V době největší slávy donutila únava Marii Rottrovou na čas skončit s kariérou!

Původně chtěla Marie Rottrová (+77) být učitelkou nebo soudkyní. Kvůli rodinnému původu se ale na vysněné školy nedostala – zato se stala jednou z největších legend v historii naší populární hudby!

V době svých začátků měla Marie Rottrová o svém budoucím životě úplně jiné představy, než jaká byla později skutečnost. Přála si být učitelkou nebo soudkyní. Tenkrát ale o studiu rozhodovaly takzvané kádrové důvody. „Byli jsme křesťanská rodina. Chodili jsme pravidelně do kostela, kde tatínek hrál na varhany. Byl konec padesátých let, takže bylo nemyslitelné, abych se dostala byť jenom na pedagogickou školu,“ popisovala zpěvačka. „A přemýšlet o právech bylo zbytečné úplně. Časem jsem zjistila, že moje přihláška na vysokou školu ani neopustila gymnázium. Ruštinářka, která byla hlavní školní komunistkou, mě nedoporučila k dalšímu studiu, přestože mě měla jinak ráda.“

Pyšná máma se svými syny.

První manžel byl muzikant

Marii to mrzelo, protože snila o tom, že se stane soudkyní a bude pomáhat lidem ke spravedlnosti. Inspiraci k těmto představám brala z detektivek a kriminálních příběhů. Místo v soudní síni ale po škole usedla ve spořitelně za přepážkou. Příliš se tím netrápila, jednak tam byl dobrý kolektiv a jednak jí práce bavila. Souběžně s tím chodila Marie ve volném čase zpívat. Díky tomu poznala i svého prvního manžela, Vlastimila Kučaje (+56). Potkali se ve stejné kapele – Vlastimil tam začal hrát a zpívat po svém návratu z vojny. Oba měli ale dost rozdílné povahy, což se postupně čím dál víc projevovalo. Po devíti letech manželství následoval rozvod, i přesto, že dvojice spolu měla dva syny. Žádné drama nebo skandál se ale nekonaly, Marii a jejího bývalého muže dál pojilo přátelství. O mnoho roků později, když Vlastimil bojoval se zákeřnou nemocí a jeho prognóza byla beznadějná, prokázala zpěvačka své ušlechtilé srdce a starala se o něho v Praze v posledních měsících jeho života. Nebyl to jediný osudový muž, o kterého Marii připravila rakovina. Tím druhým byl Richard Kovalčík (+37), trumpetista z její doprovodné skupiny Flamingo. Zpěvačka s ním měla intenzivní vztah ještě v době, kdy byla vdaná – a Richard byl ženatý. Jeho smrt jí přinesla velkou bolest, se kterou se vyrovnala prostřednictvím slavné písničky To mám tak ráda.

Třetí manžel ji léta obdivoval.

Nečekala, že bude zpívat tak dlouho!

Zpěvem se Marie Rottrová začala život vlastně až ve svých 28 letech. Nikdy se nehnala za slávou, muzika jí prostě bavila. Takovou věc publikum umí vycítit a o to více podobné umělce zbožňuje. U Marie navíc vždy hrály roli další dvě „přidané hodnoty“: to, že je krásná žena a to, že vždy byla opravdovou dámou v tom nejlepším slova smyslu. Tomu, co zpívala, se vždy dalo věřit, šlo to od srdce. Přesto, že neměla vysoké ambice, stala se Marie žijící legendou tak nějak přirozenou cestou. Když se nedávno ohlížela za svoji kariérou, mohla spokojeně prohlásit: „Dostala jsem mnohem více, než jsem si dokázala představit. Hlavně jsem si myslela, že moje vrcholné období jsou sedmdesátá léta, jenže v osmdesátých letech šla moje popularita ještě výše. Pak ale nastala poměrně dlouhá pauza. A v dalším století jsem s překvapením zjistila, že zájem o mě stoupá, a je s podivem, že na sedmdesátiletého člověka chodí stále tak moc lidí a že prodávají moje cédéčka. Tohle jsem opravdu neočekávala, myslela jsem si, že vydržím aktivně koncertovat tak do šedesáti. Splnila jsem si úplně všechny profesní touhy.“

S Jiřinou Fikejzovou.

Útočiště hledala v Německu!

Poté, co zemřel Richard Kovalčík, musela se vyrovnat Marie i se ztrátou milovaného tatínka. V té době toužila po klidu a bezpečí a přála si najít partnera na celý život. Nebylo jí to ale v té době přáno. Osmdesátá léta pro ni znamenala pokračování úspěšné kariéry, ale v osobním životě příliš šťastná nebyla. A to se nakonec nejspíš promítlo i do její profese. Koncem 80. let přišla velká krize, syndrom vyhoření. „Byla jsem totálně vyhořelá a nemocná, živila jsem kapelu, byla sama na syny, měla manažera, který mi plnil diář,“ vzpomínala. Během kritického období zapomínala texty písniček, zpívání jí přestalo dodávat sílu a radost. Přišla ale změna v soukromí: setkání s německým podnikatelem českého původu Georgem Burgersteinem (70). Podle jeho slov to byla láska na první pohled. Setkali se, když Georg v Praze vystavoval se svojí německou firmou v paláci U Hybernů. S novým vztahem pak přišel dočasný konec kariéry. Podle slov jejího druhého manžela byla Marie unavená z věčného kolotoče showbyznysu. Žili spolu nejprve v Německu a poté, kdy po změně režimu Georg začal podnikat v Praze, přestěhovali se zpátky do Česka. Ani toto manželství ale dlouho nevydrželo. Žádost o rozvod podala Marie, ale jednalo se o společné rozhodnutí. Skutečné důvody si dvojice ponechala pro sebe.

Georg Burgerstein

Nejradši jsou spolu sami!

S posledním osudovým mužem jejího života seznámila Marii textařka Jiřina Fikejzová (91). Jednalo se o dlouholetého ctitele zpěvačky Milana Říhu (60). Obdivoval jí už od mládí, ale tehdy by si asi těžko někdy pomyslel, že se jednou stane jejím třetím manželem. Nejprve to na nějaký vztah moc nevypadalo, i kvůli tomu, že Milan byl o dost mladší. Postupně ale Marie pochopila, že v něm může najít takového muže, po jakém vždy toužila – někoho, s kým projde podzimem svého života. Počáteční obavy a nejistotu vystřídalo poznání, že Milan je skutečně tím pravým. „Jsme si velmi blízcí, spojuje nás láska, vzájemný respekt a také to, že jsme oba rodinné typy,“ popisovala jejich vztah zpěvačka. „Nemusíme chodit do společnosti, rádi trávíme čas doma.“ Marie dokázala následným krokem i to, že na svatbu není v životě nikdy pozdě. Obřad se jí podařilo dokonale utajit a to, že je znovu vdaná, oznámila až dva měsíce poté na svých oficiálních stránkách. „Udělali jsme radost nejen sobě a rodině, ale i svým fanouškům, kteří mi psali mnoho krásných přání,“ konstatovala.

S písničkou Lásko se prosadila až na druhý pokus!

Písnička která Marii Rottrové kdysi hodně pomohla v začátcích kariéry, se jmenovala Lásko, a napsal ji Jaroslav Wykrent (75). Ten jí původně napsal pro sebe a brnkal si jí na vystoupeních v šatně. Marii se líbila. „Tak dlouho jsem ho přemlouvala, až mi ji nakonec dal,“ konstatovala. Nazpívala ji tedy sama, ale možná vás překvapí, že na první pokus ta dodnes slavná píseň nijak nezaujala. Marie se k ní ale po třech letech vrátila s nově udělaným aranžmá – a najednou byl na světě obrovský hit.

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hexhamský vlk: nadpřirozené monstrum, nebo pouhá legenda?
enigmaplus.cz

Hexhamský vlk: nadpřirozené...

Hexhamshire je klidná oblast Anglie plná...
Existenci slavného impéria uzavřel přestárlý povstalec
epochaplus.cz

Existenci slavného impéria...

Prosperitu vystřídají zmatky, slavné impérium už má nejlepší...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Pro DNA do knihovny
epochaplus.cz

Pro DNA do knihovny

Jak zrychlit a zpřesnit stanovení diagnózy u...
Velkého bohéma Bolka Polívku zkrotila až jeho poslední partnerka!
nasehvezdy.cz

Velkého bohéma Bolka Polívku...

Na každého jednou dojde, a stalo se...
5 tipů, jak přečkáte zimu ve zdraví
nasehvezdy.cz

5 tipů, jak přečkáte zimu ve...

I když nepatříte mezi milovníky sněhu a lyžování...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Kravařsko historické i přírodní
epochanacestach.cz

Kravařsko historické i...

S životem Palackého...
0 shares