Domů     Jako v řecké taverně
Jako v řecké taverně
12.5.2025

Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma?

Citronová polévka

(4 porce)

1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2 vejce, 1 citron, sůl, pepř, pár snítek kopru, kávový šálek rýže

1) Kuře omyjte, očistěte, ale neporcujte. Vložte je do hrnce a zalijte vodou tak, aby bylo ponořené. Přidejte neoloupanou cibuli (kvůli barvě), čerstvé bylinky včetně bobkového listu, kousek citronové kůry a kuličky pepře. Osolte.

2) Na plotně přiveďte kuře do varu a děrovanou naběračkou sbírejte pěnu, která se utvořila na povrchu. Vařte zvolna asi 2 hodiny.

3) Uvařené kuře vyndejte na mísu a oberte maso z kostí a odstraňte všechnu kůži. Maso pokrájejte na kousky a dejte stranou.

4) Do vývaru zavařte propláchnutou rýži. Když změkne, přidejte kuřecí maso, prohřejte a odstavte.

5) V misce rozšlehejte 2 celá vejce a přidejte k nim vymačkanou šťávu z citronu a jednu naběračku prochladlého vývaru. Obsah misky opatrně přilijte do hrnce s kuřetem a pomalu zamíchejte.

Na talířích polévku ozdobte plátkem citronu, trochou zelené petrželky a snítkami kopru.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 1

Díky citronu vás polévka, která se jmenuje avgolemono, báječně osvěží, ale zároveň zasytí. V Řecku se podává při slavnostních příležitostech, ale v různých obměnách ji znají i v jiných zemích, třeba na Balkáně, v Turecku nebo v Izraeli.

Rajčatové placičky

(4 porce)

700 g menších masitějších rajčat, 75 g rozmačkaného sýra feta, 1 velká najemno nastrouhaná červená cibule, 1 lžíce jemně nasekané petrželky, 1 lžíce nasekané čerstvé máty, 1 lžička sušeného oregana, 70 g hladké mouky, 1 lžička prášku do pečiva, sůl, čerstvě mletý černý pepř, olej na smažení

1) Začněte přípravou rajčat. Rozkrojte je napůl, vymačkejte semínka a zbylou dužinu nakrájejte nadrobno.

2) Rajčata a cibuli dejte do mísy a promíchejte vidličkou. Přidejte bylinky a fetu a znovu dobře promíchejte. V samostatné misce smíchejte mouku s práškem do pečiva, trochou soli a pepře.

3) Přidejte suchou směs do rajčatové směsi a míchejte, dokud se nespojí. Mělo by vzniknout hustější těstíčko – v případě potřeby přidejte ještě trochu mouky.

4) Směs dejte nejméně na 30 minut do lednice, ještě lépe na hodinu.

5) Do pánve nalijte dostatek olivového oleje a rozpalte ho. Pak ztlumte na střední stupeň. Lžící nalévejte těsto a tvarujte placičky. Povrch pánve by měl být celý vyplněn. Smažte asi 2–3 minuty z každé strany, dokud nebudou pěkně zabarvené. Pak je položte na papírovou utěrku, která odsaje přebytečný tuk.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 1

Placičky si vychutnáte s jakýmkoliv dipem, nejlépe různě ochuceným jogurtovým. Při výběru rajčat myslete na to, že čím méně tekutiny obsahují, tím méně mouky budete muset použít. Můžete je ale také před krájením nechat mírně osolené okapat na cedníku.

Souvlaki

(4 porce)

500 g jehněčího masa(může být i vepřové)

Marináda: 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce červeného vinného octa, 2 stroužky česneku, 2 lžičky oregana, 1 lžička tymiánu, sůl, pepř

Tzatziki: 1 salátová okurka, 1 velký řecký jogurt, 1 stroužek česneku, 2 lžičky olivového oleje, 2 lžičky citronové šťávy, 1 lžíce čerstvého kopru, ½ lžičky soli, pepř

1) V míse smíchejte všechny ingredience na marinádu.

2) Maso nakrájejte nejprve na plátky, a poté na zhruba stejné obdélníkové kusy. Nakrájené maso vložte do mísy a nechte marinovat minimálně 6 hodin.

3) Pak maso napíchejte na špejle nebo na kovové jehly na špízy. Rozpalte pánev, na které špízy dozlatova opečte.

4) Poté je přendejte na plech a dejte do trouby předehřáté na 180 °C asi na 10 minut, aby se maso dobře propeklo.

5) Mezitím připravte tzatziki. Okurku umyjte, ale neloupejte, nastrouhejte ji na hrubém struhadle do misky, osolte, přendejte na cedník a nechte okapat. Tak se zbaví přebytečné vody.

6) Okapanou okurku vraťte do misky, přidejte jogurt, čerstvý nasekaný kopr, citronovou šťávu, prolisovaný česnek, pepř a dle potřeb dosolte.

Doba přípravy 30 minut + marinování

Náročnost 1

Marinovaný masový špíz můžete samozřejmě i grilovat, nejlépe nad dřevěným uhlím. Ideální je, když můžete střídat libové kousky masa s prorostlejším. Ovšem výsledná chuť závisí hlavně na délce marinování.

Králík na rajčatech

(4 porce)

1 králík, 2 kg větších zralých rajčat (nebo poloviční množství rajčat v konzervě), 8 stroužků česneku, 5 středních bílých cibulí, olivový olej, ocet, citron, sůl, 4 kuličky celého černého pepře, 2 kuličky nového koření, 3 bobkové listy, 4 hřebíčky, mletý pepř, sůl

1) Králíka naporcujte, protáhněte česnekem a naložte přes noc do bílého vinného octa naředěného vodou (1 díl na 15 dílů vody) a přidejte několik koleček citronu. Maso několikrát obraťte.

2) Druhý den spařte rajčata, oloupejte je a nakrájejte na kousky. Pokud použijete konzervu, tento krok samozřejmě odpadá. Cibule oloupejte a nakrájejte na klínky.

3) Porce králíka vyjměte z marinády, nechte okapat a otřete papírovou utěrkou. Poté jednotlivé kousky osolte a opepřete.

4) Na pánvi na olivovém oleji porce je orestujte a přidejte celý černý pepř, nové koření, bobkový list a 2 hřebíčky. Koření se tak krásně rozvoní.

5) Opečené porce masa přendejte do pekáče. A ve výpeku na pánvi prohřejte rajčata s cibulemi, přidejte mletý pepř a utlučený zbylý hřebíček a směsí zalijte maso v pekáči.

6) Pečte v troubě za občasného podlévání při 180–190 °C asi dvě a půl hodiny.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 2

S kořením si můžete pohrát a přidat je podle chuti. Králíka podávejte s rýží, ale klidně i s těstovinami. Hodí se k němu červené i bílé víno, a abyste byli styloví, vybírejte řecké.

Loukomades

(4 porce)

200 g hladké mouky, 2 vejce, 200 ml řeckého jogurtu, 1 lžička kypřicího prášku do pečiva špetka soli, 2 lžíce krupicového cukru, olej na smažení, med, skořice, nasekané vlašské ořechy

1) Vejce našlehejte a smíchejte s jogurtem a jednou lžící medu. Přidejte mouku, kterou jste předtím smíchali s kypřícím práškem, špetkou soli a cukrem a vymíchejte dohladka.

2) Do hrnce nalijte olej (měla by ho být vysoká vrstva) a rozpalte jej. Pomocí lžičky odebírejte těstíčko a smažte malé koblížky ze všech stran dozlatova. Pokud by se těsto lepilo, lžíci namočte v oleji.

3) Usmažené koblížky děrovanou lžící vyberte a nechte na papírové utěrce okapat.

4) Před podáváním koblížky polijte medem, posypte skořicí a nasekanými vlašskými ořechy.

Doba přípravy 45 minut

Náročnost 2

Loukomades se podávají teplé. V některých oblastech je polévají šafránovým medem, který se dělá tak, že se do zahřátého květového medu přidává několik blizen šafránu, který mu dodá jak barvu tak lehce kořenitou chuť. Někde zas používají sirup z cukru a medu s růžovou vodou.

Portokalopita

(8 porcí)

400g filo těsta (1 balení), 300ml rostlinného oleje, 200g řeckého jogurtu, 160 g cukru, 300 ml pomerančové šťávy (nebo vymačkané 3 velké pomeranče), 1 lžíce prášku na pečení, nastrouhaná kůra z jednoho pomeranče, 1 sáček vanilkového cukru

Sirup: 200 ml pomerančové šťávy, 100 ml vody, 350 g cukru, kousek skořicové kůry.

1) Těsto rozbalte a nechte je asi 20 minut schnout. Pro větší rychlost je můžete vysušit v troubě. Potřebujete, aby se snadno lámalo na malé kousky.

2) Troubu předehřejte na 180 °C. Připravte si hlubší zapékací formu a vymažte ji olejem.

3) Uvařte sirup. Smíchejte všechny ingredience a nechte vařit na mírném ohni asi 30 minut do zhoustnutí. Odstavte a nechte zchladnout.

4) Zamíchejte jogurt, cukr, rostlinný olej, pomerančovou šťávu, kůru, vanilkový cukr a prášek na pečení. Předem vysušené těsto natrhejte a zamíchejte do směsi.

5) Nalijte do formy a pečte asi 50 minut dozlatova. Jakmile vyndáte z trouby, zalejte sirupem, poklaďte plátky pomeranče a nechte vychladnout. Dejte do ledničky a nechte rozležet alespoň 2 hodiny.

Doba přípravy 120 minut

Náročnost 2

Výhodné je si sirup svařit předem, protože před pokapáním na dort musí mít pokojovou teplotu. Ze začátku se sirup vsakuje pomalu, nechte mu čas. Pokud tomu chcete trochu pomoci, můžete na pár místech korpus propíchat vidličkou.

Foto: Shutterstock

Související články
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
28.5.2025
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto nadlehčí. O tento efekt se stará hydrogenuhličitan sodný smíchaný s kyselou přísad
23.5.2025
Co si budeme povídat, i když se gastronomie vyvíjí zdravějším směrem a šéfkuchaři se předhánějí v inovacích, stejně ta naše česká jídla prostě milujeme a čas od času po nich zatoužíme, protože tu vůni a chuť nic nenahradí. Šumavská kulajda (4 porce) 4 větší brambory, 200 ml smetany na šlehání, 35 g sušených hub (200 g čerstvých), 2 lžíce nasekaného kopru (lze použít i sterilovaný), 1 litr zelen
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsou UFO u Oblasti 51 jenom kamufláž?
enigmaplus.cz
Jsou UFO u Oblasti 51 jenom kamufláž?
Již před nějakou dobou CIA potvrdila to, co se přes 50 let snažila utajit. Základna známá jako Oblast 51 je skutečná. Mimozemské stroje na ní ale podle oficiální zprávy nejsou. I když neidentifikovate
Suché, nebo mokré?
nejsemsama.cz
Suché, nebo mokré?
Pravidelné a pečlivé odličování a čištění pleti je základním předpokladem pro její krásný a zdravý vzhled. Každé ráno pleť potřebuje vyčistit, večer také a navíc zbavit make-upu. Mělo by jít o naprostou rutinu, ať se děje, co se děje. Čištění můžete provádět několika způsoby. Suché odličování Neznamená to drhnutí pleti nasucho. Použijte odličovací mléko, gel či micelární vodu podle typu
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island oslaví letošní Global Wellness Day sérií zážitků na téma Reconnect
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island oslaví letošní Global Wellness Day sérií zážitků na téma Reconnect
U příležitosti letošního Global Wellness Day, který se koná 14. června 2025, resort Waldorf Astoria Seychelles Platte Island představuje pečlivě sestavenou nabídku zážitků přirozeně odrážející filozof
Pitný režim večer nedoženete
epochalnisvet.cz
Pitný režim večer nedoženete
Dodržovat pitný režim je správné, ale pít večer, to je jiné téma. Přeženete-li to, může se vám stát, že se kvůli potřebě častého močení nevyspíte. V kolik hodin pít naposledy, abyste netrpěli žízní, ale neproseděli noc na toaletě?   Podle urologů zdravý způsob močení je 8x za den a 1x za noc. Ale čím to, že
Přišla jsem vlastně o vše
skutecnepribehy.cz
Přišla jsem vlastně o vše
Ta, kterou jsem považovala za nejlepší přítelkyni, se ukázala jako ta nejhorší osoba, jakou jsem kdy potkala. Ženská mrcha, která mi vzala vše! Byla to manipulátorka a lhářka a já jsem díky ní přišla o manželství i klid v duši. S Andreou jsem se poznala před deseti lety na kurzu jógy. Byla okouzlující, usměvavá, vtipná a vždycky perfektně upravená. Lichotila mi Hned jsme si
Vypadal takto svatý Václav? Vědci zrekonstruoval 1100 let starý obličej českého knížete
21stoleti.cz
Vypadal takto svatý Václav? Vědci zrekonstruoval 1100 let starý obličej českého knížete
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého kní
Nechali si Bernášková a Merkner pootevřené dveře k návratu?
nasehvezdy.cz
Nechali si Bernášková a Merkner pootevřené dveře k návratu?
Herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky a režisér Rudolf Merkner (53) se po rozvodu dohodli na netradičním řešení. Kvůli dětem si ponechali společný byt, ve kterém se střídají. Když
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
epochaplus.cz
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého
Pikantní cuketový salát
tisicereceptu.cz
Pikantní cuketový salát
Nejvhodnější jsou malé cukety. Suroviny na 4 sklenice 2 kg cuket 2 chilli papričky 1 česnek Na nálev 1 l vody 200 ml vinného octa 1 Deko 10 kuliček pepře 10 kuliček nového koření 3
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Casa Clara, óda na životní styl South Beach
rezidenceonline.cz
Casa Clara, óda na životní styl South Beach
Výjimečná, architektonicky významná rezidence s okouzlujícími interiéry, vybavenými designovým nábytkem a doplňky italské firmy Henge, představuje moderní plážovou vilu s luxusem nejvyššího kalibru. Pohlednicově krásné prostředí široké mořské zátoky na půvabném pobřeží jedné z nejkrásnějších částí amerického Miami je dokonalým rámcem pro elitní bydlení ve vysokém stylu značky, která představuje mnohem více než jenom nábytek. Jde
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
historyplus.cz
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
„Ta jeho neodbytnost je směšná. Nelidsky mne nudí, “ stěžuje si Anna Lauermannová deníku na svého ctitele. Odmítá ho, ale přitom stačí, aby jenom na týden zmizel z Prahy a nedal vědět kam, a už má o něj strach.   „Myslím, že by bylo lépe, kdybyste ke mně nechodil… Máte ještě čas se oženit, máte