně dovedlo mateřství a moje touha mít pro mé děti to nejlepší, respektive to, co mi dává smysl.

Nepřipadalo mi moudré obouvat děti do tvrdých bot, kde je noha zmáčknutá a nemá dostatečnou svobodu pro vývoj. To už byl jen krůček k tomu, abych dala „„svobodu”” i svým nohám (které jsou ze všeho nejraději bosy).

Zpočátku mi připadaly barefoot boty trochu jako ploutvičky, ale je to jen otázka zvyku, za ten komfort to rozhodně stojí a výběr je už tak obrovský, že si mezi barefoot obuví může vybrat opravdu každý.”

Je pravda, že když jsem se zhruba před osmi lety začala rozhlížet, jaké boty dcerce a posléze i sobě koupím, ještě tak velký výběr nebyl.

Teď už je situace mnohem lepší.  V rozhodnutí přesedlat na barefoot boty, mě ještě podpořila návštěva u fyzioterapeutky Ivy Fiškandlové, která se věnuje ženám s diastázou.

U ní jsem ke svému velkému překvapení poprvé zjistila, že břicho i postavení pánve souvisí právě s nohama. K Ivě jsem se dostala díky kamarádce Magdě Žižkové, mamince tří kluků a mzdové účetní, se kterou jsem pak sdílela i přechod na barefoot boty.

Magda shrnuje výhody jejich nošení: „Nosím barefoot proto, že jsou mi pohodlné. Nikde mě netlačí, nesvazují, mám převážně značku Leguano, která mi dobře sedí na noze.

Když si obuji některé klasické boty, tak mám otlačené prsty, mozoly a celkově jdu toporněji než v barefoot. Mám pocit, že nemůžu jít volně, neohnu nohu v klenbě, a tak nějak plácám nohama.”

S dcerkou jsme později kvůli držení těla navštívily i fyzioterapeutku Lucii Ternovou, která říká: „Jiné než „„bosoboty”” už dětem nedoporučuji, a to ani těm s valgózními (vbočenými – pozn. red.) kotníky nebo plochými nožkami.

Čím více se učím o anatomii, fyziologii pohybu, psychomotorickém vývoji a ontogenezi dětské nohy a čím více dětských klientů mi prochází rukama, tím jsem o přínosech barefoot obuvi nejen pro děti přesvědčená.”

Dcerka si první barefoot boty, a i ty další, zamilovala. Stačí se na dítě podívat a vidíte zřetelný rozdíl v pohybu oproti běžným botám. Je tam lehkost a přirozenost.

Já jsem začala nejprve kurzem výroby bosých sandálů, kde jsem od lektora a maséra i fyzioterapeuta v jednom (bohužel už vím jen to, že byl z Plzně) získala další informace o prospěšnosti co nejtěsnějšího kontaktu chodidel s povrchem i o nutnosti mít v botách dostatečný prostor.

Najednou mi starší boty, co mi bylo líto vyhodit, už nebyly pohodlné. Když totiž jednou zkusíte barefoot, není cesty zpět. A v dnešní době už se dají sehnat i boty velmi elegantní.

Koupit je můžete například v prodejnách naBOSo.cz.

Tento článek je reklamním sdělením.

reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře