Sinéad O’Connor – Miluje drogy a skandály

Kontroverzní Sinéad Marie Bernadette O‘Connor se narodila jako prostřední z pěti dětí, vyrostla poblíž irského Dublinu. Odedávna prohlašovala, že ona a její dva starší bratři byli často vystavováni týrání ze strany matky. Rodinné poměry nebyly zcela jistě idylické, vztah rodičů se záhy rozpadl a ti si děti rozdělili, tři nejstarší, tedy i budoucí zpěvačka, bydlely s matkou, zbývající s otcem. Sinéad si přála dostat se od matky k otci a jeho nové ženě, za což bojovala natolik, že se jí to v roce 1979 skutečně podařilo. Jenomže už v patnácti letech byla velmi problémová, ve škole se ukazovala zřídkakdy, kradla v obchodech. Vše vyvrcholilo matčinou smrtí při autonehodě roku 1985. I když s matkou neměla zrovna pěkný vztah, přesto jí tragédie hluboce otřásla. Tou dobou se přestěhovala do Londýna s cílem dobýt ho. Stala se celkem známou klubovou zpěvačkou, navázala spolupráci s manažerem skupiny U2, a když nahrávala svůj první profesionálně pořízený song Heroine, doprovázel ji kytarista zmíněné skupiny. Její první album Lion and the Cobra bylo nominováno na Grammy a otevřelo Sinéad bránu do světa. Jednalo se o úspěch jako hrom, nicméně výbušná zpěvačka si hvězdnou kariéru komplikovala svou složitou povahou.

Jako sopka, jako tornádo

Nabídky se jen hrnuly, Irka zářila v televizi v prestižních pořadech, doslova díru do světa udělala díky písničce Nothing Compares 2U. Tehdy jí svět ležel u nohou. Rok 1991 jí přinesl vytouženou cenu Grammy. Byla na vrcholu. Nové tisíciletí však jako by ji zaskočilo. Sláva upadala, úspěch ustupoval, v roce 2003 jí navíc lékaři diagnostikovali bipolární poruchu. Jak se později ukázalo, poprvé se o sebevraždu pokusila už v roce 1999. Odpověď na otázku, proč to udělala, by bylo nejspíš potřeba hledat v jejím svízelném a neradostném dětství. Majitelka slavného a tak líbezného hlasu se chová jako sopka, jako tornádo, bláznivě a nevyzpytatelně. Čtyřikrát se vdala, porodila čtyři děti, tři syny a dceru, čtyřem různým mužům, s nimiž už dávno nežije. „Nepatřím žádnému chlapovi,“ vykřikovala odnepaměti. Po třech zpackaných manželstvích však jako by vše nasvědčovalo tomu, že svobodomyslná Irka konečně našla toho pravého.

Jen šestnáct dní

Nebylo tomu tak. Zatímco předcházející zpěvaččino manželství trvalo sedm měsíců, to zatím úplně poslední neuvěřitelných šestnáct dní. Stalo se to v zimě roku 2011. Po skončení kratičkého legitimního partnerství se irská lvice na internetu svěřila fanouškům, že manželovi zlí jazykové neustále radili, aby ji rychle opustil. „Ti lidé se neobtěžovali mě poznat, ačkoliv k tomu měli mnoho příležitostí. Obrázek o mně si udělali jen z informací, které se dočetli v médiích,“ stěžovala si Sinéad. Přiznala však, že hned o svatební noci sháněla drogy, po kterých jí bylo velice špatně, což se novomanželi nějak nelíbilo. Podle Sinéad byl nešťastný, proto svazek raději ukončila. A ještě s lítostí prohlásila: „Je to úžasný muž. Moc ho miluji a omlouvám se, že nejsem víc normální.“ Dodala, že manželství sice trvalo šestnáct dní, ale de facto spolu žili jen sedm dní. Déle už to nebohý ženich prostě nevydržel a utekl.

Bílí jsou nechutní

Ale to všechno je jen slabý odvar oproti tomu, co zpěvačka tropí v posledních letech. Přiznala stále sílící deprese a velice časté myšlenky na dobrovolný odchod ze světa. Svěřila se fanouškům s hrůzami bipolární poruchy. Mluvila o tom, že kvůli nemoci zažívá střídavě euforické stavy i chvíle plné melancholie, úzkosti a strachu. Její evidentní nespokojenost se životem vyústila loni v další z mnoha podivínství: umělkyně konvertovala k islámu, pochopitelně, jak je jejím zvykem, ve velkém stylu. Přijala jméno Šuhadá a zdůraznila, jak je ráda, že už nenáleží k „bílé části světa“. U Irky odmala vedené ke katolické víře je to skutečně s podivem. „Opravdu už nikdy nechci trávit čas s bílými lidmi (jestliže se takhle nazývají nemuslimové). Ani na chvíli, ani z žádného důvodu. Jsou nechutní,“ prohlásila. Zpěvačka za svůj život prošla několika protialkoholními léčebnami a psychiatrickými ústavy, a přesto se světu zdá, že v tom už zase lítá – jinak si její poněkud svérázné názory nelze vysvětlit.

.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Země zrychluje tempo své rotace
21stoleti.cz

Země zrychluje tempo své...

Rok 2020 byl ve znamení nejen pandemie, ale i...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Záhada signálu Wow! vyřešena? Amatérský astronom možná našel jeho zdroj
enigmaplus.cz

Záhada signálu Wow! vyřešena?...

Signál, který vědce stejně vzrušoval jako mátl,...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Český, polský a uherský král zapili spojenectví 9800 litry vína
epochaplus.cz

Český, polský a uherský král...

Na kopci nad řekou Dunaj se tyčí masivní zdi starého hradu. Kočár, kterým...
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je? 
epochaplus.cz

Světové metropole na...

Svět se mění a s ním i tvář...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
0 shares