Nejčastější sexuální poruchy žen

Podle dat odborníků trápí v současnosti nějaká sexuální dysfunkce kolem 40 % žen a 30 % mužů. Přestože mají sexuální poruchy výrazné negativní dopady na partnerský vztah, obzvláště ženy se snaží své problémy skrývat.

Jaké jsou tedy ty nejčastější ženské sexuální poruchy, co bývá jejich příčinou a jak s nimi lze bojovat?

Poruchy orgasmu Poruchy orgasmu jsou dle odborníků nejčastější sexuální poruchou žen. Na druhou stranu je ale někteří právě vzhledem k rozsáhlému výskytu za dysfunkci ani nepovažují. Podle významného sexuologa docenta Zvěřiny skoro každá desátá žena orgasmus nezažije ani jednou v životě, třetina žen pak vyvrcholení dosahuje jen za velmi specifických podmínek.

Ženský orgasmus je citlivější než ten mužský a je ovlivňován celou řadou vnějších i vnitřních faktorů od stresu a partnerských neshod přes nedostatečnou poševní lubrikaci až po nemoci jako cukrovka, poruchy štítné žlázy, nemoci ledvin nebo rakovina děložního čípku.

Tato a další onemocnění totiž často snižují prokrvení erotogenních zón, čím je znecitlivují, snižují množství ženských hormonů nebo způsobují svalové křeče a bolesti.

„Ve velkém množství případů však za neschopností užít si orgasmus stojí psychické problémy jako stres či špatně fungující partnerský vztah, ale i takové faktory jako nedostatečná komunikace mezi partnery, kdy žena není schopna partnera navést k tomu, co ji dělá dobře a co k vyvrcholení potřebuje.

Pokud jsou příčiny spíše fyziologické, ale není prokázána nemoc, uplatňují se v léčbě poruch orgasmu zejména cviky svalů pánevního dna a autoerotika. I dobré poznání vlastního těla je totiž pro ženu s ohledem na vyvrcholení mimořádně přínosné,“ komentuje Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Nízká sexuální apetence

Méně formálně se tato porucha často označuje jako nízké libido a podle starší studie z roku 2008 se může týkat až téměř 27 % premenopauzálních žen a zhruba 52 % žen v menopauze. Nízká sexuální touha se obvykle projeví až s postupem sexuálního života ženy a opět má velmi často duševní příčiny či je spojena s nespokojeností ve vztahu a dalšími partnerskými problémy.

Svou roli hraje i únava, životní styl, užívání některých léků a samozřejmě i výskyt jiných sexuálních poruch.

Pokud například žena zažívá při sexu bolest nebo není schopna dosáhnout vyvrcholení a uspokojení, její zájem o sex se logicky sníží.

Příčinou mohou být také změny ve vylučování ženských pohlavních hormonů, právě proto je častější u žen v přechodu a po něm. Pokles libida mohou způsobit i problémy se žlázami s vnitřní sekrecí, typicky snížená činnost štítné žlázy či potíže s nadledvinkami, ale i celá řada onemocnění.

Ta sice nemusejí nutně mít přímý vliv, ale kvůli bolesti, únavě nebo dalšímu diskomfortu vedou ke ztrátě zájmu o sex.

Úroveň sexuální touhy obvykle během života ženy fluktuuje, a proto někdy může dojít ke spontánnímu zlepšení. Pokud tento stav ženu dlouhodobě trápí a stresuje, je potřeba v prvé řadě odhalit příčinu, ideálně s pomocí sexuologa, terapeuta či lékaře.

Vaginismus Jednou z velmi fyzicky nepříjemných ženských sexuálních poruch je vaginismus, který se projevuje silnými a neovladatelnými křečovitými stahy svalstva poševního vchodu. Kvůli těmto stahům je pro ženu téměř nemožné zažít penetraci, a pokud k ní dojde, je kvůli staženým svalům velice bolestivá.

Bolest přitom ženám s vaginismem může přinášet třeba i jen zavádění tamponu či gynekologická prohlídka.

Dle dat Amerického kolegia gynekologů a porodníků (ACOG) prožije nějaký druh bolesti při sexu během svého života až 75 % žen. Přímo vaginismus pak dle odborníků může trápit 5 až 17 % žen.

Příčina vaginismu bohužel dodnes není zcela jasná a může jít i o několik různých faktorů, psychických i fyzických. Projevuje se například u žen trpících značnou úzkostí či u těch, které prodělaly nějaké trauma, typicky znásilnění. Z fyzických příčin lze uvést kupříkladu dlouhodobou kvasinkovou infekci.

Léčba vaginismu se v drtivé většině případů neobejde bez pomoci odborníka. „Mohou-li být příčiny psychologické, měla by žena v prvé řadě navštívit psychologa. Až je psychicky připravena, může se po poradě s odborníkem pustit do domácích cvičení s cílem uvolnit a rozšířit poševní vchod. Nácvik penetrace se obvykle prvně provádí prsty, následně je možné použít menší vibrátor.

Dobrou zprávou je, že tato léčba bývá často úspěšná,“ uzavírá Adam Durčák.

FOTO: PX FUEL

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Léto v Brně: Tipy na autentické prohlídky
epochanacestach.cz

Léto v Brně: Tipy na...

Tuzemská dovolená bude...
Kdo vyrábí „Neptunovy koule“?
enigmaplus.cz

Kdo vyrábí „Neptunovy koule“?

Turisty často u Středozemního moře překvapí velké...
Francouzský medový koláč
tisicereceptu.cz

Francouzský medový koláč

Suroviny na těsto 200 g hladké...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Migrénu lidé tají, v práci ji neberou vážně
21stoleti.cz

Migrénu lidé tají, v práci ji...

Nechápavé a často výsměšné reakce zaměstnavatelů a...
Láska na dlouhou trať
skutecnepribehy.cz

Láska na dlouhou trať

Oliver mě fascinoval už od...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Mají už jeden druhého plné zuby?
nasehvezdy.cz

Mají už jeden druhého plné...

Dlouho to vypadalo, že čím...
Nejpodivnější alergie na světě: Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?
epochaplus.cz

Nejpodivnější alergie na světě:...

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy...
Krále na útěku udal průkopník parašutismu
epochalnisvet.cz

Krále na útěku udal...

Poštmistr Drouet sleduje dění na ulici a...
Prague Caviar Week za dveřmi
iluxus.cz

Prague Caviar Week za dveřmi

Pravý kaviár bývá označován za černé...
Růžová: Vetřelec mezi barvami?
epochaplus.cz

Růžová: Vetřelec mezi barvami?

Žádná jiná barva v sobě nenese tolik rozporů a...
0 shares