Věra Galatíková neopustila svého manžela, i když věděla, že chodí za jinými ženami!

Sympatický herecký pár Ladislav Frej (77) a Věra Galatíková (+69) spolu prožil více než třicet let života. Někdy to bylo dost těžké: nejprve kvůli jeho nevěrám, v závěru pak kvůli jejímu boji s rakovinou.

Oba pocházeli z Moravy, ale jejich cesty se zkřížily až v Čechách. Ladislav Frej (77) se narodil v Brně a spoustu dětských zážitků si pamatoval z hospody, kterou vedl jeho otec. V jihomoravské metropoli vystudoval JAMU a měl tam i první divadelní angažmá. Než potkal Věru Galatíkovou (+69), která se stala jeho osudovou partnerkou, prožil oblíbený herec celkem zajímavý soukromý život. Poznal spoustu žen a třem z nich řekl své „ano“. Jeho první manželka je dodnes velkou neznámou. Jednalo se o studentskou lásku, Ladislav s ní měl dokonce syna, jenže rozdílnost povah se brzy projevila. Po rozvodu navíc žena emigrovala na Západ. Podruhé se oženil s herečkou Gabrielou Wilhelmovou (+60). Manželství to bylo hodně bouřlivé a doma se prý často křičelo, ale po rozvodu zůstala dvojice kupodivu v přátelském vztahu až do hereččiny smrti v roce 2002. No a tou třetí partnerkou byla opět herečka, krásná Evelyna Steimarová (73). Zanedlouho je ale rozdělilo to, že nemohli mít děti – tedy alespoň spolu. V době, kdy se rozcházeli, čekala Evelyna dceru se známým textařem Zdeňkem Rytířem (+69) a Ladislav už v té době prožíval vztah s Věrou Galatíkovou – a rovněž spolu čekali miminko!

Ladislav s dcerou Kristýnou.

První polibek byl pracovní!

Cesta Věry Galatíkové k herectví nevedla přímo. Nejprve na přání rodičů vystudovala pedagogické gymnázium a rok skutečně učila. Touha hrát v ní ale zvítězila a Věra nastoupila na brněnskou JAMU, tedy na stejnou školu, kterou vystudoval i Ladislav. Dokonce se tam setkali. A později je náhoda svedla dohromady ještě v angažmá v pardubickém divadle. Tam právě přeskočila ona milostná jiskra. Stalo se to během zkoušek hry Královna Kristýna, ve které oba společně vystupovali. Měli tam ve scénáři i vášnivý polibek, ale režisérovi se nelíbilo, jak se k tomu oba herci staví. Bylo to z jejich strany prý moc chladné. Ladislav a Věra se do toho tedy položili naplno a zjistili, že by se takhle líbat mohli i v soukromí a vůbec by jim to nevadilo. Tehdy v roce 1969 se ještě dohromady nedali, ale když se znovu potkali v Praze, kde Ladislav chtěl oslavit své nové angažmá, bylo o budoucím dlouhodobém vztahu rozhodnuto. Ovšem jenom o vztahu, nikoliv o manželství – a to přesto, že Věra s Ladislavem měla nejprve dceru Kristýnu a později ještě syna.

S Evelynou se rozvedl.

Sportovní oblečení odmítla!

Slavná herečka a dabérka mohla mít důvod k obavám, obecně se vědělo, že s Ladislavovou věrností to není dvakrát slavné. Přesto se nakonec po čase svatba konala a dokonce z Ladislavova rozhodnutí. Důvodem byla nemoc. Ladislav byl upoután na nemocniční lůžko se svalovou chřipkou. „Na konci jedné mé návštěvy v nemocnici mi najednou říká: Pusinko, prosím tě, najdi křestní listy, budeme se brát,“ vyprávěla Věra. Samozřejmě ráda souhlasila, nelíbilo se jí ale to, že Ladislav plánoval svatbu ve sportovním oblečení. Zatímco pro něho už to byla čtvrtá svatba v pořadí, takže by mu to bylo jedno, pro ni se jednalo o první a jak věřila i jedinou svatbu v životě. Proto trvala na bílých šatech a Ladislava o tom přesvědčila. Ani po svatbě ale neměla Věra zaručeno, že s ní Ladislav zůstane napořád. On po letech přiznal, že chodil po záletech a choval se jako bezstarostný bohém. Na rovinu prohlásil, že nedokáže pochopit, jak to, že ho Věra neopustila.

Ladislavova přítelkyně

Se synem to trochu nezvládl

Problematický byl i vztah Ladislava k jejich společnému synovi, který nese jméno po něm. Herce zneklidnilo synovo chování a byl na něho nepochopitelně tvrdý. Tehdy si neuvědomoval, že dělá chybu, protože za změnou u Ladislava mladšího (45) byla psychická porucha. „Byl jsem naštvaný, když syn vykolejil a byl jiný. Než mi došlo, že za to nemůže, pořád jsem trval na tom, že zklamává,“ konstatoval populární herec. Řadu let si lékaři mysleli, že jeho syn trpí schizofrenií, nakonec se ukázalo, že je to schizoidní porucha osobnosti. Mladý Ladislav o tom v televizním pořadu vyprávěl: „Poprvé to na mě přišlo na vysoké škole na horách, kde jsme kouřili marihuanu. Najednou jsem byl strašně vztahovačný, nepříjemný a rostl ve mně pocit, že všichni jsou proti mě.“ Musel se na čas vzdát své rozjeté herecké kariéry. V těžkých chvílích při něm bohužel Ladislav starší nestál. „Bál jsem se, že syn skončí špatně, tak jsem od jeho problému zbaběle utíkal,“ konstatoval po čase. „Sám jsem se musel léčit na psychiatrii.“

Pochopila, že podruhé nevyhraje

Nejtěžší rána pro čtvrté a nejdelší manželství Ladislava Freje přišla ve chvíli, kdy Věra Galatíková těžce onemocněla a sváděla boj s rakovinou. Když jí lékaři sdělili šokující nález, okamžitě přestala s kouřením a po první operaci se dokonce zapojila do protikuřácké kampaně. Zdálo se, že léčba probíhá úspěšně. Vítězství ale bylo jen dočasné, po třech letech se rakovina přihlásila znovu. Věra zkoušela i alternativní způsoby léčby, byla ale realistkou a tušila, že podruhé už nemoc neporazí. „Napodruhé už pochopíte, že je to konečná,“ konstatovala otevřeně v jednom rozhovoru. „Na moment jsem ucítila něco, jako když se vám zastaví srdce! Hned nato jsem si pomyslela: A co, je konec, už jsem tu nějakou dobu byla, děti dospěly, tak o co jde,“ Splnila si alespoň přání a dočkala se narození vnoučat. Nechtěla se už trápit chemoterapií, při které by jí bylo permanentně špatně. Ačkoliv prognóza zněla hrozivě na pouhého půl roku života, Věra dokázala bojovat ještě celé dva roky. Ladislav byl s ní, když odcházela v kladenské nemocnici z tohoto světa. Držel jí za ruku. Po její smrti pak nezůstal sám, protože Věra by si to tak bývala nepřála. Našel si o něco mladší přítelkyni a s tou je dodnes. Do páté svatby se ale už ve svém věku asi nepohrdne.

Z filmu Všichni dobří rodáci.

Před svojí smrtí mu nahrála dojemný vzkaz!

Velmi dojemný a působivý byl pohřeb Věry Galatíkové. Při posledním rozloučení zazněla i nahrávka, ve které posílala dlouhý vzkaz Ladislavovi. Mimo jiné v něm zaznělo: „Náš vztah začal tak intenzivně a mohl odeznít jako u mnoha jiných. Neodezněl a já věřila, že investuji do lásky, která se nebude ztrácet. Vím, že jsi mě měl vždycky rád, ale byly chvíle, kdy ti to nestačilo. Pochopila jsem, že naše láska je můj úděl. Vždycky jsme si povídali, krom vyhrocených chvil, kdy jsme byli dva cizinci.“

reklama

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Může Jupiterův měsíc Europa ukrývat život?
enigmaplus.cz

Může Jupiterův měsíc Europa...

Planetárního obra Jupitera obíhá 79 známých...
Novinky v IPL epilaci od Braunu, pro ženy i muže
iluxus.cz

Novinky v IPL epilaci od...

Už jste slyšeli kouzelné zaklínadlo letních...
Starší muž mě přivedl k rozumu!
skutecnepribehy.cz

Starší muž mě přivedl...

Narodila jsem se jako...
Ráj pro romantiky? Zanzibar!
epochanacestach.cz

Ráj pro romantiky? Zanzibar!

Také se v této...
Žádné „bolení hlavy“, ale závažné neurologické onemocnění
epochalnisvet.cz

Žádné „bolení hlavy“, ale...

Už tě zase bolí hlava? Ne, mám migrénu!...
V Malajsii budou klonovat
epochaplus.cz

V Malajsii budou klonovat

Celkový počet savců na Zemi je zhruba 6500,...
České úspěchy v konžské divočině
epochaplus.cz

České úspěchy v konžské...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Zapomene na Zounara a najde si osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Zapomene na Zounara a najde...

Už dlouho Martina Randová (49)...
Gratinované brambory
tisicereceptu.cz

Gratinované brambory

Jednoduchý recept na vynikající zapékané...
24 000 let staré organismy nalezené zmrzlé na Sibiři se mohou stále rozmnožovat
21stoleti.cz

24 000 let staré organismy...

Říkají mu „evoluční skandál“....
Zaprodala se? Čím si vydělává na živobytí?
nasehvezdy.cz

Zaprodala se? Čím si vydělává...

Dvojnásobná maminka ANDREA...
0 shares