Ve své nejslavnější roli se Yvetta Blanarovičová pěkně vyřádila, ale také zhubla o šest kilo!

Herečka a zpěvačka Yveta Blanarovičová (55) toho za svoji kariéru stihla už hodně, navždy si jí ale lidé budou nejvíc spojovat s její rolí čertíka z pohádky Princezna ze mlejna!

Velkým snem herečky Yvety Blanarovičové (55) byl balet. Místo toho ale šla na konzervatoř v Žilině studovat operní zpěv a hru na housle. „Byla jsem po operaci nohy a odborníci z konzervatoře mi studium baletu nedoporučovali,“ posteskla si. Na housle sice pilně cvičila a vypěstovala si lásku k barokní hudbě, nakonec se ale přece jen rozhodla pro něco úplně jiného.

Jednoho dne si jí totiž zavolal ředitel konzervatoře a řekl Yvetě, ať se podívá na zeď, kolik tam má diplomů. Bylo jich opravdu hodně, ale žádný za obor, který studovala. „V té době jsem totiž kromě tance i recitovala a vyhrávala celostátní soutěže,“ vzpomínala.

„Nakonec to dopadlo tak, že jsem se rozhodla přestoupit na herectví do Prahy.“

Malá, ale šikovná Yvetta.

Filmová matka jí předpověděla budoucnost!

Z rozhodnutí Yvety nebyla doma maminka příliš nadšená. Moc své dceři nevěřila, že by mohla v tak velkém konkurenčním prostředí uspět. „ Žila v domnění, že v Praze studují herectví jen děti umělců a známých osobností. Samozřejmě jsem měla velké pochybnosti, ale něco mě k herectví velmi silně táhlo,“ konstatovala herečka.

Dokázala se zbavit slovenského přízvuku a úspěšně zakončila studium na konzervatoři. Do stálého angažmá jí to ale nijak netáhlo. „Odjakživa pro mě byla prioritou svoboda. Jak profesní, tak osobní. Nebyla jsem schopná sloužit jen jednomu divadlu, což sice znamenalo stálý plat, ale zároveň i role, které člověk třeba ani hrát nechtěl,“ vysvětlovala Yveta.

Největší slávu a průlomovou roli na cestě k popularitě jí přinesl film, konkrétně pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V době natáčení bylo sympatické herečce 23 let. Pod svá ochranitelská křídla jí během natáčení vzala kolegyně Helena Růžičková (+67), na kterou Yveta dodnes nedá dopustit – a to nejen na její lidské a herecké schopnosti, ale i na ty věštecké.

„Z kávové sedliny mi Helenka vyvěštila narození syna Matyáše, čemuž jsem se smála,“ uvedla v jednom rozhovoru. „Rodinu jsem v té době vůbec neplánovala. Zapomněla jsem, co mi bylo řečeno, ale když jsem po čase otěhotněla a opravdu se mi narodil syn, smát jsem se přestala. Proroctví se do puntíku splnilo.

Se vším co řekla i o jeho profesi a jeho povaze.“

Yvettin syn Matouš (30) o popularitu moc nestojí.

V masce čerta uzavírala sázky!

Když dojde na pohádky, tak každá mladá herečka asi touží po roli princezny. Yvetta ale měla ve zmíněné pohádce, jak známo, roli čarodějnické dcery Černavy. A mělo být ještě hůř. Režisér Zdeněk Troška (65) ji obsadil i do svého dalšího pohádkového filmu, Princezna ze mlejna. Ani tentokrát si ovšem Yvetta nezahrála titulní roli.

Byl to pro ni docela šok, když se dozvěděla, že má hrát muže, chlapa, čerta – tedy vlastně čertíka, který je „malej, ale šikovnej“. Herečka si ale svoji proměnu, která maskérům trvala vždy několik hodin, dokázala vychutnat. V době mezi záběr neodpočívala, ale vymýšlela různé skopičiny, jako třeba, že zastavovala ve svém kostýmu dopravu.

„Fungovalo to tak, že nás ráno nalíčili, převezli na mlejn, kde jsme byli celý den a bylo to daleko od lidí a v noci zas zpátky,“ vzpomínala. „Když ale bylo špatné počasí, čekali jsme v maskérně na slunce, já už měla hlavu čerta, a byla jsem jenom v županu. Nudila jsem se, tak jsem zlobila.

Uzavírala jsem sázky, že třeba půjdu do místní hospody a objednám si pivo s brčkem.“

Díky Menšíkovi neplatila pokutu.

Kolem mlejna jí honil rohatý kozel!

V Princezně ze mlejna měla Yveta i pár kaskadérských kousků, do kterých se odvážně pustila. Vylezla například na střechu, protože měla scénu za komínem, probořila se do půlky těla a kaskadér řekl, že tam za ní nejde, že by se prý zabil. A protože slunce zrovna zašlo, tak Yveta za komínem proseděla i několik hodin. Zábavné bylo i natáčení se zvířaty.

„Měla jsem točit s kozlem nebo co to bylo, a jemu jsem se zřetelně nelíbila, tak do mne trkal tak, že jsem vždy odlítla jak hadr a scéna se musela opakovat,“ líčila. „Jemu se to po chvilce nelíbilo a začal mne honit kolem mlejna. Všichni se smáli a já lítala kolem mlejna jak motorová myš s kozlem v patách.

No oba jsme měli rohy, tak chtěl soupeřit.“ Fyzická námaha během celého natáčení tenkrát Yvettu stála šest kilo váhy. Nebylo divu, protože na sobě měla speciální čertí postroj, složený z podvlékaček a kožíšku a ten se jí na těle ještě zašíval, aby vypadal opravdu jako její kůže. Bylo v tom hodně velké vedro.

Později Yvettu trochu štvalo, když si jí s rolí čertíka, kterou si zopakovala i ve druhém díle pohádky, všichni spojovali. Radovan Lukavský (+88) jí ale uklidnil, když jí řekl: „Víš, jsou herci, kteří točí celý život a když zemřou, lidé znají jejich jméno, ale na jejich role si vzpomene málokdo. A to tebe už nikdy nepotká.

Važ si toho.“

Její oblíbený režisér.

Největší pocta

Jedním z největších vrcholů Yvetina hereckého života byla práce na filmu Příliš hlučná samota. Zahrála si v něm totiž s opravdovou světovou hvězdou, francouzským hercem Philippem Noiretem (+76). A dokonce se s ním i skamarádila! Uměla totiž docela dobře italsky.

Když se ho na place touto řečí odvážila oslovit, měl obrovskou radost, že si konečně může promluvit s někým, kdo mluví jazykem, kterému on rozumí. „Od té chvíle jsme spolu trávili spoustu času, řekl mi hodně věcí ze svého života, i hodně osobních,“ prozradila Yveta. Zůstal s ní i při natáčení závěrečné scény, kde už sám neúčinkoval. Yveta to zvládla hned na první pokus.

Slavný Francouz jí pak objal se slovy, že je velká herečka, což brala jako největší poctu. „Tam jsem si uvědomila, jak je v životě umělce důležité potkat se se správnými lidmi.

Pomáhá to v situacích, kdy o sobě pochybujete,“ konstatovala.

Slavná čarodějnická dvojka.

Menšík jí zachránil před průšvihem!

Dvakrát v životě se podařilo Yvetě to, co se stane asi každému herci: zmeškat natáčení nebo divadelní představení. Vždy to ale dopadlo relativně dobře. Poprvé k tomu došlo, když natáčela film Kdo se bojí, utíká. Herce tehdy odváželi z Prahy do Nového Boru, ale tenhle odvoz Yveta zaspala. Byla neděle ráno a ona v zoufalství zavolala své kamarádce Martině Menšíkové (54).

Zvedl to ale její slavný otec Vladimír Menšík (+58). „Když pochopil moje zoufalství, řekl, ať k nim přijedu,“ vyprávěla Yveta v jednom rozhovoru. „Místo Martiny mě na natáčení odvezl nakonec on a zachránil mi kůži tím, že režisérovi namluvil, že jsem u nich spala a on byl ten, kdo zapomněl natočit budík.

Na tu cestu nikdy nezapomenu, celou jsem jí strávila v předklonu, protože milý pan Menšík mě nejen zachránil, ale navíc se mě snažil rozptýlit svými historkami, což se mu dokonale povedlo.“ Podruhé to bylo ještě dramatičtější a musela si pomoci sama. Natáčela na Slovensku televizní seriál a zapomněla na večerní představení v Praze.

Když jí to díky telefonátu došlo, sedla do auta a trasu Bratislava-Praha zdolala v rychlostním rekordu za hodinu a tři čtvrtě.

V první polovině představení za ní prý v roli Anděla zaskočila inspicientka, tu druhou ale Yveta stihla!

Oba její bratři odešli ze světa předčasně!

Během svého života si Yvetta prožila rodinná zklamání i tragédie. Nejprve to byl rozvod rodičů, po kterém s nevěrným otcem na dlouhá léta přestala komunikovat. Později přišli o život její dva bratři. První z nich se zabil, když se mu jako parašutistovi neotevřel padák. Druhý bratr měl složitější životní cestu, dostal se dokonce do cizinecké legie.

O tom, že umírá v Bratislavě na rakovinu, se dozvěděla Yveta až v době, kdy už nebyla šance na přežití.

Před maminkou smrt bratra dva týdny tajila.

V povídkovém filmu Golet v údolí.

Manžel býval pryč i čtyři měsíce najednou!

Provdaná byla Yveta jednou, za režiséra a herce Pavla Tomana. Měla s ním syna. „Manžel hrál po celém světa, takže syn měl nad postelí velkou mapu a na ní špendlíky označoval, kde všude už otec byl,“ prozradila herečka. „Pavel byl úžasný, protože i když odjel na čtyři měsíce, každý den jsme si telefonovali a vyměňovali si video pozdravy.

Bylo to trochu bláznivé, někdy na to padl skoro celý jeho honorář, ale alespoň jsme měli pocit, že jsme spolu.

“ Po deseti letech se rozvedli, ale v dobrém a přátelsky.

reklama

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Kosmické rekordy: 3 nejextrémnější planety vesmíru
epochaplus.cz

Kosmické rekordy: 3...

Jen za posledních 33 let lidské oko...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Letiště v Denveru prý obývají duchové z indiánského pohřebiště
enigmaplus.cz

Letiště v Denveru prý obývají...

K mezinárodnímu letišti v Denveru v Coloradu,...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Magická minuta: Co se stane na světě za 60 vteřin?
epochaplus.cz

Magická minuta: Co se stane na...

Než vteřinovka na hodinách oběhne jedno...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
0 shares