Sám si zvolil konečné řešení

Tmu před domem na rozhraní pražských Vinohrad a Žižkova prořezávalo modré světlo majáčků. Za chvíli už všichni věděli, že tady před chvílí spáchal sebevraždu skvělý herec a bývalý ministr Martin Štěpánek.

Syn legendy českého herectví Zdeňka Štěpánka a bratr herců Jany a Petra Štěpánkových neměl nikdy osudové cestičky umetené do hladka. Odjakživa na nich sem tam zakopl o pořádný šutr.

Brzy se dostal do Národního

Zpočátku to vypadalo, že bude pokračovat ve šlépějích svého táty, uznávaného hereckého mistra. Už jeho filmový debut stál za to. Minimálně proto, že pod snímkem Obžalovaný byla podepsaná známá režisérská dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. V roce 1968 dokonce vstoupil na prkna nejcennější. Nastoupil do Národního divadla.

S Lenkou Kořínkovou v bakalářském příběhu Pytel z roku 1972

Podepiš, nebo běž!

Ve Zlaté kapličce však dlouho nepobyl. Vedení byl zakrátko vinou své rebelské povahy na obtíž. Po pěti letech se od Vltavy stěhoval do centra. Stal se jednou z hvězd Činoherního klubu. A odtud dostal lano do Divadla na Vinohradech. Zůstal tam až do chvíle, kdy před něj položili přihlášku do strany. Buď podepíšeš, nebo si vyklízej skříňku.

Ve Vídni dostal hned nabídku

Martin Štěpánek si vybral druhou možnost. A svůj odchod vzal doslova z gruntu. V roce 1981 emigroval do Rakouska. Příležitost dostal rovnou v bývalé metropoli monarchie. To když zakrátko po svém útěku dostal nabídku z proslulého Theater der Komödianten.

Hlas, který jste znali ze Svobodné Evropy

Po šesti letech se rozhodl změnit vzduch. V bavorském Mnichově si k hereckému řemeslu přibral ještě práci za rozhlasovým mikrofonem. Jeho hluboký hlas vás očaroval hned poté, co jste si naladili režimem zakazovanou a rušenou Svobodnou Evropu.

Ministra napadla rakovina

Když padly zdi, skoro se zdálo, že se mu zpět do vlasti nechce. Z Mnichova se do Prahy vrátil definitivně až v roce 2002. O čtyři roky později přijal nabídku stát se ministrem kultury. Ale téměř současně jeho tělo zachvátila těžká nemoc. Rakovina.

V seriálu Tajemství proutěného košíku hrál lesního dělníka Ondru.

Pod límečkem měl silnou hráz obvazů

Odmalička se stavěl soupeřům tváří v tvář. Učinil tak i tentokrát. I když to znamenalo bolestivou operaci krku. Když tenkrát vystupoval před televizními kamerami, jen zasvěcení věděli, že pod límečkem se skrývá hráz z obvazů, která skrývá čerstvé jizvy po skalpelu. Bral to jako daň, že odmítl chodit na chemoterapie. Bylo mu po nich špatně.

Vždycky hájil eutanazii

Čas běžel a jeho zdravotní stav se nelepšil. Když ho začala úporně bolet záda, napadlo ho jediné. Že jeho páteř napadly metastázy. Věděl dobře, že je to konec. Když ve společnosti přišla řeč na eutanazii, byl jedním z těch, kteří ji hájili. Souhlasil i s těmi, kdo bolestem unikli tak, že si sáhli na život.

Vášnivý nimrod si k odchodu zvolil zbraň

Těžko říct, jak dlouho odchod ze života připravoval. Způsob totiž vybral naprosto cíleně. „Zbraň je vždy konečné řešení,“ říkával vášnivý nimrod a podle vlastních slov a přátel velmi dobrý střelec. Není divu, že to byla zbraň, kterou si zvolil jako pomyslnou jízdenku na onen svět.

.

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je? 
epochaplus.cz

Světové metropole na...

Svět se mění a s ním i tvář...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
21stoleti.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
Záhada signálu Wow! vyřešena? Amatérský astronom možná našel jeho zdroj
enigmaplus.cz

Záhada signálu Wow! vyřešena?...

Signál, který vědce stejně vzrušoval jako mátl,...
Český, polský a uherský král zapili spojenectví 9800 litry vína
epochaplus.cz

Český, polský a uherský král...

Na kopci nad řekou Dunaj se tyčí masivní zdi starého hradu. Kočár, kterým...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
0 shares