Ušetřete energii i čas díky chytrým technologiím!

Chytrá domácnost už není jen výstřelkem „nerdů“ – stále více rodin spoléhá na moderní technologie! Díky nim lze zabezpečit dům, propojit různé přístroje, jednoduše ovládat jednotlivé prvky domácnosti nebo si navolit vlastní „scénáře“ pro každodenní situace. Mobilní aplikace pak zajišťují kontrolu nad stíněním, kvalitou vzduchu i růstem rostlin…

Dříve sci-fi, dnes realita! Trendem se stávají chytré domácnosti, které dokážou zjednodušit svým obyvatelům život a ušetřit jejich čas a ve výsledku i peníze. Můžete automatizovat topení, klimatizaci, přístroje na úklid, multimédia v podobě přehrávání hudby či filmů, osvětlení, zabezpečení, ale i stínicí techniku. „V dnešní době není problém ovládat naše produkty prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti. Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídící jednotce a může si navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínících prvků nebo světové strany,“ říká Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA, která se zabývá stínící technikou.

Hlavně bezpečně…

Už nemusíte po kapsách nosit klíče kvůli odemčení dveří a děsit se, že je ztratíte! Koncept chytré domácnosti zajišťuje nejen pohodlí, ale především zvyšuje bezpečnost. Díky kameře a ovládání domovních dveří lze na dálku přes aplikaci určit, kdy a koho chcete vpustit do domu, případně zjistit podezřelý pohyb nevítaných návštěvníků. Když vyteče pračka či myčka, vypne se automaticky přívod vody – a přitom ještě pro výstrahu začne svítit červeně světlo. Také stínící technika se díky čidlům chová inteligentně –pokud například začne foukat silný vítr, automaticky se sklopí venkovní žaluzie. „U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí,“ vysvětluje Jan Žižlavský.

Šetří energii i peníze

Chytrá domácnost sice vyžaduje počáteční investice, ale ty se do jisté míry vrátí díky ušetření času, energie – a potažmo tedy nákladů. Například prostřednictvím pohybových čidel lze automatizovat osvětlení tak, aby se zbytečně nesvítilo v místnostech, kde nikdo není, anebo dle časového úseku nastavit typ svícení. Možné je také udržování konstantní teploty nastavením kotle či ventilátoru – a to opět v takové době, aby to korespondovalo s pobytem obyvatel domu. Při úspoře energie hraje velmi důležitou roli stínění. Zejména venkovní žaluzie a rolety mají významný termoregulační efekt – v zimním období zabraňují úniku tepla a v létě zase snižují prostup slunečních paprsků až o 90 % a tím omezují teplotu v interiéru. Automatizované systémy řízení budov, jejich propojení s řídicími systémy žaluzií, energetická nezávislost těchto systémů a snížení prostupu tepla tak umožňují dosažení vyššího komfortu při celkově nižších nákladech.

Nastavte si scénáře podle svého gusta!

Pokud patříte mezi náročnější uživatele, kteří hledají sofistikovaná řešení a mají možnost investovat vyšší finanční obnos, můžete využít komplexní a centralizovanou chytrou domácnost a nechat si přednastavit nejrůznější scény, při nichž spolu jednotlivé aktivní prvky komunikují – kupříkladu stačí stisknutím jednoho spínače nebo prostřednictvím aplikace aktivovat režim „romantický večer“. Tím se automaticky nastaví intimní osvětlení, pustí hudba, stáhnou se rolety… Takto lze nastavit řadu dalších scénářů dle individuálních požadavků: na ranní probouzení, večerní usínání, příchod domů…

Pomocníci, kteří vám usnadní život…

Spoustu času a úsilí vám pomohou ušetřit i různé přístroje a technologické „vychytávky“, které pomáhají s péčí o domácnost. Díky nim si ulehčíte každodenní práci a zároveň zvýšíte její efektivitu – a v konečném důsledku vytvoříte zdravější prostředí.

Domácnost bez prachu a nečistot

Nejen alergici a ti, kdo mají doma chlupaté domácí mazlíčky, ocení, když podlaha v domě zůstane beze smítka. Aby byl úklid podlahy co nejrychlejší a nejefektivnější, je důležité zvolit vysavač s výkonným motorem, který zajišťuje vysoký sací výkon – pak je vysávání hračka. Inteligentní vysávání nabízí například vysavač Dyson V11 Absolute Extra Pro, který sám rozpozná povrch a automaticky mění otáčky motoru při přechodech mezi koberci a tvrdými podlahami. Díky bezkabelové technologii a řadě nástavců navíc usnadňuje vysávání kdekoliv v domácnosti – vyčistíte nejen podlahy, ale zbavíte se i prachu na nábytku, žaluziích, gauči nebo drobků z linky…

Nanotechnologie zjednoduší úklid

Nanotechnologie jsou oborem, který se dynamicky rozvíjí a pomáhá v různých oblastech. Může být užitečným pomocníkem i pro domácnost, jelikož díky ošetření nanokosmetikou lze na různých povrchách vytvořit neviditelnou ochrannou vrstvu, která pronikne do mikrotrhlin či nerovností a vyhladí jej. Díky tomu se odpuzuje prach, voda, mastnota a jiné částice. Pro odlišné materiály se využívají různé produkty – na dřevo, textil, sklo, kůži, keramiku atd. Lze tedy ošetřit jak lakovaný nábytek, tak i sedací soupravy, nerezovou lednici či skleněný sprchový kout. Budou se pak méně špinit a hospodyňkám ušetří čas strávený úklidem. Zavádění nanotechnologií je novým trendem i v oblasti stínicí techniky. „Je možné kupříkladu aplikovat speciální samočisticí nátěry na povrch lamel venkovních žaluzií, což významně sníží finanční a časovou náročnost údržby stínicích prvků,“ říká Jan Žižlavský.

Kontrola vzduchu i na dálku

Moderní přístroje dokážou samy zajistit také ideální ovzduší v domácnosti, aby byla v útrobách domu zachována přednastavená teplota a čistý vzduch. Například Dyson Pure Hot+Cool automaticky detekuje vzduchem přenášené částice a plyny a poté je v reálném čase diagnostikuje a hlásí. Monitoruje tím kvalitu vzduchu a podle potřeby přizpůsobí jeho proudění. Poté odešle informace do aplikace Dyson Link. Můžete tedy sledovat kvalitu vnitřního ovzduší, ať už jste doma nebo venku. Dokáže zachytit 99,95 % ultrajemných částic, jako jsou alergeny a nečistoty, včetně plynů. V zimě díky termostatu prostor zahřeje a v létě zase pomocí výkonného ventilátoru osvěží.

Díky chytré zahrádce snadno vypěstujete zdravé microgreens

Mikrobylinky neboli microgreens jsou neodmyslitelnou součástí zdravé kuchyně, jelikož obsahují až devětkrát víc vitaminů a minerálů než dospělé rostliny. Díky moderním technologiím si je můžete vypěstovat sami doma i bez zahrádky či balkónu – a navíc máte jistotu, že neosahují žádná hnojiva, pesticidy, mikroplasty ani jiné škodliviny. Veškerou práci za vás přitom udělá chytrá zahrádka Mini od české společnosti LeafLearn. Semínka bio microgreens jsou bezpečně uschovaná v kapslích. Stačí jen odtrhnout část víčka, zalít vodou, uzavřít a vložit do chytré zahrádky Mini. Je vybavena růstovými světly s ideálním spektrem, které svítí přesně tak, jak rostlinky potřebují. Navíc sofistikovaná umělá inteligence sama dohlédne na jejich kondici. Prostřednictvím speciální kamerky v reálném čase monitoruje růst microgreens, sdělí vám, pokud by bylo cokoliv špatně a upozorní vás, kdy je nejlepší čas mikrobylinky sklízet. Na vše můžete odkudkoliv dohlížet ve svém smartphonu díky mobilní aplikaci LeafLearn.

Když se okna čistí samy…

Skla oken už nemusíte ručně umývat a leštit – tuto práci lze přenechat robotickým čističům, které se stávají oblíbenými pomocníky v domácnosti. Pořizují si je zejména ti, kteří mají v domech velké skleněné plochy a robot jim tak ušetří spoustu času a úsilí. Přístroj se ve vertikální poloze udrží díky podtlaku – ke sklu se „přicucne“. Levnější modely jsou připojeny do elektrické sítě, ty dražší fungují i bezdrátově. Dají se ovládat dálkovým ovladačem a některé dokonce prostřednictvím chytrého telefonu. Čistí nejen okna, ale i sprchové kouty či zrcadla.

Inteligentní lednice ušetří čas

Moderní chytré lednice dnes dokážou divy – poslouchají vaše hlasové příkazy, umí vám z ingrediencí sestavit recept, útroby můžete překontrolovat na dálku díky smartphonu, poradí vám, jaké potraviny prochází a co je potřeba dokoupit, pustí na LCD displeji televizi či hudbu a mohou se stát hubem pro ovládání dalších prvků chytré domácnosti (např. osvětlení, klimatizace, zámek atd.)

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Růžová: Vetřelec mezi barvami?
epochaplus.cz

Růžová: Vetřelec mezi barvami?

Žádná jiná barva v sobě nenese tolik rozporů a...
Záhada „bezdechých“
enigmaplus.cz

Záhada „bezdechých“

Pro laika neuvěřitelné výkony, kterých dosahují vyznavači...
Proč hvězda Betelgeuse potemněla? Astronomové už vědí…
21stoleti.cz

Proč hvězda Betelgeuse...

Když na konci roku 2019 a na začátku roku 2020...
Léto v Brně: Tipy na autentické prohlídky
epochanacestach.cz

Léto v Brně: Tipy na...

Tuzemská dovolená bude...
Nejpodivnější alergie na světě: Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?
epochaplus.cz

Nejpodivnější alergie na světě:...

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy...
Francouzský medový koláč
tisicereceptu.cz

Francouzský medový koláč

Suroviny na těsto 200 g hladké...
Mají už jeden druhého plné zuby?
nasehvezdy.cz

Mají už jeden druhého plné...

Dlouho to vypadalo, že čím...
Láska na dlouhou trať
skutecnepribehy.cz

Láska na dlouhou trať

Oliver mě fascinoval už od...
Krále na útěku udal průkopník parašutismu
epochalnisvet.cz

Krále na útěku udal...

Poštmistr Drouet sleduje dění na ulici a...
Prague Caviar Week za dveřmi
iluxus.cz

Prague Caviar Week za dveřmi

Pravý kaviár bývá označován za černé...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
0 shares