Po odchodu z kapely byl Karel Šíp v těžké situaci a neměl ani na nájem!

Moderátor Karel Šíp (73) patří už léta k nejoblíbenějším tvářím televizní obrazovky. I on si ale kdysi prožil chvíle, kdy vůbec nevěděl, co bude dál a v kapse měl jen pár korun!

Nebývá častým jevem, aby malý kluk sledoval v divadle operetní představení. A ne jen jedno, ale všechna, a většinu z nich dokonce mnohokrát. Karel Šíp (73) k tomu měl ovšem důvod a příležitost. „Táta byl operetní herec,“ prozradil. „Operetní klasiku znám dokonale. Sedával jsem v portále hned za hasičem, už mi tam automaticky dávali židli.“

S druhou ženou se stal podruhé i otcem.

Nechtěl dělat poskoka v televizi!

Nezůstalo ale jen u toho sledování. Režiséři si ho brzy všimli a malého Karla zapojili. „Časem jsem dostával i větší úkoly,“ vzpomínal. „V jednom operetním pásmu jsem dokonce měl druhou hlavní roli. Jmenovalo se to Vojín královny Madagaskaru. Josef Kobr (+78) tam hrál profesora a já jeho nezvedeného synka, který si stále hraje na indiány a tím působí potíže.“ V době dospívání se ale Karel už operetám vyhýbal. Začal studovat filmovou školu v Čimelicích a na tatínkovy premiéry přestal jezdit. Odmaturoval a svoji budoucnost viděl nejprve ve funkci asistenta režie v televizi a později i samostatného režiséra. Dopadlo to ale jinak: skončil jako asistent produkce, což byl, podle jeho slov, „poskok pro všechno“. Raději proto dal výpověď a zaměřil se na muziku. Začalo to tím, že hrál jako záskok na basu v jedné kavárenské kapele. To ho ale moc nebavilo, stejně jako další jeho mladé kolegy. Založili si proto vlastní skupinu a ta dostala název Faraon.

Bývalá žena Marcela a jejich společný syn.

Schelingera mu ukradli!

Karel Šíp stál u objevu legendárního zpěváka Jiřího Schelingera (+30). Nejprve ho slyšel zpívat v pražské kavárně Valdek. Jiří tam vystupoval s jinou skupinou. „Okamžitě mi bylo jasné, jaký je to mimořádný talent,“ vzpomínal oblíbený moderátor. Osud mu nahrál do karet: kapela, kde Schellinger vystupoval, odjížděla koncertovat do Finska, ale smlouvu podepsali ještě předtím, než tam Jiří přišel. Zpěvák byl tedy volný a Karel Šíp ho zlanařil k sobě. Odjeli pak na celé léto roku 1972 do Bulharska, kde získal Faraon angažmá jako barová kapela. „Byly to nádherné čtyři měsíce,“ ocenil tehdejší zkušenost Karel. „Tři hodiny denně jsme hráli na terasách a zbytek dne se povalovali u moře. Navíc nás za to platili v bonech, a to docela dobře.“ Právě u Černého moře pak skupina nazkoušela připravenou písničku Holubí dům a po návratu do Prahy jí Jiří Schelinger v pražském studiu nazpíval. „Právě tahle skladba se nám stala osudnou,“ postěžoval si Karel Šíp. „Jakmile totiž deska vyšla, František Ringo Čech (75) správně zavětřil nový talent a Schellingera nám ukradl.“ Stalo se to tak, že jednoho rána mu zazvonil telefon a Ringo Čech na druhé straně rázně prohlásil: „Dobrý den, pane Šípe, tady František Ringo Čech. Jenom vám chci oznámit, že ode dneška už Jiří Schelinger není zpěvákem vaší kapely, ale mojí! Na shledanou!“

Jiřina je jeho dávná kamarádka.

Rodičům musel lhát!

Kapela se pokusila najít nového zpěváka, ale to se nedařilo. Proto tuhle epizodu svého života Karel Šíp po nějaké době pověsil na hřebík. „Tak dlouho jsem za Schelingera hledal adekvátní náhradu, až jsem rezignoval – všechno jsem prodal a nikdy už v žádné hudební skupině nehrál,“ konstatoval. Velkou popularitu si pak získal ve dvojici se skladatelem Jaroslavem Uhlířem (73), s nímž uváděl televizní pořad Hitšaráda. Než se k tomu ale dostal, prošel si nesnadným obdobím. „Byl jsem bez práce, bez peněz, bydlel v garsonce na Vinohradech a neměl ani na činži,“ přiznal. „Rodičům jsem to raději neřekl, bydleli v Ostravě a určitě by chtěli, abych se tam vrátil, navíc by mi tam jistě začali shánět místo, což jsem pochopitelně nechtěl. Tak jsem rodičům lhal, že mám pořád kapelu, ale že máme teď jen málo kšeftů a tak podobně.“ Chvíli pak Karel dělal dramaturga v pražském Parku kultury a oddechu Julia Fučíka a následně i v Pražském podniku služeb mládeže. Poté, co tam dal výpověď, byl už vždy jen na volné noze.

Ringo mu odlákal zpěváka!

Vyměnil ji za mladší!

Svoji osudovou ženu, zpěvačku Marcelu Holanovou (67) poznal Karel Šíp právě díky své bývalé skupině Faraon. Ačkoliv z ní odešel, přesto na ni zpovzdálí alespoň nějak dohlížel a měl co říct i k výběru nové zpěvačky. Marcela byla jednou z adeptek. Ukázalo se, že tou nejlepší. Zatímco Marcela se do Karla zamilovala prý okamžitě a hned si řekla, že si ho vezme, z jeho strany přeskočila jiskra až po jednom náhodném setkání na ulici. Dvojice se zanedlouho vzala, i když Marcela měla do poslední chvíle pochybnosti. „V šest ráno jsem seděla u kadeřníka, dívala jsem se na sebe do zrcadla a říkala si, jestli nedělám nějakou hloupost,“ prozradila v jednom rozhovoru. Získala nejen manžela a otce svého syna, který se narodil až po delším snažení, ale také textaře svých slavných hitů. Většina těch písniček prý vycházela ze skutečných pocitů a byla o jejich vztahu. Ten ale nakonec rozbila Karlova nevěra. Našel si totiž tajnou milenku, o dost mladší asistentku z televize, Ivu Havránkovou (44). Dost pikantní bylo, že se s ní setkával v bytě, který koupil společně s Marcelou. Jakmile se jeho žena o vztahu dozvěděla, snažila se ještě bojovat o jeho záchranu. To se jí nepodařilo a rozvod, který byl poznamenaný válkou o peníze a o majetek, dlouhé roky plnil stránky bulvárních deníků.

Jiřina Bohdalová jim šla na svatbě za svědka.

Svatba na řecké pláži

Po boku své nové partnerky Karel jako by omládl. Stal se znovu otcem, i když to v předchozím manželství odmítal. Změnu postoje zdůvodňoval tím, že když si bere ženu o třicet let mladší, která je bezdětná, nemůže jí odepřít dítě jen kvůli svému věku a pohodlnosti. „Kdyby člověk stále takto uvažoval, nestalo by se v jeho životě nic. V takové chvíli vstupuje do hry chemie, která je nezávislá na rozumových pochodech,“ konstatoval. Ivu si Karel vzal a udělal to stylově, na řeckém ostrově Chalkidiki. Trochu cynické bylo, že si přitom nechal zahrát písničku Čau, lásko, kterou zpívala jeho předchozí žena Marcela Holanová. Za svědka šla Karlovi jeho kamarádka, herečka Jiřina Bohdalová (87), se kterou si zahrál v několika dnes už kultovních estrádních scénkách. Zdá se, že druhé manželství populárnímu moderátorovi vyjde. „Oceňuji, když z někoho vyzařuje pozitivní energie, protože s tou negativní jsem měl bohaté zkušenosti,“ odpověděl na otázku, čeho si na své druhé ženě nejvíc váží. „To bylo asi to, co mě zaujalo, jak byla usměvavá a dobře naladěná. Dočkal se od ní i různých překvapení, jako když slavil před lety šedesátku – Iva tehdy svolala své kamarádky baletky a společně mu zatančily kankán. Dnes, ve věku, v němž pánové bývají dědečky, vychovává Karel dospívajícího syna. Příznaky stáří ale na sobě pozoruje a nepopírá je. „Paměť už není stoprocentní, a pak – a to hlavně – na sobě pociťuji zvýšenou plačtivost,“ přiznal. Přejme mu, aby měl spíš důvody smát se, tak jako je on sám dopřává divákům pravidelně na obrazovce!

 

Co stálo za rozpadem oblíbené televizní dvojice?

Karlu Šípovi se vždy líbily komické dvojice a tak se mu společným účinkováním s Jaroslavem Uhlířem splnil jeden ze snů. Problém byl ale v tom, že kolega byl čistokrevným muzikantem a nikdy neměl ambice být autorem mluveného nebo psaného slova. „Dialogy pro Hitšarádu jsem psal já,“ líčil Karel. „Jarda se to jenom učil zpaměti. Docela to fungovalo, ale pak se vzepřel. Vysvětlil mi, že už má dost toho, jak ho vnímají jako komika. Nebavil ho život estrádního umělce, chtěl sedět doma u piana a skládat.“

Lákal jí k sobě do bytu, ale šlo jen o fotbal!

Při prvním náhodném setkání s Marcelou Holanovou na ulici pozval Karel zpěvačku na víno. U sklenky alkoholického nápoje jí začal zvát k sobě domů. Marcelu to dost překvapilo a myslela si, že Karel na to jde tedy pěkně zostra. Pravda ovšem byla někde úplně jinde. V ten den se zrovna hrálo fotbalové derby Sparty a Slavie. To si Karel rozhodně nechtěl nechat ujít. Asi jen on ví, kdo tehdy zápas vyhrál. V manželství, na jehož počátku tahle historka stála, ale prohráli oba.

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Starší muž mě přivedl k rozumu!
skutecnepribehy.cz

Starší muž mě přivedl...

Narodila jsem se jako...
Gratinované brambory
tisicereceptu.cz

Gratinované brambory

Jednoduchý recept na vynikající zapékané...
Ráj pro romantiky? Zanzibar!
epochanacestach.cz

Ráj pro romantiky? Zanzibar!

Také se v této...
Zapomene na Zounara a najde si osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Zapomene na Zounara a najde...

Už dlouho Martina Randová (49)...
V Malajsii budou klonovat
epochaplus.cz

V Malajsii budou klonovat

Celkový počet savců na Zemi je zhruba 6500,...
Novinky v IPL epilaci od Braunu, pro ženy i muže
iluxus.cz

Novinky v IPL epilaci od...

Už jste slyšeli kouzelné zaklínadlo letních...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Zaprodala se? Čím si vydělává na živobytí?
nasehvezdy.cz

Zaprodala se? Čím si vydělává...

Dvojnásobná maminka ANDREA...
České úspěchy v konžské divočině
epochaplus.cz

České úspěchy v konžské...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
24 000 let staré organismy nalezené zmrzlé na Sibiři se mohou stále rozmnožovat
21stoleti.cz

24 000 let staré organismy...

Říkají mu „evoluční skandál“....
Žádné „bolení hlavy“, ale závažné neurologické onemocnění
epochalnisvet.cz

Žádné „bolení hlavy“, ale...

Už tě zase bolí hlava? Ne, mám migrénu!...
Může Jupiterův měsíc Europa ukrývat život?
enigmaplus.cz

Může Jupiterův měsíc Europa...

Planetárního obra Jupitera obíhá 79 známých...
0 shares