5 kroků k hýčkání své duše

O své fyzické zdraví jsme zvyklí pečovat. S psychickou kondicí je to však horší. Většinou se jí nezabýváme, dokud se nedostaneme do skutečných problémů. Cesta k uzdravení pak bývá dlouhá a složitá. K tomu, abychom se udrželi psychicky fit, slouží psychohygiena. Podívejte se, jaké jsou její zásady.

Odpočinek je nutnost

Být neustále vytížený se bohužel stále ještě považuje za něco chvályhodného. Ten, kdo nedokáže vypnout, ale nakonec vyhoří. Ať máte sebevíce práce a povinností, vždy si musíte ve vlastním zájmu najít čas na odpočinek. Nebojte se požádat o pomoc, vybočit z obvyklého kruhu povinností. Jestliže je pro vás domácí prostředí stresující, odpočinete si pořádně jen tehdy, když je opustíte. Nemusíte jet zrovna na Havaj, stačí třeba několikadenní návštěva u kamarádky či výlet na chalupu.

S časem je třeba hospodařit

Nejčastějším stresorem, který na nás působí, je pocit nedostatku času. Nejde ani tak o to, jestli skutečně máte málo času, ale o to, jestli se cítíte pod tlakem, kvůli tomu, že nestíháte. V pohodě jsme tehdy, když nepociťujeme časovou tíseň. V případě, že časovou tíseň člověk pociťuje dlouhodobě nebo opakovaně, mohou se objevit i vážně fyzické obtíže. Jedinou cestou, jak se stresu z nedostatku času zbavit, je stanovit si priority a naučit se dobře plánovat.

Pohyb uvolňuje

Existují vědecké studie, které dokazují, že nedostatek pohybu výrazně zvyšuje psychické napětí. To může, v dlouhodobé perspektivě, vést k onemocněním oběhové soustavy, poruchám trávení a dalším psychosomatickým onemocněním. Nehýbat se je pro lidi nepřirozené a škodlivé. Při pohybu se zbavujeme negativní energie a zároveň se do těla uvolňují endorfiny, které vyvolávají pocit štěstí. Proto by si každý měl najít čas na pohyb, ať už se jedná o cvičení, procházky nebo přiměřenou fyzickou práci.

Správné dýchání odplavuje stres

Jinak dýcháme, když jsme uvolnění a v pohodě, jinak, když máme strach nebo jsme napnutí či vybuzení. Psychika prostě ovlivňuje dýchání a dýchání naopak ovlivňuje psychiku. Lidé, kteří jsou dlouhodobě pod tlakem, dýchají povrchně, mělce a často zadržují dech. To se projevuje i na držení těla, které je schoulené, se spadlými rameny a vlastně nedovoluje se z plna nadechnout. Naopak vyrovnaní jedinci dýchají zhluboka a udržují si vzpřímené držení těla. Jednou z cest k dosažení psychické pohody tak je naučit se správně dýchat. S tím nám může pomoci třeba jóga nebo taiči.

Bez spánku se nedá žít

Zkracovat si blahodárný spánek kvůli pracovním povinnostem, uklizenému bytu nebo splnění očekávání druhých je cesta do pekla. Už po pár dnech nedostatečného spánku se objevují prudké výkyvy nálad, poruchy soustředění a dokonce i paměti. Po několika týdnech jde o příznaky připomínající psychické zhroucení. Chcete-li pro své duševní zdraví něco udělat, začněte spánkem. Minimum je sedm hodin denně.

reklama

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

V Malajsii budou klonovat
epochaplus.cz

V Malajsii budou klonovat

Celkový počet savců na Zemi je zhruba 6500,...
Zaprodala se? Čím si vydělává na živobytí?
nasehvezdy.cz

Zaprodala se? Čím si vydělává...

Dvojnásobná maminka ANDREA...
Zapomene na Zounara a najde si osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Zapomene na Zounara a najde...

Už dlouho Martina Randová (49)...
Může Jupiterův měsíc Europa ukrývat život?
enigmaplus.cz

Může Jupiterův měsíc Europa...

Planetárního obra Jupitera obíhá 79 známých...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Ráj pro romantiky? Zanzibar!
epochanacestach.cz

Ráj pro romantiky? Zanzibar!

Také se v této...
Starší muž mě přivedl k rozumu!
skutecnepribehy.cz

Starší muž mě přivedl...

Narodila jsem se jako...
Gratinované brambory
tisicereceptu.cz

Gratinované brambory

Jednoduchý recept na vynikající zapékané...
České úspěchy v konžské divočině
epochaplus.cz

České úspěchy v konžské...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Žádné „bolení hlavy“, ale závažné neurologické onemocnění
epochalnisvet.cz

Žádné „bolení hlavy“, ale...

Už tě zase bolí hlava? Ne, mám migrénu!...
24 000 let staré organismy nalezené zmrzlé na Sibiři se mohou stále rozmnožovat
21stoleti.cz

24 000 let staré organismy...

Říkají mu „evoluční skandál“....
Novinky v IPL epilaci od Braunu, pro ženy i muže
iluxus.cz

Novinky v IPL epilaci od...

Už jste slyšeli kouzelné zaklínadlo letních...
0 shares