Myslíte si, že revma mají jen senioři a že k životu tak nějak patří? Je to omyl. Správnou péčí o klouby můžete toto onemocnění zvládnout.
Bolest… Nejprve při pohybu a po větší námaze, později i v klidu a v noci.
Pak také „startovací“ bolest – při počátku pohybu velmi silná, po několika minutách aktivního pohybu téměř žádná… Tak by se dala popsat osteoartróza, chronické kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání „ochranného polštáře“ kloubu – kloubní chrupavky.
V současnosti tato nemoc postihuje více než 12 procent lidí ve věku nad 60 let a s přibývajícím věkem počet nemocných přibývá.
Odkud se vzala?
Příčin bolestí kloubů způsobených osteoartrózou může být hned několik. Genetické dispozice, poruchy metabolismu, zlomeniny kloubů, opakované drobné úrazy při sportu nebo fyzické práci či stereotypní zátěž kloubů.
Nepříjemné bolesti ale může způsobovat také nadváha, zhoršená činnost ledvin nebo chybné postavení kloubů – kolena do X nebo nohy do O. Poprvé se může projevit již v relativně mladém věku, a to po 20. roce života. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky.
Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem.
Končí to umělým kloubem
Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a vždy trvá až desítky let. Osteoartróza, tedy ztráta obnovy chrupavky, vede k ubývání chrupavkové hmoty. Tento proces pokračuje a postihuje další kloubní tkáně, především pak kloubní kost.
Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá než zvolit chirurgické řešení – instalaci totální endoprotézy.
Jak se o své klouby starat?
Vypadá to beznadějně, ale nemusí to dojít tak daleko. Genetické dispozice si nevybíráme, ale to, jak se ke svým kloubům chovat, ovlivnit můžeme.
Důležité je vhodné každodenní cvičení, správná ortopedická obuv případně ortopedické vložky, dostatečný pitný režim a zdravý jídelníček.
Základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparát, je kolagen.
Lékaři se dnes shodují na tom, že je prospěšné ho tělu dodávat. Vědci přišli na to, že kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nahradit jinak než jedinou látkou – opět samotným kolagenem. Účinný je pouze ve formě tzv.
kolagenních peptidů, které jsou až 100x menší než samotný kolagen, a proto mohou vstupovat do buněk a ovlivňovat jejich činnost..
3 tipy, jak předcházet artróze
1. Poslouchejte své tělo. Sportujte, ale s rozumem. Vhodným pohybem může být například plavání, rychlá chůze, některá jogínská cvičení nebo jízda na kole. Kondiční pohyb kloubům pomáhá! Vybírejte si rovněž obuv s měkčí podrážkou tlumící nárazy při pohybu.
Zaregistrujete-li první příznaky artrózy, doporučují odborníci omezit především pohyby s doskoky, při kterých klouby velmi trpí.
2. O důležitosti udržování rozumné tělesné váhy ve spojení s pestrým zdravým jídelníčkem, snad ani není třeba hovořit. Zkuste také své klouby zbytečně nepřetěžovat, například dlouhým stáním.
3. Nevyhýbejte se pohybu na slunci. Zní to možná zvláštně, ale při pobytu na slunci vzniká vitamin D, který je pro náš imunitní systém velice důležitý a významně zasahuje také do metabolismu kostí.
Kolagen je bílkovinou, která se nachází v těle savců (tedy i člověka) a tvoří 30 % všech bílkovin v těle. Najdeme jej v kostech, chrupavkách, šlachách, vazech, cévách, kůži a v oku také ve sklivci a bělimě.
Původně se myslelo, že se jedná o jednu bílkovinu, nyní však je známo alespoň 29 typů kolagenu.
Připravila: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Pavel Drbal, specialista na fyzikální a rehabilitační lékařství, Foto: PX FUEL