Maminkou jenom před kamerou

Během 40 let natočila Míla Myslíková 150 filmů, seriálů a inscenací. V šedesáti s herectvím sekla, stala se spisovatelkou a zmizela z očí veřejnosti. Navždycky.

V jejím rodném listě byste našli křestní jméno Bohumila, ale odnepaměti jí všichni říkali Miluško nebo Mílo. K herectví se dostala tak trochu z donucení. Na základce totiž krutě zápasila s matematikou. A ta na brněnské Janáčkově akademii múzických umění nehrála důležitou roli.

Kariéru jí odstartovala švadlenka

Před kameru se poprvé postavila ve svých 21 letech, když si zahrála švadlenku Květu ve filmu Nejlepší člověk. A byla to pro ni tak báječná zkušenost, že v dalších 40 letech vzala roli ve 150 filmech, slavných československých televizních inscenacích a seriálech.

Začátek kariéry Míly Myslíkové

Na své filmy se nikdy nedívala

„Natáčení jsem milovala. Dokonce jsem kvůli němu jednou utekla i z divadelní zkoušky,“ líčila svou životní posedlost. Je tak trochu zvláštní, že na sebe prozradila, že se na své filmy nikdy nedívala. A dokonce byste prý u ní v bytě nenašli televizi.

Nejčastější maminka skutečné mateřství nezažila

Sympaticky korpulentní Mílu si brzy oblíbili všichni režiséři. Také proto, že ji nedělalo problém vzít vedlejší roli. Postavy „z lidu“ jí navíc seděly. A právě rozložitá postava sváděla k tomu, aby se později stala nejčastější českou filmovou matkou. Ironií osudu bylo, že skutečné mateřství nikdy neprožila.

Z herečky přes noc spisovatelkou

V okamžiku, kdy vstoupila mezi šedesátníky, pověsila herectví na hřebík. Řekla, že je nejvyšší čas, aby si splnila svůj životní sen. Odjakživa toužila po tom stát se spisovatelkou. A šlo jí to pěkně od ruky. V dalších letech stačila vydat dvě desítky knížek.

Paní Matylda, obávaná manželka hlavního vodníka Wassermanna z komedie Jak utopit doktora Mráčka

Když nemohla usnout, zpívala si písničky

V některých využila toho, jak zápasí se svou nespavostí. „Když jsem nemohla usnout, prozpěvovala jsem si staré české lidové písničky. A zjistila jsem, že jich znám víc, než padesát.“ Když se pak ráno probudila, začala ke každé z písní vymýšlet příběh. A ty potom takzvaně hodila na papír.

Kamarádi skřítkové

Většina knih byla ale věnována nejmenším čtenářům. Byly plné putování po říše fantazie a pohádek. „Mám ráda skřítky a jiné pohádkové bytosti. V mých příbězích jich je plno,“ naznačovala úspěšná spisovatelka, kdo na děti ze stránek jejích knih vybafne.

Zamilovala se do Finska

A ještě jedno obrovské dětské přání si začala plnit. Odjakživa toužila po cestování po celém světě. Její nejmilejší destinací se stalo severské Finsko. A po ruce měla i vysvětlení. Prý je to země, ve které by se příště chtěla narodit. „Lidi tam věří ve skřítky a další pohádkové bytosti. Cítím se tam jako doma.“

Putování s panem Nebeským

Ačkoliv sama o sobě říkala, že je založením samotářka, v posledních letech měla při cestování doprovod. Muže, kterému říkala pan Nebeský. Na poslední plánovaný výlet do Belgie, kde chtěla Míla navštívit svou kamarádku, už nedošlo. Herečka, která se ztratila svým divákům z očí, odešla tři dny před svými 72. narozeninami.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhada signálu Wow! vyřešena? Amatérský astronom možná našel jeho zdroj
enigmaplus.cz

Záhada signálu Wow! vyřešena?...

Signál, který vědce stejně vzrušoval jako mátl,...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Český, polský a uherský král zapili spojenectví 9800 litry vína
epochaplus.cz

Český, polský a uherský král...

Na kopci nad řekou Dunaj se tyčí masivní zdi starého hradu. Kočár, kterým...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Země zrychluje tempo své rotace
21stoleti.cz

Země zrychluje tempo své...

Rok 2020 byl ve znamení nejen pandemie, ale i...
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je? 
epochaplus.cz

Světové metropole na...

Svět se mění a s ním i tvář...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
0 shares