Žaluzie, rolety nebo filtry?

Stínící technika je naší kamarádkou, zvlášť když udeří vedra a slunce se neúprosně opře do oken. Umíme ji ale správně vybrat?

Když potřebujeme vyřešit zastínění oken uvnitř místnosti, sáhneme většinou po žaluziích. Existuje ale spousta jiných možností a stále se objevují zajímavé a funkční novinky. Vybírejte si s ohledem na světovou stranu, na kterou je místnost orientovaná, a také podle využití pokoje.

Co je k mání?

Výběr je opravdu bohatý a uspokojí každého. Některé novinky dokážou spojit hned dvě funkce – vedle té stínící i designovou, kdy nahradí záclony či závěs. Pojďme si představit alespoň některé z nich.

ŽALUZIE

když se řekne žaluzie, většinou se myslí ty klasické hliníkové vnitřní. Existuje ale celá řada dalších, například záclonové, dřevěné, svislé (vertikální)… A z novinek také plissé, silhoutte…

* Silhouette žaluzie si můžete představit jako měkké, průsvitné, lehké a elegantní. Tento typ žaluzií přinese do vašeho pokoje příjemné útulné světlo a s ním i harmonii a pohodu. Dosáhne se toho díky konstrukci žaluzií.

Jemná dvojitá látka je spojená se speciální tvarovanou lamelou a díky tomu žaluzie sluneční paprsky nezachytí úplně, ale jen jejich zář zjemní.

* Vertikální žaluzie, které jsou známé i z kanceláří, lze úspěšně použít i na šikmá, trojúhelníková, nebo půlkulatá okna. V moderním pojetí se kombinují s voály (voál je velmi jemný typ záclony).

* Čím dál oblíbenějším prvkem zastínění místnosti jsou plissé žaluzie. Jejich předností je, že si poradí s atypickými tvary oken, které jiné systémy vůbec nezvládnou. Intenzitu stínění si můžete nastavit tak, že současně stáhnete nebo vytáhnete žaluzii nahoře nebo dole. Tím si vytvoříte stínící pruh libovolné šířky a ve vámi zvolené výšce okna.

* Duette žaluzie jsou zjednodušeně řečeno dvě plisé žaluzie na sobě. Díky tvaru, který si můžete představit jako včelí plástev, zadrží spoustu tepla a nepustí ho do místnosti.

ROLETY

jsou dnes již plnohodnotnou alternativou k žaluziím. Patří sem třeba velmi oblíbené rolety „den a noc“. Vynikající ochranou proti slunci jsou také tzv. nano rolety.

* Velkou výhodou nano rolet je jejich montáž. Zatímco všechny ostatní roletové systémy se instalují před okno, nano rolety se pomocí samolepícího suchého zipu připevňují bez jakéhokoliv vrtání přímo na plochu skla oken.

* Jednoduchou a efektivní metodu nastavení správného množství dopadajícího světla nabízejí dvojité systémy, které jsou kombinací rolety a žaluzie. Mají různé názvy, například „den a noc“, twist, twintex, twinrolo, zebra nebo duo. Jsou to vlastně dvě posuvné tkaniny s průhlednými horizontálními proužky o šířce několika centimetrů.

Střídání průsvitných a neprůsvitných pruhů umožňuje plynulou regulaci průhlednosti a průsvitnosti okna. Jsou vhodné i pro velká okna. Podobnou regulaci nabízí tzv.

facette, s tím rozdílem, že proužky mají velikost několika milimetrů.

JAPONSKÉ STĚNY

vykonávají současně roli záclony i žaluzie, a to velmi dekorativním způsobem. Výborně se hodí na větší okenní plochy. Jsou moderní alternativou vertikálních žaluzií a dodají místnosti punc originality, noblesnost a charakter.

PROTISLUNEČNÍ FÓLIE

snižují přehřívání interiéru a fungují jako pasivní klimatizace. Kromě toho, že v letních měsících v pokoji významně sníží teplotu, zadržují až 98 % škodlivého UV záření.

Existuje více typů fólií na okna, mimo sluneční jsou to například bezpečnostní, tepelně izolační, zrcadlové, translucentní = průsvitné, ale neprůhledné… Je proto vždy lepší poradit se při jejich výběru s odborníkem, který vybere ty, které jsou vhodné právě pro vás. Zajímavostí je, že některé folie si můžete nechat potisknout vlastním motivem.

Výhodou pak, že jsou na oknech nenápadné a mohou se tak výborně kombinovat s jinou okenní dekorací (záclony, závěsy).

Rámeček

Stále častěji se dnes hovoří o chytré domácnosti. Jedná se o bydlení, které je automatizováno a ovládáno dálkově. Samozřejmě, že i stínící technika tuto možnost nabízí. Takže místo řetízky, šňůrkami nebo tyčí můžete většinu rolet i žaluzií nastavovat dálkově (a to nejen ovladačem, ale i mobilním telefonem, počítačem nebo třeba chytrými hodinkami).

Je ale třeba je vybavit pohonem na elektromotor případně napájet baterií.

LOŽNICE

* Optimálně by se měla nacházet na severní, případně severovýchodní straně bytu. V tom případě vás tady sluníčko zastihne maximálně brzy ráno. Nemělo by vás trápit ani přílišné vedro (pokoj se během dne nebude mít možnost nadmíru prohřát). Tím je dáno (a vyřešeno) i potřebné zastínění. Nemusí být moc intenzivní ani náročné.

Stačí například designově příjemné dvojité stínění.

* Východně orientované ložnice to mají podobné. Sluneční paprsky k vám pustí hned, jakmile se slunce vyhoupne nad obzor, ale naštěstí po ránu ještě tolik nehřejí. A za chvilku je po sluníčku, které se stočí dál na jih. Jestli jste větší spáči a v posteli rádi po ránu lenošíte, můžete sáhnout po žaluziích, které zabrání svitu ranního slunce přímo na vaši postel.

Stejnou službu vám ale udělají i dvojité systémy nebo lehký závěs.

* Ložnici směrem na západ navštíví slunce sice až odpoledne, ale zato tam bude svítit, dokud nezapadne. A protože v létě to může být klidně až po deváté večer, bude tento pokoj opravdu hodně vyhřátý. Proto byste stínění do ložnice s okny směřujícími na západ měli opravdu dobře promyslet a třeba i zkombinovat.

Hodí se sem například horizontální žaluzie, žaluzie duette, protisluneční nebo tepelně izolační fólie…

* Ostatní světové strany (jih, jihovýchod a jihozápad) jsou k nám, co se letního sluníčka týče, příznivější. Vyzkoušejte třeba systém facette.

OBÝVACÍ POKOJ

* Nejlépe mu bude na jižní, jihozápadní nebo západní straně, které mu dodají nejvíce světla. Sluneční svit v tom případě můžete regulovat podle svého uvážení. Vhodné jsou všechny typy stínění. Jen je třeba dát pozor na sluneční fólie, které se mohou přehřát. Obývací pokoj je většinou nejreprezentativnější místností, do které zveme hosty.

Stínící technika by proto měla být také dekorativním prvkem. Zvlášť efektní a pro obývací pokoj vhodné jsou japonské stěny.

Krásné jsou i žaluzie plissé nebo duette, které jsou na západně orientovaná okna jako stvořená.

* Do severně, severovýchodně a východně umístěného obývacího pokoje volte stínění, které neubere moc světla. Ani teplo není třeba příliš regulovat. Hodí se sem dvojité systémy a velmi vhodné jsou žaluzie silhouette, které můžete podle libosti posouvat.

* Jihovýchodní orientace obývacího pokoje vám dává při výběru vnitřní stínící techniky nejvíce možností a volnost výběru. Nepotřebujete uchránit světlo, ani bránit místnost proti teplu.

KUCHYNĚ

* Protože se v ní vaří, už sama o sobě je teplou místností. Není proto třeba situovat ji na jižní či západní stranu. Naopak tady bude nutné ji co nejlépe odstínit. Použijte k tomu plissé nebo duette žaluzie, nano rolety nebo dvojité systémy.

* Severně orientovanou kuchyň navštíví sluníčko jen krátce, a to brzy ráno nebo večer. Proto není nutné si se stíněním příliš lámat hlavu. Použijte to, které je vám příjemné a hodí se do vašeho stylu bydlení. Jen možná ještě dvě připomínky: látkové rolety se dají snadno prát, proto budou v kuchyni praktické.

A žaluzie silhouette jsou zase odolné vůči vlhkosti.

Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL (úvodní) a archiv firem (stineni.cz, samezaluzie.cz, luxaflex.cz, bematech.cz, Dorian dekor, zaclony-zavesy-garnyze.cz)

Štítky: , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krále na útěku udal průkopník parašutismu
epochalnisvet.cz

Krále na útěku udal...

Poštmistr Drouet sleduje dění na ulici a...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Francouzský medový koláč
tisicereceptu.cz

Francouzský medový koláč

Suroviny na těsto 200 g hladké...
Kdo vyrábí „Neptunovy koule“?
enigmaplus.cz

Kdo vyrábí „Neptunovy koule“?

Turisty často u Středozemního moře překvapí velké...
Nejpodivnější alergie na světě: Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?
epochaplus.cz

Nejpodivnější alergie na světě:...

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy...
Láska na dlouhou trať
skutecnepribehy.cz

Láska na dlouhou trať

Oliver mě fascinoval už od...
Růžová: Vetřelec mezi barvami?
epochaplus.cz

Růžová: Vetřelec mezi barvami?

Žádná jiná barva v sobě nenese tolik rozporů a...
Léto v Brně: Tipy na autentické prohlídky
epochanacestach.cz

Léto v Brně: Tipy na...

Tuzemská dovolená bude...
Mají už jeden druhého plné zuby?
nasehvezdy.cz

Mají už jeden druhého plné...

Dlouho to vypadalo, že čím...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Prague Caviar Week za dveřmi
iluxus.cz

Prague Caviar Week za dveřmi

Pravý kaviár bývá označován za černé...
Migrénu lidé tají, v práci ji neberou vážně
21stoleti.cz

Migrénu lidé tají, v práci ji...

Nechápavé a často výsměšné reakce zaměstnavatelů a...
0 shares